jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۸۸۷۹۵۸ ۲۰ اسفند ۱۳۹۴  |  ۰۱:۰۰

چهارشنبه‌سوری که با نام‌های چهارشنبه آخر سال و شب چهارشنبه سرخ نیز شناخته می‌شود، از جشن‌های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبه سال (سه‌شنبه شب) برگزار می‌شود. واژه «چهارشنبه‌سوری» از دو واژه چهارشنبه ـ نام یکی از روزهای هفته ـ و سور به معنای عیش و عشرت ساخته شده است.

چهارشنبه‌ سوری یا چهارشنبه‌ سوزی

به گزارش جام جم آنلاین،طبق آیین باستان در این روز آتش بزرگی بر افروخته می‌شود که تا صبح زود و برآمدن خورشید روشن نگه داشته می‌شود. این آتش اغلب همزمان با غروب خورشید توسط مردم روشن می‌شود.
در سال‌های اخیر شکل چهارشنبه‌سوری‌هایمان تغییر کرده و جشن تبدیل به آتش‌سوزی و جنگ‌های خیابانی شده است.

کپسولی و بمب و اکلیل سرنج بلای جان خانواده‌ها شده و جای آن‌که آخرین روزهای سال را با خوشی سپری کنند، دو هفته کامل استرس دارند. می‌ترسند فرزندشان سالم از خانه بیرون برود، اما سالم بازنگردد.
در این زمان دیگر فرقی ندارد از افراد سازنده این بمب‌ها باشی یا عابر. در هر دو صورت ممکن است از آسیب‌دیدگان یک حادثه شوید. چه بسیار افرادی که فقط در این روز می‌خواستند از کنار جنگ‌های میدانی عبور کنند، ولی این عبور به بهای از دست دادن چشم‌هایشان تمام شده است.

با وجود آن‌که این روز هنوز هم نرسیده ولی هرچه نزدیک‌تر می‌شود، حوادث مربوط به آن هم بیشتر می‌شود. همین چند روز قبل خانه‌ای که انبار نگهداری مواد محترقه بود، منفجر شد.

محل حادثه یک ساختمان دو طبقه به مساحت حدود 80 مترمربع بود که امدادگران آتش‌نشانی تهران پس از حضور در آنجا دریافتند تمام خانه پس از انفجار تخریب شده است.

در پی این انفجار حریقی نیز داخل خانه رخ داده بود، بنا بر گفته شاهدان حادثه و اهالی هفت نفر داخل خانه حضور داشتند که آتش‌نشانان همزمان با عملیات اطفای حریق، نجات این افراد را نیز در دستور کار خود قرار دادند.

تعدادی از این افراد با کمک همسایه‌ها از خانه خارج شده بودند و چند نفری که در زیر آوار گرفتار شده بودند توسط عوامل آتش‌نشانی نجات داده شدند.

قربانیان حادثه که دچار سوختگی شده بودند به بیمارستان منتقل شدند. 10 بهمن امسال هم سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران از انفجار مرگبار مواد محترقه در یک منزل مسکونی خبر داد.

محل حادثه، ساختمانی دو طبقه قدیمی به مساحت 40 متر مربع بود که انفجار شدیدی در آن رخ داد و شدت حادثه به حدی بود که درها و پنجره‌های ساختمان تخریب شده و به ساختمان‌های مجاور نیز خساراتی وارد شده بود.

آتش‌نشانان در عملیات جست‌وجو مشاهده کردند که یک پسربچه 8 ساله و مادر 43 ساله‌اش در خانه گرفتار شده‌اند که این افراد از خانه خارج شده و به امدادگران اورژانس تحویل داده شدند.

آتش‌نشانان در عملیات جست‌و‌جو با جسد مردی 50 ساله که زیر حجمی از آوار گرفتار شده بود، روبه‌رو شدند. پس از خارج کردن این مرد، مرگ وی به تائید عوامل اورژانس رسید.

کارشناسان آتش‌نشانی پس از تحقیق و بررسی محل، علت حادثه را انبار کردن مواد محترقه برای چهارشنبه‌سوری اعلام کردند.

صدای چهارشنبه‌سوری همچنان دلخراش است و نظارت بیشتر خانواده‌ها بر فرزندانشان می‌تواند پایان سالی خوش را برای آنها رقم بزند.


هشدار

نیروی انتظامی هم در آستانه چهارشنبه آخر سال اعلام کرد‌
هرساله در شب چهارشنبه آخر سال(چهارشنبه‌سوری)، و در آستانه سال نو شاهد گزارش‌های زیادی از نقص عضو افراد(نابینایی دائم، قطع دست و پا و...) و مرگ‌های فجیع هستیم که فقط در اثر غفلت رخ می‌دهد.

آمارها نشان می‌دهد بیشترین قربانیان چهارشنبه‌سوری، کودکان و نوجوانان هستند. از کودکان و نوجوانان خود مراقبت کنید تا باعث بروز فجایع دلخراش و غیرقابل جبران نشوند.

فرزندان خود را از خطرات مواد منفجره و آتش‌زا آگاه کرده و آنان را از بازی با چنین موادی بر حذر دارید. آثار سوختگی می‌تواند سیمای دلنشین فرزندان شما را غیرقابل تحمل کند.

در صورت مشاهده هرگونه مزاحمت و دیگر موارد مشکوک در زمینه تهیه و توزیع مواد محترقه مراتب را به پلیس با شماره ۱۱۰ اطلاع دهید.

نوجوانان و جوانان هم با پرتاب ترقه و دیگر مواد محترقه هرگز باعث سلب آرامش و آسایش دیگران نشوید. از تجمع و بر افروختن آتش و ایجاد راه‌بندان در معابر به شدت بپرهیزید، هرگز سلامت خود و خانواده را به آتش نسپارید.

به آتش کشیدن لاستیک و لوازم فرسوده منزل علاوه بر تشدید خطرات جانی و مالی باعث نگرانی شدید بیماران ریوی و قلبی شده و محیط زیست را با خطر جدی روبه‌رو می‌کند.

برافروختن آتش در دست شماست، اما همیشه اطفای حریق در اختیار شما نیست و امکان سرایت آن به منزل و اتومبیل و ... وجود دارد. پلیس،امسال نیز با هنجارشکنان برخورد خواهد کرد.

کامبیز یعسوبی

ضمیمه تپش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: