• نگاهی به آلبوم های ویژه ماه محرم؛

  دل داده به دین و سر سپرده...

  واقعه عاشورا به عنوان مهمترین بخش در بدنه موسیقی مذهبی ایران شناخته می شود و این اتفاق تاریخی غنای موضوعی بسیار بالایی دارد. موسیقی اصیل ایرانی و سبک پاپ طی سال های اخیر آثار گوناگونی را با موضوع عزاداری حضرت امام حسین(ع) تولید کرده اند که مورد توجه اقشار مختلف جامعه قرار گرفته است. آثاری که تا کنون در حوزه موسیقی عاشورایی تولید شده است معمولا از سطح کیفی بالایی برخوردار هستند. حتی چند سالی است که رسانه ملی نیز در ایام سوگواری محرم و صفر نسبت به پخش این قبیل قطعات اقدام می کند. تا کنون آلبوم های گوناگونی با موضوع عاشورا و عزای حضرت سیدالشهدا(ع) تولید شده است. در گزارش پیش رو به بررسی برخی از این مجموعه های شاخص پرداخته ایم:

 • موضوعی که تا پیش از این در هیچ‌یک از ارکستر بزرگ دنیا سابقه نداشت!

  8 ماه خاموشی قدیمی‌ترین ارکستر ایران

  شاید نوازنده‌های ارکستر سمفونیک تهران فکرش را هم نمی‌کردند که اجرایشان در بیست‌وهشتمین جشنواره موسیقی فجر، در سی‌ام بهمن‌ماه 91 آخرین اجرایشان روی صحنه است. اما سرنوشت‌شان اینطور رقم خورد و تا امروز حدود هشت ماه است که ارکستر سمفونیک تهران؛ قدیمی‌ترین ارکستر کشور در اغما به سر می‌‌برد.

 • خلقی که موسیقی ندارد، هویت ندارد

  علی اکبر مرادی موسیقیدان و استاد تنبور نوازی کشورمان طی یادداشتی به خطراتی که موسیقی ایران و به خصوص موسیقی نواحی را در معرض نابودی قرار داده ،پرداخته است که در ادامه می خوانید: علی اکبر مرادی

 • به یاد پیشکسوت موسیقی مقامی خراسان شمالی

  نی ات نوای دل ما بود

  استاد یحیی باغچقی؛ پیشکسوت موسیقی مقامی خراسان شمالی در سن 77 سالگی برای همیشه در خواب ابدی آرمید و یکشنبه 15 اردیبهشت ماه نیز سومین روز درگذشت این استاد نی در باغچق؛ روستای زادگاه وی برگزار شد.

 • خوانندگان ایرانی این روزها گرایش زیادی به انتشار تک آهنگ پیدا کرده اند

  کم خوان و گزیده خوان

  انتشار تک‌آهنگ‌ها را می‌توان پدیده‌ای دانست که در فضای موسیقی کشور رو به گسترش است و هر روز بر تعداد خوانندگانی که این روش را برای ارائه اثرشان انتخاب می‌کنند، افزوده می‌شود.

 • فریاد بر سر کسانی که موسیقی محلی را از بین بردند

  سوگ آوای گیلان یک ساله شد

  من گیلانی هستم و افتخار می‌کنم که گیلانی هم هستم. مثل کسی هستم که از بوی ریحان مست می‌شود و از شنیدن صدای گیلک، دنیا را دریافت می‌کند...

 • به بهانه پایان «هفته موسیقی تلفیقی تهران»

  تجربه‌های تازه شنید‌ن

  محسن شهرنازدار - پژوهشگر موسیقی