jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۸۲۳۷۰۱ ۱۵ مرداد ۱۳۹۴  |  ۰۸:۴۸

دانشجوی انصرافی که با جعل سایت‌های اینترنتی دانشجویان را به بهانه چاپ مقالات علمی و سودای دریافت بورسیه تحصیلی در اروپا فریب داده و از آنها کلاهبرداری می‌کرد در دام پلیس فتا گرفتار شد.

بورسیه و چاپ مقاله؛ شگرد مجرم اینترنتی برای کلاهبرداری

به گزارش جام‌جم، رسیدگی به این پرونده هفته گذشته همزمان با شکایت دختر جوانی از مدیر یک سایت اینترنتی چاپ مقالات علمی (آی.اس.آی) در نشریات معتبر اروپایی در دستور کار ماموران پلیس فتای استان خراسان رضوی قرار گرفت.

دختر دانشجو به پلیس گفت: هنگام رصد در فضای مجازی و اینترنت، یک سایت در زمینه چاپ مقالات علمی دانشجویی در نشریات معتبر اروپایی مشاهده کردم. از طریق پست الکترونیک این سایت با مدیر آن مکاتبه کردم که اعلام کرد سایت وی معتبر بوده و بعد از گذشت دو ماه علاوه بر آن‌که مقاله‌ام را چاپ می‌کند، می‌تواند مقدمات دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا را هم در یکی از کشورهای اروپایی برایم فراهم کند. با شنیدن این حرف‌ها اعتبار سایت را از طریق همکلاسی‌هایم پرس‌وجو کرده و متوجه شدم این سایت معتبر است.

وی یادآور شد: با اطمینان به سایت مورد نظر، مبلغ پنج میلیون و 800 هزار تومان برای چاپ مقاله آی.اس.آی به حساب مدیر سایت واریز کردم و منتظر چاپ مقاله و دریافت بورسیه تحصیلی شدم. اما با گذشت سه ماه از این ماجرا هیچ تماسی با من گرفته نشد. با مشکوک شدن به موضوع تصمیم گرفتم با سایت مورد نظر مکاتبه کنم و علت را جویا شوم که مشاهده کردم سایت مورد نظر فیلتر شده و دسترسی به آن امکان ندارد. شماره‌ای هم در آن سایت نبود تا با مدیرش تماس بگیرم. همان جا بود که اطمینان یافتم این سایت جعلی بوده و فریب مرد کلاهبردار را خورده‌ام.

دستگیری متهم

با تشکیل پرونده قضایی و همزمان با شروع تحقیقات پلیس فتای استان خراسان رضوی، متهم فراری تحت تعقیب پلیس قرار گرفت تا این که ماموران به سرنخ‌هایی دست یافتند که نشان می‌داد رد پای متهمی که در تعقیبش هستند در راه‌اندازی چند سایت جعلی دیگر نیز دیده می‌شود. در این مرحله از تحقیقات و کشف این سرنخ، روند رسیدگی به پرونده وارد مرحله جدیدی شد تا این که دو روز پیش ماموران توانستند مخفیگاه متهم اینترنتی را در یکی از محله‌‌های شهر مشهد شناسایی کنند. ماموران با هماهنگی قضایی به خانه متهم اعزام شده و او را دستگیر کردند. در بررسی رایانه متهم معلوم شد او افراد بسیاری را به دام انداخته و از آنها کلاهبرداری کرده است.

شگرد کلاهبرداری

متهم با انتقال به پلیس فتا بازجویی شد و با اعتراف به کلاهبرداری‌هایش از دانشجویان به پلیس گفت: دانشجوی کارشناسی ارشد آی. تی بودم اما به‌دلیل مشکلات شخصی و مالی مجبور شدم از دانشگاه انصراف دهم. می‌دانستم اکثر دانشجویان قصد دارند مقالات خود را در آی.اس.آی و نشریات معتبر اروپایی چاپ کنند و در این رابطه با مشکلاتی روبه‌رو هستند. بنابراین تصمیم گرفتم از دانشجویان کلاهبرداری کنم.

وی یادآور شد: در این مرحله مشخصات سایت‌های معتبر را به‌دست آوردم و سایت‌های جعلی به نام آنها راه‌اندازی می‌‌کردم. سپس پست الکترونیکی‌ام و شماره حسابی که با هویت جعلی آن را افتتاح کرده بودم در سایت‌های مورد نظر ثبت می‌کردم. بعد از آن به کاربران وعده می‌دادم اگر در این سایت ثبت‌نام کنند علاوه بر آن که مقاله‌شان در بهترین نشریات اروپایی چاپ می‌شود، می‌توانیم مقدمات دریافت بورسیه را برای آنها در کشورهای اروپایی فراهم کنیم. همین موضوع باعث شد، دانشجویان بسیاری با پست الکترونیکم مکاتبه کنند و مقاله‌هایشان را برای چاپ به من تحویل دهند. در قبال چاپ هر مقاله از سه تا ده میلیون تومان از هر دانشجو پول دریافت می‌کردم. رئیس پلیس فتای استان خراسان رضوی در این باره به جام‌جم گفت: برای متهم قرار قانونی صادر شده است. تحقیقات تکمیلی از وی برای مشخص شدن دیگر کلاهبرداری‌هایش از دانشجویان ادامه دارد. افرادی که در دام وی گرفتار شده‌اند، می‌توانند با حضور در پلیس آگاهی از متهم شکایت و پرونده‌هایشان را پیگیری کنند.

هشدار پلیس

سرهنگ سید محسن عرفانی با هشدار به کاربران اینترنتی بویژه دانشجویان، از آنها خواست اگر قصد چاپ مقاله، کتاب یا حتی بررسی بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های کشورهای خارجی را دارند در رابطه با فعالیت سایت‌ها و موسسات مرتبط با آن دقت لازم را داشته باشند و اطمینان یابند که سایت‌های اینترنتی که در این زمینه فعالیت دارند جعلی نبوده و فعالیت قانونی دارند. براحتی به سایت‌های اینترنتی اعتماد نکنند و پولی بابت چاپ مقالات علمی خود نپردازند. زیرا برخی افراد سودجو با راه‌اندازی سایت‌های جعلی از روی نمونه اصلی آن، دانشجویان را فریب داده و از آنها کلاهبرداری می‌کنند که به خسارت‌های مالی برایشان منجر می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: