jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۸۲۲۴۶۱ ۱۱ مرداد ۱۳۹۴  |  ۲۰:۱۵

عماد افروغ خودش را یک مرد سیاستمدار نمی‌داند. او ترجیح می‌دهد که مردم و رسانه‌ها افروغ را به عنوان یک نظریه‌پرداز بشناسند که کاری به سیاست ندارد و گهگاه به اهالی سیاست تلنگری می‌زند.

خداحافظی استادِ فردوسی‌پور با سیاست

او چندی پیش مهمان برنامه تلویزیونی «شناسنامه» شد و توضیح داد که علاقه‌ای به سیاست ندارد. افروغ پیش از شروع صحبت‌هایش به مجری گفت: «من تعجب کردم که چرا من را انتخاب کردید چون سابقه شما در برنامه شناسنامه بیشتر حکایت از این داشت که بیشتر سراغ رجال سیاسی رفته‌اید حالا نمی‌دانم چه تغییر جهتی در برنامه‌تان صورت گرفته است.»

کل فعالیت سیاسی او به حضورش در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی محدود می‌شود. در این چهار سال افروغ، به عنوان یک اصولگرا بارها و بارها عملکرد احمدی‌نژاد و یارانش را زیر سوال برد و به همین خاطر نامش بر سر زبان‌ها افتاد. وقتی نام افروغ به میان می‌آید، شنونده ناخودآگاه یاد کلماتی چون اعتراض، انتقاد، گلایه و مخالفت می‌افتد. او در دوران نمایندگی‌اش با کسی تعارف نداشت و حرف‌های انتقادی‌اش را بدون تعارف بیان می‌کرد. اوج مخالفت او با کابینه احمدی‌نژاد به جلسه استیضاح وزیر کار برمی‌گردد که گفت: «امروز در مجلس به نظر بنده استیضاح وزیر کار نبود، استیضاح رئیس جمهور رخ داد و رای بدست آمده به معنای استیضاح رئیس‌جمهور بود.» او در جلسات استیضاح مجلس معمولا به عنوان مخالف سخنرانی می‌کرد و تلاش داشت که وزیر مورد نظر رای نیاورد. افروغ با حرف‌های تند و تیزی که می‌زد همواره مورد توجه رسانه‌های مکتوب و اینترنتی بود. حرف‌هایش درباره فساد اقتصادی و این‌ جمله که «یک وکیل‌الدوله، گرین کارت دارد» سر و صدای زیادی به پا کرد. او برای نامزدی در دوره هشتم مجلس از سوی اصولگرایان دعوت شد؛ ولی دست رد به سینه یاران قدیمی‌اش زد. افروغ که دکترای جامعه‌شناسی‌اش را از دانشگاه تربیت مدرس دریافت کرده این روزها تدریس و پژوهش را بر هر چیزی ترجیح می‌دهد. او بیشتر وقتش را با تدریس به دانشجویان مقطع دکترا می‌گذراند و در کنارش در هیأت نظارت بر نشر کتاب بزرگسالان هم عضویت دارد.

آخرین کتابی که از این استاد دانشگاه به چاپ رسیده «ما قال و من قال» نام دارد که شامل مقالات اینترنتی او از سال 1378 تاکنون می‌شود. جالب است بدانید یکی از دانشجویانی که هر هفته پای درس استاد می‌نشیند عادل فردوسی‌پور است. چندی پیش مجری برنامه نود در برنامه «خندوانه» اظهار امیدواری کرد که بتواند از عماد افروغ نمره خوبی بگیرد.

چمدان (ضمیمه آخر هفته روزنامه جام جم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
سرویس فرهنگی - یادداشت بیشتر
وظیفه آگاهی بخشی

وظیفه آگاهی بخشی

به نظر من باوجود برخی تلاش‌ها، در برنامه‌های تلویزیونی نوروز امسال تنوع وجود نداشت، درحالی‌که انتظار می‌رفت امسال که مردم در خانه‌ها هستند، فیلم‌های متنوعی از شبکه‌های مختلف برایشان به نمایش گذاشته شود؛ به همین دلیل تنها چیزی که خیلی طرفدار داشت، همین سریال «پایتخت» بود که آن هم مسیری زیگزاگی طی کرد.

باوری كه تغییر كرد

باوری كه تغییر كرد

موضوع این است وقتی راجع به ویروس صحبت می‌شود، راجع به اپیدمی صحبت می‌كنیم؛ یعنی راجع به مفهومی همزمان علمی و اجتماعی كه پیوست سیاسی در آن نمی‌گنجد.

سخت است ولی ...

سخت است ولی ...

روزهای سختی است.همه در حال مبارزه اند و تلاش می کنند تا سلامتی خود و اطرافیانشان را حفظ کنند. همه می‌خواهند زندگی آرام تر و آسیب های کمتری را برای خود و دیگران ایجاد کنند.

سرویس فرهنگی - گفتگو بیشتر