• کپی‌برداری‌های غیرهنری

  در تاکسی نشسته‌ام و مثل همیشه به کارها و برنامه‌های روزانه‌ام فکر می‌کنم. یکی از قطعات موسیقی پرطرفدار یک خواننده موسیقی پاپ کشورمان فضای تاکسی را پرکرده است.

 • درحاشیه بازداشت امیر تتلو و بازتاب‌هایش؛

  به نام دوستی

  چند روز پیش امیر تتلو یکی از خوانندگان مشهور زیرزمینی دستگیر و بازداشت شد. البته هنوز معلوم نیست که به‌طور مشخص به چه اتهامی این اتفاق رخ داده است. در بدو انتشار خبر، این نکته مطرح شد که پخش موزیک-ویدئوهای او از رسانه‌های فارسی‌زبانِ بیگانه، دلیل این دستگیری بوده؛ ولی چندی بعد هم گفته شد اتهام او ارتباطی به فعالیت‌های موسیقایی‌اش ندارد و مشکل‌اش «امنیتی» است. تا اینجای کار همه‌چیز فرضیه است و چیز واضحی وجود ندارد. امیر بهاری/ روزنامه نگار

 • خارج کردن اساتید از دسترس نقد چه معضلاتی برای موسیقی ایران به همراه داشته است؟

  گر تو بهتر می‌زنی بستان بزن!

  آن زمان که محمود احمدی‌نژاد از سفر نیویورک برگشت و برای خودش هاله نوری متصور شد، خیلی‌ها به حق بر او تاختند؛ غافل از اینکه همه ما شبانه‌روز مشغول تولید و پرورش چنین هاله‌های تقدسی هستیم. در چنین شرایطی است که فرد مقدس از سطح زمین و زمینیان فاصله می‌گیرد و از دسترس نقد خارج می‌شود. سید حمیدرضا منبتی

 • به مناسبت سوم آذر، سالروز 50 سالگی موسیقیدان ارزنده ایران؛ کیهان کلهر

  ناشناخته‌های کیهان

  سید علیرضا میرعلینقی - پژوهشگر و منتقد موسیقی

 • مهاجرت آرام نُت‌ها...

  مهاجرت برای خیلی‌ها واژه جذابی است و برای آنها که تجربه‌اش را ندارند جذاب‌تر، البته این روزها کم و بیش همه از دشواری‌های آن می‌دانند و دیگر تصویر رویایی گذشته را از مهاجرت ندارند و فکر نمی‌کنند کسی آن طرف دنیا برایشان فرش قرمز پهن کرده است.

 • نواهای مذهبی‌ را با موسیقی نواحی جهانی کنیم

  به طور حتم جامعه باید نسبت به آنچه در جریان موسیقی مذهبی کشورمان در حال رخ دادن است حساسیت نشان دهد. وضعیت موسیقی کشورمان به سمتی رفته که دیگر نمی‌توان در آن رنگ و بویی از موسیقی نواحی یافت؛ جریانی که سال‌های دور یکی از شاکله های اصلی موسیقی آیینی و مذهبی ما بود.