تصویر جری گلداسمیت

جری گلداسمیت

جری گلداسمیت آهنگساز بزرگ هالیودی در سال ۱۹۲۹ در لوس آنجلس متولد شد. پدر وی مهندس ساختمان و مادرش نیز هنرمند بود. او در سن ۶ سالگی نواختن پیانو را شروع کرد و از سن ۱۱ سالگی زیر نظر مربیان صاحب نامی پیانو را بصورت حرفه ای آموخت. وی در سن ۱۶ سالگی به حدی پیشرفت کرده بود که مورد توجه آهنگسازان و نوازندگان بزرگی همچون Henry Mancini ، Nelson Riddle ، Herman Stein ، André Previn ، Marty Paich و John Williams قرار گرفت.
در کارنامه اش تقریباً نامزدی در همه جوایز معتبر جهانی دیده می شود. او ۱۷ بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود که از این میان فقط یک بار برای موسیقی فیلم «طالع نحس» این جایزه را دریافت کرد اما در میان نامزدی هایش اسامی فیلم های بزرگی دیده می شود. «پیشتازان فضا»، «محرمانه لس آنجلس»، «محله چینی ها»، «بچه های برزیلی»، «پاپیون» و البته نسخه اصلی «سیاره میمون ها» که او با ماسک یک میمون بر چهره، موسیقی فیلم را در استودیو ضبط کرد.
نخستین سازی که گلداسمیت موسیقی را با آن آموخت، پیانو بود. در سومین دهه عمر، گلداسمیت به عضویت شورای اصلی موسیقی شبکه CBS درآمد و در پایان دهه شصت به یکی از آهنگسازان پرکار هالیوود بدل شد. مهم ترین موسیقی این سال هایش همان موسیقی سیاره میمون ها بود که انرژی فراوانی صرف آن شد؛ هرچند تا همان زمان او سه بار دیگر هم نامزد دریافت اسکار شده بود.
مهم ترین موسیقی هایش برای فیلم هایی چون محله چینی ها و «جوخه» هم نتوانست برای گلداسمیت مجسمه طلایی را به همراه داشته باشد؛ هرچند او در همان سال ها در گلدن گلاب، امی، بافتا و بسیاری جوایز دیگر کلکسیونی پرافتخار داشت. در نیمه های دهه هفتاد وقتی برای طالع نحس اسکار را هم به دست آورد هیچ افتخاری کم نداشت اما موسیقی پیشتازان فضا بود که نام او را میان مخاطبان جا انداخت. موسیقی به یادماندنی گلداسمیت از جمله موسیقی هایی است که به شکل یک تم در ذهن خیلی از مخاطبان باقی مانده است. جری گلداسمیت در سن ۷۵ سالگی در ایالت کالیفرنیا در خانه اش در بورلی هیلز بر اثر سرطان درگذشت.

آلبوم های جری گلداسمیت