• تصویر النی کارایندرو

  خانم النی کارایندرو در روستایی کوهستانی تیچیو در مرکز یونان به دنیا آمد و در آتن بزرگ شد، در آنجا او به تحصیل پیانو و تئوری در هلنیکن اُدین پرداخت. از سال ۱۹۶۹ تا ۷۴ در رشته اتنوموزیکولوژی در پاریس تحصیل کرد. در بازگشت به یونان در مرکز فرهنگی ORA لابراتواری برای سازهای سنتی یافت، از آن پس به نمایندگی از موسیقی یونان موسیقیدانی فعال بود. خانم کارایندرو تاریخچه طولانی از نگارش برای فیلم و تئاتر دارد، در حدود ۱۸ فیلمنامه فیلم بلند، ۱۳ نمایشنامه و ۱۰ فیلنامه سریال تلویزیونی، در کنار حرفه موسیقی او قابل ذکر است. بیشتر نوشته های او توسط کارگردانان یونانی کار شده، علاوه بر آن با کارگردانان بین المللی از جمله: کریس مارکر ، جولس داسین و مارگارت فُن تروتا نیز کار کرده است. از سال ۱۹۸۲ با تئو آنجلوپولُس کارگردان برجسته یونانی- همکاری دارد. منتقدان فیلم یونان و روزنامه نگاران اعتقاد داشتند که ساخته های النی کارایندرو فراتر از عرف موسیقی متن در سینما است. موسیقی او فیلم را همراهی نمی کند یا به آن زیبایی نمی بخشد، با یکدیگر در نزاع هستند.

 • تصویر امیرحسین کاشانیان
 • تصویر مهرداد کاظمی

  مهرداد کاظمی خواننده شناخته شده سال های دهه شصت و هفتاد، در سال 1330 در شهر تهران دیده به جهان گشود. مهرداد کاظمی دوره ابتدایی را در مدرسه قدوسی و متوسطه را در دبیرستان‌های امین‏الدوله و مروی تهران به پایان رساند. در زمان تحصیل به خصوص دوران ابتدایی در مدرسه، قرآن و سرود می‌خواند و همیشه مورد شویق و محبت مربیان و همکلاسی‌هایش قرار می‌گرفت. کاظمی در دوران متوسطه، با گروهی از همکلاسی‌هایش ارکستری تشکیل داد و با همین ارکستر در مسابقات هنری دبیرستان‌ها و اردوهای منظریه و رامسر شرکت و مقام‌هایی کسب کرد. مهرداد کاظمی، در 16 سالگی در امتحان ورودی رادیو و تلویزیون شرکت کرد و پس از قبولی به این مرکز راه یافت و پس از طی دوره‌هایی وزارت فرهنگ و هنر وقت راه یافت.
  وی در آن زمان تحت تعلیم استادان موسیقی ایرانی و خارجی قرار گرفت و پس از چندی به عنوان تکخوان گروه کر و ارکسترهای فرهنگ و هنر مشغول به کار شد. کاظمی در سال 1350 نزد شادروان ادیب خوانساری چهره نامدار شیوه آوازی مکتب اصفهان رفت و به مدت 4 سال ردیف های آوازی موسیقی سنتی را از مکتب این هنرمند بزرگ بهره‌‏مند شد و پس از آن به هنرستان عالی موسیقی رفت و 4 سال هم از مکتب زنده‌‏یاد استاد محمود کریمی،از شاگردان عبدالله خان دوامی بهره‌‏ها برد. وی حدود 2 سال هم نزد استاد محمدرضا شجریان رفت و از وی نیز برای بالا بردن دانش آوازی خود بهره‌مند شد. کاظمی دارای دیپلم طبیعی و لیسانس موسیقی است و موفق به دریافت درجه دکترای افتخاری ارزشیابی هنری نیز شده است. مهرداد کاظمی با اجرای آهنگ «ای ساربان» که از ساخته‏‌های دکتر ریاحی می‌باشد و همراه با گروه کر و ارکستر سمفونیک تهران اجرا شد بیش از پیش شکوفا شد. این اثر در دستگاه همایون و رو غزل معروف مولانا با مطلع ای ساربان آهسته ران کآرام جانم می رود ساخته شد و چند سالی از جمله آثار پرخواستار علاقه مندان موسیقی ایرانی بود که بارها و بارها به صورت صوتی و تصویری از رادیو و تلویزیون پخش شد.
  از جمله کارهای دیگر کاظمی آلبوم «بهاران» است که کاری گروهی بوده و حاصل 10 سال موسیقی بعد از انقلاب است. این آلبوم با همکاری حسین قوامی، محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، علیرضا افتخاری، علی رستمیان و مهرداد کاظمی تهیه شده است. همچنین آلبوم «جام جان» که روی شعری از مولانا و حافظ ساخته و با همکاری‏ علی رحیمیان با ارکستر سمفونیک تهران اجرا شده است. نوای «مینای دل» که موسیقی سنتی می‌باشد و آهنگ آن از احمد راغب با شعرهایی از مهرداد اوستا و مشفق کاشانی می‌باشد و با ارکستر سنتی صدا و سیما اجرا و ضبط شده است. «گلبانگ عارفان» نیز با شعرهایی از مولانا، سعدی و باباطاهر است، آهنگ آن از علیرضا بس‏دست می‌باشد و با ارکستر سنتی تالار وحدت (رودکی) اجرا شده است.

 • تصویر مهرداد و کیوان کاظمیان
 • تصویر گروه کامنت

  کامنت یک گروه موسیقی ایرانی است که سبک آن آلترناتیو راک می باشد. گروه کامنت از سال 86 و بعد از آشنایی کیان پورتراب و نیما رمضان بود که شکل گرفت و بعد از اضافه شد بقیه ی اعضای گروه تعدادی از آهنگ های ساخته ی کیان را رکورد کرده و در نهایت آلبوم اول گروه با عنوان «میرم بالاتر» در سال ۱۳۸۸ منتشر شد. کیان پورتراب (خواننده و ترانه سرا)، نیما رمضان (گیتار الکتریک)، بردیا امیری (درامز)، اشکان آبرون (کیبورد) و آرین کشیشی (گیتار باس) اعضای گروه کامنت هستند که هریک از نوازندگان سرشناس موسیقی کشور بوده و در ارکستر هنرمندان مشهور ایرانی هنرنمایی کرده اند.

 • تصویر هوشنگ کامکار
 • تصویر ارسلان کامکار

  ارسلان کامکار در سال ۱۳۳۹ در سنندج به دنیا آمد. او مقدمات موسیقی را نزد پدرش، حسن کامکار، فراگرفت. او در خردسالی در سنندج با گروه‌های مختلفی که توسط پدرش سرپرستی می‌شد، به اجرای کنسرت می‌پرداخت.
  ارسلان کامکار، پس از چندی به تهران سفر کرد و در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران فراگیری موسیقی را ادامه داد. وی پس از تکمیل دروس موسیقی، به عنوان نوازنده ویلن، همکاری‌اش را با ارکستر سمفونیک تهران آغاز کرد. او هم اکنون یکی از اعضاء ارزشمند این گروه و مایستر ارکستر سمفونیک تهران است. ارسلان علاوه بر نوازندگی ویولن کلاسیک، در عود نوازی نیز بسیار چیره‌دست است.

 • تصویر گروه کاکو
 • تصویر مجتبی کبیری
 • تصویر مجید کبیری