jamejamsima
سیما عمومی کد خبر: ۷۴۹۴ ۲۶ فروردين ۱۳۸۱  |  ۱۵:۲۷

مارکز هنر نویسندگی خود را مرهون هزار و یک شب می داند و بورخس با اشراف بر هزار و یک شب توانست به فضایی مطلوب در داستان نویسی دست پیدا کند هزار و یک شب منشا و الهام بخش بسیاری از نوشتارهای ادبی وهنری بوده است

شادروان محسن فرید یکی از هنرمندان رادیو بود که با الهام از "هزار و یک شب "، مجموعه نمایشنامه های رادیویی با عنوان "یک شب از هزار و یک شب " را نگاشت و اجرا کرد.شادروان محسن فرید29 آذر1308 در یکی از محله های بازار تهران متولد شد.تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم ادامه داد و در حین تحصیل زبان عربی را در حد کمال آموخت فرید در هنگام تحصیل برای تامین معیشت کار می کرد اشتیاق فراوان او به کارهای هنری ، به خصوص عکاسی باعث شد در18 سالگی کار عکاسی را آغاز کند و در همان زمان انگلیسی را فرا گرفت.فرید در خانواده ای مذهبی رشد کرد و بالید روزها کار می کرد و شب ها درس می خواند.19 ساله بود که با یکی از هنرمندان تئاتر آن زمان آشنا شد به دعوت او، به یکی از تئاترهای حسن آباد رفت همان جا بود که صحنه تئاتر، فرید را مجذوب و مبهوت کرد. او صدایی تاثیرگذار داشت و همین ویژگی یکی از انگیزه های فعالیت تئاتری او شد.همزمان با فعالیت تئاتری ، در رادیو نیرو هوایی آن زمان استخدام شد در رادیو نیروی هوایی بود که یک شب از هزار و یک شب را نوشت و اجرا کرد فرید اولین مبدع داستان شب رادیوست هنوز چیزی از تولد این برنامه رادیویی نگذشته بود که مخاطبان و علاقه مندان فراوانی یافت سپس به تئاتر "دهقان " و تئاتر "نصر" واقع در خیابان لاله زار رفت و با مدیران آنجا درباره فعالیت هنری و توانایی های خود صحبت کرد. فرید بازیگری را با تئاتر "دهقان " و "نصر" آغاز کرد و پس از مدتی برنامه "یک شب از هزار و یک شب " رادیو را با نویسندگی و کارگردانی خود روی صحنه برد. اجرای زنده این نمایشنامه هم با استقبال بسیار خوبی مواجه شد از آنجا که فرید دوره عکاسی و فیلمبرداری را در ارتش گذرانده بود، در خیابان شاه رضای سابق مغازه ای فراهم کرد و عکاسی و فیلمبرداری را در کنار کار تئاتر ادامه داد، اما به دلیل نامعلوم عکاسی را رها کرد و در رادیو ایران که در جاده قدیم شمیران واقع شده بود، به اجرای برنامه پرداخت و در کنار آن مدتی هم به کار تلویزیونی مشغول شد. این فعالیت های پی در پی چندان دوام نیافت و او برای مدتی بیکار شد. پس از آن بیکاری مقطعی ، به جمع هنرمندان رادیو )واقع در میدان ارک( پیوست تا فصل تازه ای از فعالیت هنری خود را آغاز کند.در رادیو به صورت پیمانی مشغول به کار شد و همچنان به نویسندگی و کارگردانی پرداخت و در کنار هنرمندانی چون مرحوم سارنگ ، مرحوم امیرفضلی ، مرحوم بهشتی در داستان های شب و یا نمایشنامه های روزهای جمعه بازی کرد.در اثنای فعالیت جدید خود در رادیو، چند کار زنده تلویزیونی را نیز در کارنامه هنری خویش به ثبت رساند.وی با نوشتن نمایشنامه "سندباد" بار دیگر استعدادهای خویش را به ظهور رساند.3 سال پس از پیروزی انقلاب ، به صورت رسمی در رادیو استخدام شد.تا سال 65 به فعالیت هنری خود در رادیو ادامه داد؛ در همان زمان دچار بیماری افسردگی شد بستگانش درگذشت مادر و شکست در زندگی مشترک را دلیل شروع این بیماری می دانستند همسر دوم فرید می گوید: به مادرش وابستگی شدیدی داشت و همیشه می گفت بعد از خدای احد و واحد، خدای روی زمین من مادرم است.دیگر محسن فرید آن محسن فرید سابق نبود روزها را با گوش دادن به اجراهای رادیویی پیشین خود سپری می کرد ناراحتی کبد و ریه نیز بر افسردگی او افزود تا هر چه بیشتر تلاشهای اطرافیان را برای از بین بردن افسردگی او، بی ثمر کند مرداد1365 برای درمان به خارج از کشور سفر کرد ابتدا به انگلستان رفت و سپس راهی امریکا شد؛ اما مرگ فرصت بازگشت به وطن را به او نداد شادروان محسن فرید در سال1372 درگذشت یادش گرامی باد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
هر بهار عاشق شوید

هر بهار عاشق شوید

‌ من همیشه نوروز را دوست داشته‌ام از بچگی‌ام تا همین حالا. همیشه حسابی خوش گذرانده ام و در کودکی هم بسیار عیدی گرفته ام.

بهار می آید، کرونا می رود

بهار می آید، کرونا می رود

بهار در راه است، مثل هر سال همین موقع. زمستان می رود و بهار می آید. همین گزاره ساده و طبیعی که تکرار هر ساله طبیعت است به ما یادآوری می کند کرونا هم می‌رود و روزهای سلامت گذشته بازمی گردد.

عیدی پایتختی‌ها به مردم

عیدی پایتختی‌ها به مردم

آدم‌ها آرزوی زیادی دارند برای خود و دیگران. در شرایط فعلی جامعه ما و جامعه جهانی آرزوهای شخصی و آرزوهای گروهی در هم گره خورده اند.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر