jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۵۲۲۵۷ ۰۴ دی ۱۳۹۳  |  ۰۰:۱۵

تا مدت‌ها خواب به‌عنوان زمانی در نظر گرفته می‌شد که طی آن بدن و مغز خاموش می‌شود. اما تحقیقات نشان دادند یک خواب باکیفیت مراحل متفاوتی دارد و در برخی از مراحلش بدن را برای فعالیت‌های روز بعد آماده و پر از انرژی می‌کند و در مراحل دیگرش توان فرد را در یادگیری و حفظ حافظه بالا می‌برد.

تمرین‌هایی برای خوب خوابیدن

جام جم سرا: برای داشتن یک خواب خوب و باکیفیت روش‌های بسیاری پیشنهاد شده است که بارها در مورد آن سخن گفته‌ایم، اما تصور ذهنی برای به خواب رفتن یکی دیگر از روش‌های خوبی است که معمولا از سوی کسانی که مدیتیشن می‌کنند پیشنهاد می‌شود که می‌توانید از آن برای سریع به خواب رفتن استفاده کنید.

البته پیش از انجام این تصور ذهنی باید تا جایی که می‌توانید هر نوع احساس منفی و ناراحت‌کننده مانند خشم و نگرانی را از خود دور کنید. هرگز پیش از خواب به موضوعات استرس‌آور فکر نکنید که جلوی خواب مناسب و باکیفیت را می‌گیرد.

1ـ تصور کنید پلکانی پوشیده از فرش نرم روبه‌روی شما قرار دارد و با نور فانوس یا شمع روشن شده است. شما بالای راه‌پله ایستاده‌اید. یک نفس عمیق بکشید و به سمت پایین حرکت کنید و با هر قدم خود را به عمق آرامش نزدیک کنید. وقتی به پایین رسیدید متوجه خواهید شد که از هر فکری غیر از به خوابی عمیق رفتن رها شده‌اید.

2ـ گاهی اوقات به یاد آوردن مکان‌هایی که قبلا به آنجا رفته‌اید باعث آرامشتان می‌شود. مثلا اگر زمانی کنار دریاچه‌ای زیبا رفته و از آرامش و حس زیبای آن بهره‌مند شده بودید، پس وقتی می‌خواهید بخوابید آن روز و لحظه را به یاد آورید تا بسرعت آرام شوید و خواب خوبی داشته باشید.

3ـ برخی از واژه‌ها و جملات قدرت آرامش‌بخش زیادی دارند مانند یک مزرعه گل یا رویای زیبا. می‌توانید وقتی روی تخت دراز کشیده‌اید این نوع واژگان را با خود تکرار کنید و بسرعت روحتان از خستگی‌ها تسکین می‌یابد و می‌توانید به خوابی عمیق فروروید.

4ـ فرض کنید در یک جاده بسیار زیبا در حال دوچرخه‌سواری و غرق در زیبایی مناظر اطرافتان هستید. خوشبختانه در این جاده هیچ مزاحمی ندارید، زیرا به هیچ موجودی اجازه نمی‌دهید تصور زیبایتان را خراب کند. با این کار بسیار آرام می‌شوید و می‌توانید خواب راحتی تجربه کنید.

منبع: wikihow

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
هر بهار عاشق شوید

هر بهار عاشق شوید

‌ من همیشه نوروز را دوست داشته‌ام از بچگی‌ام تا همین حالا. همیشه حسابی خوش گذرانده ام و در کودکی هم بسیار عیدی گرفته ام.

بهار می آید، کرونا می رود

بهار می آید، کرونا می رود

بهار در راه است، مثل هر سال همین موقع. زمستان می رود و بهار می آید. همین گزاره ساده و طبیعی که تکرار هر ساله طبیعت است به ما یادآوری می کند کرونا هم می‌رود و روزهای سلامت گذشته بازمی گردد.

عیدی پایتختی‌ها به مردم

عیدی پایتختی‌ها به مردم

آدم‌ها آرزوی زیادی دارند برای خود و دیگران. در شرایط فعلی جامعه ما و جامعه جهانی آرزوهای شخصی و آرزوهای گروهی در هم گره خورده اند.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر