• 0 0
  • 0

گزارش جام‌جم از اجرای موسیقی مذهبی ارکستر ملی به خوانندگی محمد اصفهانی در تالار وحدت

چراغ موسیقی مذهبی روشن است

دوشنبه 23 مهر 1397 ساعت 18:00
نگاهی عمیق به موسیقی ایرانی، این نکته را ثابت می‌کند که موسیقی ایران ریشه در موسیقی مذهبی دارد. بسیاری از پژوهشگران بر این باورند که در مقاطعی از تاریخ، این مذهب بوده که موسیقی ایران را از نابودی نجات داده است.

شنبه 21 مهر 1397، مصادف با سوم صفر 1440، ارکستر ملی ایران ثابت کرد در ماههای محرم و صفر هم میشود روی صحنه رفت و موسیقی مناسب این ایام را برای مردم اجرا کرد. ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و به خوانندگی محمد اصفهانی، کنسرتشان را با عنوان «حدیث سرفرازی» اجرا کردند. اجرایی که با استقبال علاقهمندان موسیقی مواجه شده و تالار وحدت در میان خاموشیهای ماه محرم و صفر، به یکباره شبی خوبی را تجربه کرد. ارکستر ملی در این اجرا قطعههای «سرفرازی» از حمید شاهنگیان، «سوگ و معصومیت» از فریدون شهبازیان، «غنچه افسرده»، «فریاد تنهایی» و «فرصت بدرود» از محمد اصفهانی، «شور آفرین» از حسین دهلوی، «دو نغمه بختیاری» از روحا... خالقی، «چنگ و نی» از محمد بیگلرپور و «دیده بگشا» از علی کهندیری را اجرا میکند. تقریبا تمام این قطعه ها، آثاری مناسبتی بودند که برای همین ایام ساخته شدهاند.

جای خالی موسیقی مذهبی

این اجرا ثابت کرد جای خالی چنین اجراهایی در ماههای محرم و صفر واقعا خالی است. ارگانهای مختلف فرهنگی به جای دست روی دست گذاشتن در ماههای محرم و صفر بهتر است در ترویج و تولید آثار هنری فاخر و مناسب این ماه بکوشند.

شاید بهترین راه برای این منظور، سفارش ساخت آهنگهای مناسب این ایام است. بی شک آنچه ما امروز کم داریم، آثاری است که بتوان آنها را در ماههای محرم و صفر روی صحنه برد.

آهنگسازان موسیقی ایرانی اشتیاق بسیاری برای ساخت و اجرای آثار مذهبی و مناسبتی دارند، اما تامین هزینههای چنین کاری و البته ایجاد انگیزه برای به سرانجام رساندنشان، وظیفه ارگانهای فرهنگی و هنری است. البته در سالهای گذشته برخی ارگانها، این کارها را کردهاند، اما متاسفانه از آنجا که در انتخابِ آهنگسازان بشدت دچار اشتباه شدهاند، نتیجه کارشان هرگز میان مردم شنیده نشده است.

در سالهای گذشته سمفونیهای بسیاری با عنوانهای مذهبی مختلف ساخته شده است، اما اجرایشان هیچ مخاطبی را به خود جذب نمیکند.

همه محرمیهایی که هستند و نیستند

از میان پرطرفدارترین آثار عاشورایی در موسیقی ایران میتوان به آثاری اشاره کرد که علیرضا قربانی آنها را خوانده است.

قربانی در سالهای گذشته، کنسرتی را با عنوان «شب دهم» در ماه محرم و صفر برگزار میکرد که همیشه هم با استقبال مخاطبان مواجه میشد. البته امسال و تا کنون خبری از این اجرا نیست و گویی این آثار هم قرار نیست دیگر روی صحنه بروند. اجراهای دیگری هم در ماههای محرم روی صحنه میرفت که البته امسال همه را تعطیل کردهاند. در این میان تنها ارکستر ملی ایران توانست چراغ موسیقی مذهبی را روشن نگهدارد. میرزمانی هم اثری به نام «وداع» دارد که سالهای گذشته و به خوانندگی حسام الدین سراج در ماه محرم و صفر اجرا میشد. تا هفته پیش که خبری از حضور دوباره اش روی صحنه اعلام نشده بود، تصور بر این بود که وداع امسال تعطیل است. اما خبر خوش بعدی این بود که ارکستر ملی این اجرا را