jamejamclick
کلیک شبکه کد خبر: ۷۳۴۹۴۵ ۱۴ آبان ۱۳۹۳  |  ۱۶:۱۶

هکرها در چند ماه گذشته تعداد زیادی هرزنامه با موضوع ویروس ابولا ارسال کرده‌اند. این ایمیل‌ها معمولا با موضوعات رسمی و ایجاد ترس و وحشت ارسال شده‌اند.

ابولا در اینترنت هم قربانی می‌گیرد

به گزارش جام جم کلیک به نقل از همشهری آنلاین: شیوع ابولا از آن دسته موضوعاتی است که مجرمان سایبری به تازگی از آن سوء استفاده کرده‌اند و با ارسال انبوه هرزنامه (اسپم) در این مورد دست به پخش چند بدافزار در اینترنت زده‌اند.

به گزارش تک تایمز، گزارش شرکت امنیت سایبر تراست‌ویو (Trustwave) نشان می‌دهد هکرها در چند ماه گذشته تعداد زیادی هرزنامه با موضوع ویروس ابولا ارسال کرده‌اند. این ایمیل‌ها معمولا با موضوعات رسمی و ایجاد ترس و وحشت ارسال شده‌اند.

موضوعات داغ خبری نظیر شیوع بیماری‌ها، وقوع زلزله و سونامی و مرگ افزار مشهور از موضوعات مورد علاقه مجرمان سایبری برای پخش کردن هرزنامه‌ها است. دلیل این امر نیز توجه بیشتر مردم به ایمیل‌ها و پیام‌ها با این موضوعات است که آمار قربانیان هرزنامه‌ها را افزایش می‌دهد.

تیم امنیت سایبر SpiderLabs اعلام کرده هرزنامه‌های اخیر با موضوع ابولا معمولا آلوده به بدافزارهایی هستند که علاوه بر سرقت اطلاعات شخصی کاربر قابلیت کنترل کردن وب‌کم و میکروفون کامپیوتر آلوده را دارد. این تیم دو نمونه از شایع‌ترین این هرزنامه‌ها را مورد بررسی قرار داده‌است. در اولین ایمیل با موضوع «راهنمایی‌ها در مورد ابولا از سوی سازمان بهداشت جهانی» از لوگوی رسمی سازمان بهداشت جهانی استفاده شده و حاوی یک فایل متنی در مورد راهکارهای مبارزه با ابولا است. این فایل متنی در واقع یک فایل تروجان معروف به RAT است.

در ایمیل دوم که به زبان فارسی و به ظاهر از سوی دولت مکزیک منتشر شده دستورالعملی برای باز کردن یک فایل متنی در نرم‌افزار وورد وجود دارد که باعث فعال کردن بارگذاری مطالب از اینترنت می‌شود. کاربر با انجام این کار باعث نصب خودکار یک بدافزار برروی کامپیوتر می‌شود.

البته همه هرزنامه‌های ابولا مخرب نیستند. بعضی حاوی لینک به وب‌سایت‌‌های بازی و تبلیغاتی است. پیشتر یکی از نهادهای امنیت سایبر زیر نظر سازمان امنیت ملی آمریکا نیز در مورد موجی از هرزنامه‌ها با موضوع ابولا و گسترش بدافزارها از این طریق هشدار داده بود.

منبع: همشهری آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
تفاوت ما با آنها

تفاوت ما با آنها

آنها همین چند وقت کتابشان را در جهان به بیست زبان پخش کردند و چند میلیون از روی آن چاپ کردند که در عصر «انسان خداگونه» هستیم و هوش مصنوعی و دیگر فناوری‌ها چنان کرده که «انسان، مهار خلقت را به دست گرفته است.»

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر