jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۶۶۲۲۹ ۱۳ بهمن ۱۳۹۳  |  ۱۱:۲۹

رئیس‌کمیته روابط خارجی پارلمان فرانسه می‌گوید آمریکا خواهان دستیابی سریع به توافق است و ایران نیز بنا به دلایل سیاسی، یعنی رفع تحریم‌ها، مشتاق رسیدن به یک راه‌حل است.

فرانسه: ایران و آمریکا می‌خواهند سریعا به توافق برسند

در حالیکه مذاکرات هسته‌ای ایران ادامه دارد الیزابت گیگو، رئیس‌ کمیته روابط خارجی پارلمان فرانسه در مصاحبه‌ای با المانیتور گفت که کشورش نقش "نگهبان" را در مذاکرات هسته‌ای ایران ایفاء می‌کند.

گیگو که پیشتر وزیر امور اروپایی (1993-1990)، دادگستری (2000-1997) و اشتغال (2002-2000) بود در این مصاحبه گفت که آمریکا "مشتاق است سریعا به توافق با ایران دست یابد،" و اینکه حسن روحانی،‌ رئیس‌جمهور ایران نیز به دلایل سیاسی، شامل رفع تحریم‌ها، مشتاق به دستیابی به توافق است.

وی درباره اختلاف‌نظرها بین ایران و فرانسه در مذاکرات هسته‌ای گفت: "همانگونه که می‌دانید، فرانسه در مذاکرات هسته‌ای ایران موضع مطالبه‌گری دارد. اما باید متوجه این مسأله بود که هر چقدر توافق قوی‌تر باشد، تضمین‌شده‌تر است. امیدوارم که به چنین توافقی با تهران دست یابیم، نخست‌ اصول بنیادین عدم اشاعه هسته‌ای را حفظ کنیم، دوم این مسأله را که در موضوعات مورد بحث با ایران بر سایر مسائل سایه افکنده است، کنار بگذاریم."

وی در ادامه افزود: "آمریکایی‌ها به چند دلیل خواهان دستیابی نسبتا سریع به توافق هسته‌ای هستند. روحانی نیز بنا بر اهداف سیاسی، یعنی رفع تحریم‌ها، وضعیت مشابهی دارد.‌ با توجه به این امر، فکر می‌کنم که در دور بعدی مذاکرات نیز فرانسه نقش خود به عنوان نگهبان را با توجه به ماهیت جدی یک توافق احتمالی ادامه خواهد داد."

رئیس‌ کمیته روابط خارجی پارلمان فرانسه درباره پیامدهای توافق احتمالی هسته‌ای در روابط فرانسه و ایران گفـت: "برای اینکه مورد باج‌گیری قرار نگیریم، مذاکرات هسته‌ای را به صورت کامل از سایر مسائل جدا کرده‌ایم. اما البته به محض اینکه توافق هسته‌ای منعقد شود، پیش‌بینی می‌کنیم که روابط ما مثبت‌تر و احتمالا ثمربخش‌تر خواهند بود. دستیابی به یک توافق هسته‌ای به این کشور بزرگ، که میراث‌دار تمدنی باستانی و باشکوه است، اجازه خواهد داد تا به ثبات و صلح در منطقه و در مقیاس جهانی یاری رساند."

گیگو در ادامه گفت: "چند ماه پیش میزبان همتای ایرانی خودم در پاریس بودم. گفتگوی ما صریح بود - هر دوی ما درباره ارزش‌های‌مان شفاف بودیم - اما من مشاهده کردم که اراده دستیابی به این روابط و همکاری کاملا قوی است. چشم‌انداز خوبی برای جوامع مدنی ما وجود دارد که بتوانند از فواید مبادلات فزاینده بهره‌مند شده و رشد کنند."(تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
سرویس سیاسی - یادداشت بیشتر
تفاوت ما با آنها

تفاوت ما با آنها

آنها همین چند وقت کتابشان را در جهان به بیست زبان پخش کردند و چند میلیون از روی آن چاپ کردند که در عصر «انسان خداگونه» هستیم و هوش مصنوعی و دیگر فناوری‌ها چنان کرده که «انسان، مهار خلقت را به دست گرفته است.»

سرویس سیاسی - گفتگو بیشتر
سرویس سیاسی - پیشنهاد سردبیر بیشتر
سرویس سیاسی - پیشخوان بیشتر