jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۷۲۶۳۹۵ ۱۹ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۰:۱۳

امروزه تعداد زیادی از مردم بر این باورند که فضای دهانشان برای رشد دندان‌هایشان کم است! مشکل آنها جا گرفتن ۳۲ دندان در فضایی به قول آنها اندک است زیرا گمان می‌کنند کج شدن دندان در دهانشان به همین دلیل است.

چرا دندانها کج رشد میکنند؟

جام جم سرا به نقل از دویچه وله: روند تکامل طبیعی برای دسته خاصی از میمون‌ها، ۳۲ دندان است. فک آدمیزاد که در روند تکاملی جزو همین دسته محسوب می‌شود، برای جا گرفتن ۳۲ عدد دندان، کوچک است. به همین خاطر این دندان‌ها معمولا به صورت فشرده کنار هم چسبیده‌اند. افزون بر این، دندان‌های عقل نیز جا را برای دیگر دندان‌ها تنگ می‌کنند. دندان‌های عقل نشان می‌دهند که اجداد انسان زمانی پیشتر، حتی بیشتر از ۳۲ دندان داشته است. ۳۲ دندان در دهان شامپانزه‌ها البته هیچ‌گونه مشکلی ایجاد نمی‌کرده است. آنها همواره دارای دندان‌هایی صاف و زیبا بودند. پس چرا این مساله برای انسان به مشکل تبدیل شد؟

نتیجه پژوهش محققانی از دانشگاه زوریخ در سوئیس نشان می‌دهد که دلیل این امر رشد مغز انسان است. در سیر تکاملی انسان، مغز او همواره بزرگتر شده و این رشد بر برنامه رشد و تکامل استخوان‌های جمجمه و فک تاثیر گذاشته است.


رشد مغز و استفاده بیشتر از ابزار تا دندان

ممکن است این سوال پیش بیاید که رشد مغز چه رابطه‌ای با دندان‌ دارد؟ نکته مهم اینجاست که رشد مغز در میان انسان‌های اولیه منجر به تفکر درباره استفاده از ابزارهای گوناگون به جای دندان شده است. برای مثال آنها به این نتیجه رسیدند که با شاخه‌های درخت یا سنگ هم می‌توان پوست مواد غذایی را جدا کنند و دیگر نیازی به دندان‌های آسیاب نیست. بدین وسیله تکمیل یافتن ابزار باعث کوچک شدن فک انسان شد.


ایجاد فضا در دهان با روش ارتودنسی

مغز انسان در سیر تکاملی خود بیشتر و بیشتر رشد کرد و همراه آن توقعات و انتظارات زندگی نیز پیچیده‌تر شد. بدین ترتیب جمجمه صورت برای فکر کردن بیشتر در ناحیه گیجگاه به طرف جلو کشیده شد و دهان میمون‌وار به بینی سربالا و یک چانه ظریف تبدیل گردید. فضا در فک انسان کم شد، اما عدد ۳۲ باقی ماند. به همین خاطر انسان‌ها امروزه با شیوه‌های مختلف ارتودنسی کوشش می‌کنند که فضای بیشتری برای دندان‌های خود در دهان ایجاد کنند.
در این میان، تنها امری که مایه تسلی انسان است، این است که کج بودن دندان‌هایش نشات گرفته از هوش تکامل یافته‌ نوع بشر است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
هر بهار عاشق شوید

هر بهار عاشق شوید

‌ من همیشه نوروز را دوست داشته‌ام از بچگی‌ام تا همین حالا. همیشه حسابی خوش گذرانده ام و در کودکی هم بسیار عیدی گرفته ام.

بهار می آید، کرونا می رود

بهار می آید، کرونا می رود

بهار در راه است، مثل هر سال همین موقع. زمستان می رود و بهار می آید. همین گزاره ساده و طبیعی که تکرار هر ساله طبیعت است به ما یادآوری می کند کرونا هم می‌رود و روزهای سلامت گذشته بازمی گردد.

عیدی پایتختی‌ها به مردم

عیدی پایتختی‌ها به مردم

آدم‌ها آرزوی زیادی دارند برای خود و دیگران. در شرایط فعلی جامعه ما و جامعه جهانی آرزوهای شخصی و آرزوهای گروهی در هم گره خورده اند.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر