jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۸۳۳۸۷۷ ۱۸ شهريور ۱۳۹۴  |  ۰۹:۴۱

طبق یافته اخیر پژوهشگران، گرگرفتگی که پس از درمان سرطان سینه در فرد مبتلا ایجاد می شود، با طب سوزنی قابل درمان است.

بهبود گرگرفتگی ناشی از درمان سرطان سینه با طب سوزنی

فرد مبتلا به سرطان سینه، پس از درمان با کاهش سطح هورمون استروژن در بدن مواجه شده و دچار یائسگی زودرس می‌شود و از گرگرفتگی رنج می‌برد. در شرایط گُرگرفتگی فرد دچار تعرق شدید می‌شود، ضربان او بالا رفته و احساس گرمای شدید می‌کند.

به گزارش مهر، روش‌های فعلی رفع گرگرفتگی به دلیل بالا بردن سطح استروژن بدن برای این گونه افراد مضر هستند زیرا این هورمون سبب بازگشت سرطان خواهد شد. مطالعات پیشین نشان داده‌اند که طب سوزنی درد مفاصل این بیماران را درمان می‌کند و حال پژوهشگران تصمیم گرفتند تا تاثیرگذاری آن را روی گرگرفتگی این افراد نیز مورد آزمایش قرار دهند.

در این آزمایش 120 نفر از کسانی که سرطان سینه خود را درمان کرده بودند شرکت کردند. این افراد روزانه چندین بار دچار حملات گرگرفتگی می‌شدند. شرکت کنندگان به طور تصادفی به 4 گروه تقسیم شدند و به مدت 8 هفته تحت 4 نوع درمان قرار گرفتند.

گروه اول تحت درمان طب سوزنی قرار گرفت ولی به گونه‌ای که سوزن‌ها جریان الکتریکی ضعیفی را به بدن افراد منتقل می‌کردند. گروه دوم به وسیله داروی ضدتشنج به نام گاباپنتین مورد آزمایش قرار گرفتند. این دارو اثرات گرگرفتگی را در بیماران سرطانی از بین می‌برد. برای گروه سوم نیز طب سوزنی در نظر گرفته شد ولی این بار هیچ سوزنی وارد بدن افراد نشد و جریان الکتریکی نیز وجود نداشت. در نهایت گروه آخر نیز به وسیله دارونمای گاباپنتین مورد درمان قرار گرفتند.

نتایج حاصل از این آزمایشات نشان داد گروه اول که به وسیله طب سوزنی الکتریکی درمان شده بودند بیشترین سطح بهبودی را در خود نشان دادند. بعد از آنها گروه سوم بود که تحت درمان طب سوزنی ساختگی قرار گرفته بودند. آن دسته از افراد که داروی گاباپنتین مصرف کرده بودند بهبودی زیادی از خود نشان ندادند. در دو گروه اول، علاوه بر بهبودی، عوارض جانبی کمتری نیز مشاهده شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
وظیفه آگاهی بخشی

وظیفه آگاهی بخشی

به نظر من باوجود برخی تلاش‌ها، در برنامه‌های تلویزیونی نوروز امسال تنوع وجود نداشت، درحالی‌که انتظار می‌رفت امسال که مردم در خانه‌ها هستند، فیلم‌های متنوعی از شبکه‌های مختلف برایشان به نمایش گذاشته شود؛ به همین دلیل تنها چیزی که خیلی طرفدار داشت، همین سریال «پایتخت» بود که آن هم مسیری زیگزاگی طی کرد.

باوری كه تغییر كرد

باوری كه تغییر كرد

موضوع این است وقتی راجع به ویروس صحبت می‌شود، راجع به اپیدمی صحبت می‌كنیم؛ یعنی راجع به مفهومی همزمان علمی و اجتماعی كه پیوست سیاسی در آن نمی‌گنجد.

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

اتخاذ تصمیمات متناقض در مدیریت بحران‌های اجتماعی یکی از اشتباهات حوزه مدیریت کلان است که در علم جامعه‌شناسی از آن به عنوان چندگانگی مدیریتی یاد می‌شود.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر