jamejamonline
فرهنگی صدا و سیما کد خبر: ۹۳۱۴۶۱ ۲۱ مرداد ۱۳۹۵  |  ۰۲:۱۶

پس از کلاه قرمزی و شهرموش‌ها این بار نوبت به جناب خان رسید

دورخیز دوباره عروسک‌ها برای فتح گیشه‌ها

۱

پس از موفقیت کلاه قرمزی و شهرموش‌ها بر پرده نقره‌ای سینما، این بار نوبت به کاراکتر عروسکی تازه‌وارد تلویزیون رسیده است تا برای فتح گیشه، دنباله‌روی همتایان پیشینش باشد.

دورخیز دوباره عروسک‌ها برای فتح گیشه‌ها

به گزارش «جام‌جم»، بهار سال 94، زمانی که عروسک تازه‌واردی به مجموعه خندوانه «رامبد جوان» اضافه می‌شد، کمتر کسی فکرش را می‌کرد که پس از گذشت چند هفته محبوبیت این کاراکتر به جایی برسد که بسیاری از مخاطبان، تنها برای تماشای شیرین‌کاری‌های او پای برنامه خندوانه بنشینند. محبوبیت کاراکتر «جناب خان» با صداپیشگی محمد بحرانی و عروسک‌گردانی مهدی برقعی و حامد ذبیحی تا به آنجا رسیده است که چندی پیش «رامبد جوان» خبر از ساخت فیلم سینمایی با حضور جناب خان با نام «من و جناب خان» داده است.

ماجرای ساخت نمونه سینمایی براساس مجموعه‌های عروسکی، به امروز و داستان «جناب خان» محدود نمی‌شود، 31 سال پیش و در سال 64، چهار سال پس از موفقیت برنامه تلویزیونی «مدرسه موش‌ها»، فیلم سینمایی عروسکی «شهرموش‌ها» به کارگردانی سینمایی محمدعلی طالبی و کارگردانی عروسکی «مرضیه برومند» به سالن‌های سینما راه یافت. شخصیت‌های اصلی فیلم «شهر موش‌ها» همان موش‌های دوست‌داشتنی مدرسه موش‌ها بودند که کودکان آن روزگار خاطرات بسیاری از داستان‌هایش در ذهن داشتند، به همین دلیل هم بود که فیلم سینمایی «شهر موش‌ها» در آن سال توانست فروش بسیاری خوبی را تجربه کند. سال 72 و هشت سال پس از اکران «شهر موش‌ها»، «ایرج طهماسب» پس از موفقیت مجموعه تلویزیونی «کلاه‌قرمزی و آقای مجری» تصمیم به ساخت فیلم سینمایی «کلاه‌قرمزی و پسرخاله» را گرفت. کلاه‌قرمزی یکی از قهرمانان نوستالژیک کودکان دهه 60 بود، «کلاه قرمزی» معصوم، ساده، سمج و سربه هوا بود و این باعث می‌شد دهه شصتی‌ها که در سال‌های دهه 70، روزهای کودکی‌شان را سپری می‌کردند با شخصیت او همذات‌پنداری کنند. حتی لباس «کلاه قرمزی» هم همان لباسی بود که بچه‌های دهه 60 هنگام بازی در کوچه‌ها بر تن می‌کردند. ماجرای فیلم هم از این قرار بود که کلاه‌قرمزی، روستایش را برای این‌که به تهران بیاید و همکار آقای مجری بشود، ترک می‌کند. فیلم سینمایی «کلاه‌قرمزی و پسرخاله» در سال 73 به پرده نقره‌ای سینماها پیوست و توانست فروشی رویایی در کارنامه خود به ثبت برساند تا جایی که هنوز هم بسیاری از کودکان دهه شصتی صف‌های طولانی مقابل سالن‌های نمایش دهنده این فیلم را به خاطر می‌آورند. فروش«کلاه قرمزی و پسرخاله» به اندازه‌ای بود که به اعتقاد برخی براساس تعداد بلیت‌ها فرخته شده‌اش، توانسته لقب پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را به خود اختصاص دهد. این اما تنها حضور سینمایی کلاه قرمزی و دوستانش نبود. هشت سال از پس از آن روزگار، زمانی که کودکان دهه شصتی طرفدار کلاه قرمزی به دوره جوانی رسیده بودند، کلاه‌قرمزی با فیلم سینمایی «کلاه‌قرمزی و سروناز» بار دیگر به سینماها بازگشت. آخرین حضور سینمایی کلاه‌قرمزی که در امتداد پخش مجموعه کلاه‌قرمزی نوروزی رخ داد، در مرداد 91 بود، سالی که در آن سالن‌های سینما رکودی شدید را پشت سر می‌گذاشتند و برخی سالن‌ها تا معرض تعطیلی پیش رفته و بعضی هم برای همیشه تعطیل شده بودند. در چنین روزهایی بود که «کلاه‌قرمزی و بچه‌ننه» اکران شد و توانست رکود آن سال‌های سالن‌های سینمایی را بشکند و رکورددار فروش آن سال لقب گیرد. در آن شرایط خیلی‌ها از این فروش به عنوان مورد عجیب کلاه‌قرمزی و 200 گرم کاموایی که مامور نجات سینماها شده بود یاد می‌کردند و از این‌که یک عروسک دهه شصتی با ساختاری ساده چگونه می‌تواند بیش از ستاره‌های سینما فروش کند و یخ آن روزهای سالن‌های سینما را بشکند، متحیر بودند.

همین مسأله باعث شد که مجموعه ساز عروسکی دیگری که 30 سال از ساخت ورژن سینمایی برنامه تلویزیونی‌اش می‌گذشت به فکر بازسازی نوستالژی سه دهه پیش خود بیفتد. سرانجام پس از اما و اگرهای فراوان، هفته اول دی‌ماه 91 بود که خبر ساخت فیلم سینمایی «شهر موش‌های 2» به کارگردانی مرضیه برومند و تهیه‌کنندگی منیژه حکمت و علی سرتیپی رسانه‌ای شد. آن روزها قرار بود که فیلم اواخر فروردین سال 92 کلید بخورد و به اکران پاییز 92 سینماها برسد؛ اما در نهایت پس از تأخیرهای مکرر، فیلم شهریور 93 بر پرده سینماهای تهران و شهرستان‌ها جای گرفت. سری دوم مدرسه موش‌ها ادامه زندگی موش‌ها را پس از گذر 30 سال روایت می‌کرد و کاراکترهای اصلی مانند کپل و نارنجی و دم باریک و گوش دراز همگی دهه چهارم زندگی‌شان را پشت سر می‌گذاشتند و باز هم درگیر «اسمشو نبر» بودند. در نهایت فیلم «شهر موش‌های 2» با فروشی قابل توجه توانست لقب پر فروش‌ترین فیلم سینمایی سال 93 سینماها را به خود اختصاص دهد و با فروش 12 میلیارد تومانی خود از سالن‌های سینمایی آن سال خداحافظی کرد. این روزها پس از گذشت دو سال از اکران آخرین نمونه سینمایی از برنامه‌های عروسکی تلویزیونی این بار نوبت به «رامبد جوان» رسیده است که شانس کاراکتر عروسکی برنامه تلویزیونی‌اش را در قاب سینما بیازماید.

این طور که از اظهارات وی بر می‌آید، فیلمنامه «من و جناب خان» که موقعیت درخشانی در درام و شخصیت پردازی به حساب می‌آید، این روزها در حال طراحی و نگارش است و طبق برنامه ریزی‌های انجام شده در سال 96 این فیلم کلید می‌خورد. با توجه به اقبال عمومی مردم طی سال اخیر به کاراکتر جناب خان و همچنین موفقیت نمونه‌های سینمایی مجموعه‌هایی عروسکی تلویزیون، می‌توان این گونه پیش‌بینی کرد که بار دیگر نوستالژی تلویزیون می‌تواند در قاب سینما درخششی دوباره آغاز کند و این بار نوبت به جناب خان محبوب شبکه نسیم رسیده است که با حضور سینمایی‌اش، رکوردی تازه را در جدول فروش سالن‌های سینمایی به ثبت برساند، شاید برای اثبات دوباره این مسأله که نوستالژی تلویزیون می‌تواند ضامن فروش فیلم‌های سینمایی باشد.

نام مجموعه

سال پخش تلویزیونی

اولین فیلم

فروش اکران اول

دومین فیلم

فروش اکران دوم

سومین فیلم

فروش اکران سوم

کلاه قرمزی و آقای مجری (صندوق پست)

1370 و سالهای پس از آن

کلاهقرمزی و پسرخانه در سال 1373

در اکران تهران 171 میلیون تومان فروش کرد که با احتساب میانگین بلیت در آن سال رقم فروش با فروشهای چند میلیاردی این سالها برابری میکند

کلاهقرمزی و سروناز در سال 81

با فروش بیش از نیممیلیاردی پرفروشترین فیلم سال لقب گرفت

کلاهقرمزی و بچهننه در سال 91

سه میلیارد و 307 میلیون و 447 هزار تومان در تهران

مدرسه موشها

سال 1360 و سالهای پس از آن

شهر موشها در سال64

رقم دقیقی در دست نیست اما فیلم با استقبال بینظیری روبهرو شد

شعر موشهای 2 در سال 92

12 میلیارد تومان

خندوانه (کاراکتر جناب خان)

94 و 95

من و جناب خان احتمالا سال 96

سپیده آماده

جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
نرم افزار موبایل
-
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۴
عالیه
۰
۰
سرویس فرهنگی - یادداشت بیشتر
بهار می آید، کرونا می رود

بهار می آید، کرونا می رود

بهار در راه است، مثل هر سال همین موقع. زمستان می رود و بهار می آید. همین گزاره ساده و طبیعی که تکرار هر ساله طبیعت است به ما یادآوری می کند کرونا هم می‌رود و روزهای سلامت گذشته بازمی گردد.

عیدی پایتختی‌ها به مردم

عیدی پایتختی‌ها به مردم

آدم‌ها آرزوی زیادی دارند برای خود و دیگران. در شرایط فعلی جامعه ما و جامعه جهانی آرزوهای شخصی و آرزوهای گروهی در هم گره خورده اند.

عید یعنی حال خوب

عید یعنی حال خوب

از عید پارسال،از لحظه تحویل سال،از بهار نارنج که کنار هم بودیم کدام مان فکرش را می‌کردیم سالی اینقدر سخت و پر حادثه را تجربه کنیم؟ تقویم امسال را از فروردینش که ورق بزنید تا همین اسفند پر بوده از سختی و حادثه.

سرویس فرهنگی - گفتگو بیشتر