jamejamclick
کلیک شبکه کد خبر: ۷۵۹۴۶۴ ۲۴ دی ۱۳۹۳  |  ۱۰:۴۰

آیا امنیت بالا در اینترنت به بستری برای فعالیت‌های تروریستی منجر خواهد شد؟

آیا اینترنت به بهشت امن تروریست‌ها تبدیل می‌شود؟

نخست وزیر انگلستان معتقد است که امنیت بالای اینترنت به فضا و بستری برای فعالیت آسوده‌خاطر تروریست‌ها و برنامه‌ریزی آن‌ها برای اعمال غیر انسانی منجر خواهد شد.

آیا اینترنت به بهشت امن تروریست‌ها تبدیل می‌شود؟

جام جم کلیک: اینترنت به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اجزای زندگی انسان امروزی شناخته می‌شود و علیرغم اینکه تقریبا در تمام قسمت‌های آن، اعمال پیشرفت بدون تردید صورت می‌گیرد ولی بخش امنیت هنوز با تردیدهای بسیاری روبرو است. در زمینه امنیت دو دسته دیدگاه وجود دارد که نه می‌توان آن‌ها را پذیرفت و نه می‌توان آن‌ها را رد کرد.

این دو دیدگاه شامل شنود اطلاعات توسط مراکز امنیتی و در جبهه مقابل نیز امنیت کامل اطلاعات و عدم امکان دسترسی و شنود اطلاعات است. در طرح اول می‌توان انتظار داشت که مردم در استفاده از اینترنت به حس نظارت دائمی و زندانی بودن دچار شوند که این حس موجب می‌شود که نتوان آن را کاملا پذیرفت ولی در مورد دوم این امنیت بالا ممکن است به خطر سواستفاده از اینترنت منجر شود و به قول نخست وزیر انگلستان اینترنت به بهشتی امن برای تروریست‌ها تبدیل شود تا بتوانند عملیات‌های خود را برنامه‌ریزی کنند.

این دو مورد به‌‌حدی پیچیده است که نمی‌توان هیچ‌یک از آن‌ها را رد و یا قبول کرد؛ هر انسانی نه علاقه دارد که شاهد رصد شدن اطلاعات شخصی خود و خانواده‌اش توسط دولت‌ها باشد و یا اینکه بخواهد اینترنت را بستر شکل‌گیری حمله‌های تروریستی ببیند. به این‌ترتیب باید منتظر ماند تا با ارائه راه حلی مناسب در این زمینه شاهد یک جهش بسیار ویژه در تاریخ استفاده از شبکه‌های جهانی باشیم، جهشی که به‌نظر می‌رسد هنوز تا رسیدن به‌ آن راه فراونی پیش روی بشر امروزی است و برای رسیدن به آن باید تمامی متخصصان جهانی دست به دست هم داده و به دنبال بهترین راهکار باشند، اقدامی که امروزه به‌هیچ‌عنوان شاهد آن نیستیم.

احمد محمدحسینی
جام جم کلیک

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
وظیفه آگاهی بخشی

وظیفه آگاهی بخشی

به نظر من باوجود برخی تلاش‌ها، در برنامه‌های تلویزیونی نوروز امسال تنوع وجود نداشت، درحالی‌که انتظار می‌رفت امسال که مردم در خانه‌ها هستند، فیلم‌های متنوعی از شبکه‌های مختلف برایشان به نمایش گذاشته شود؛ به همین دلیل تنها چیزی که خیلی طرفدار داشت، همین سریال «پایتخت» بود که آن هم مسیری زیگزاگی طی کرد.

باوری كه تغییر كرد

باوری كه تغییر كرد

موضوع این است وقتی راجع به ویروس صحبت می‌شود، راجع به اپیدمی صحبت می‌كنیم؛ یعنی راجع به مفهومی همزمان علمی و اجتماعی كه پیوست سیاسی در آن نمی‌گنجد.

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

اتخاذ تصمیمات متناقض در مدیریت بحران‌های اجتماعی یکی از اشتباهات حوزه مدیریت کلان است که در علم جامعه‌شناسی از آن به عنوان چندگانگی مدیریتی یاد می‌شود.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر