jamejamsima
سیما عمومی کد خبر: ۷۰۴۱ ۱۶ فروردين ۱۳۸۱  |  ۲۱:۴۵

هر مادری طبق فرهنگ خانوادگی نوع نگاه و طبقه اش معیارهای خاص خود را در تربیت فرزندان دارد مادر "حیدر" از این لحاظ متفاوت به نظر می رسد که زمان زندگی او از ما دورتر است لباسهایش متفاوت است و دیالوگ هایش فرق می کند

ثریا قاسمی بازیگر نقش مادر حیدر در سریال شب دهم با بیان این مطالب درباره ویژگی ها و تفاوت های نقش خود در این سریال ، به خبرنگار ما گفت : ویژگی خاص مادران ، عشق و عاطفه است و این ویژگی در افراد به اشکال مختلف بروز می کند.مادر حیدر با همه عشق و عاطفه ای که به پسر خود دارد، گاهی اگر لازم باشد، به حیدر گردن کلفت پس گردنی هم می زند. این خصوصیات در هر مادری بنا به فرهنگ خانوادگی او متفاوت است در سریال شب دهم شرایط فرهنگی و اجتماعی ایجاب می کرد مادر حیدر آنی باشد که دیدیم من هر نقشی را که به عنوان مادر پذیرفته ام ، سعی کرده ام در آن مادری باشم که شرایط قصه ایجاب می کند. قصه ها متفاوت است، پس مادران نیز با هم تفاوت خواهند داشت.ثریا قاسمی در پاسخ به این پرسش که پس از نمایش سکانس پایانی سریال ، چه احساسی در شما ایجاد شد، گفت : من چون در سفر بودم ، فقط5 قسمت اول سریال را دیدم و قسمت آخر را به شکل مونتاژ شده ندیدم ؛ اما شنیدم که تاثیر بسیار خوبی بر بینندگان داشته است. مادر حیدر شب دهم در تایید این نکته که بیان جمله "خوف نکن " همراه با بازی خوب و میزانسن مناسب کارگردان ، از نکات تاثیرگذار سکانس پایانی بود، گفت : سعی می کنم در تمام نقشهایی که به عهده می گیرم ، تکیه کلام هایی را ادا کنم که در ذهن بیننده ماندگار شود. برای نقش "مرضیه خانم " یا همان "مادر حیدر" با آقای فتحی خیلی صحبت کردم ، دیالوگ هایی که برای این سریال نوشته شده بود، بسیار مشکل بود که اگر به شکل کلاسیک و کتابت گفته می شد ، خوشایند به نظر نمی رسید. ما باید این دیالوگ های سخت و شعرگونه را به شکل جملات روزمره تبدیل می کردیم قاسمی در ادامه گفت : از ابتدا تلاش کردم برای این نقش تکیه کلامی پیدا کنم اولین سکانسی که از من ضبط شد، در لوکیشن خانه فخرالزمان و سکانس خواستگاری بود جایی که فخرالزمان ، حیدر را هنگام بازگشت ، می خواهد و حیدر در تردید و شگفتی می ماند آن زمان احساس کردم باید جمله ای بگویم و او را همراهی کنم و بگویم مادرت پشتت هست و جمله خوف نکن به ذهنم رسید و کارگردان آن را پسندید قاسمی درباره سکانس آخر می گوید: این سکانس در تکیه شمیران ضبط شد. میزانسن کارگردان طوری بود که من از یک فاصله دور باید فقط نظاره گر می بودم آنجا بود که احساس کردم بهترین جای استفاده از تکیه کلام "خوف نکن "، همین جاست مادر هنوز هم حیدر را با همان نگاه مادرانه و همیشگی دوران کودکی می بیند که با گفتن این جمله به او قوت قلب می داده که همه چیز گذران است و تمام می شود. هرچند مادر در این لحظه می داند که حیدر مرده یا خواهد مرد.ثریا قاسمی معتقد است سکانس پایانی شب دهم مرعوب کننده است لحظه تاریخی دنیاست ؛ دنیای ظالمی که جوانها و اندیشه ها را می کشد سکوت مادر و سکون جمعیت نشاندهنده این است که تاریخ در یک لحظه خاص که ظلم به حد خود می رسد، می ایستد و دوباره حرکت می کند قاسمی در خاتمه گفت : خوشحالم که تفکرات و اندیشه های درست ، ثمر خوب می دهد زمانی که نقشی با تعمق کار می شود، ماندگار می شود و اینجاست که فرق یک نقش دلنشین و خوب با یک نقش خنثی و بد، مشخص می شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
هر بهار عاشق شوید

هر بهار عاشق شوید

‌ من همیشه نوروز را دوست داشته‌ام از بچگی‌ام تا همین حالا. همیشه حسابی خوش گذرانده ام و در کودکی هم بسیار عیدی گرفته ام.

بهار می آید، کرونا می رود

بهار می آید، کرونا می رود

بهار در راه است، مثل هر سال همین موقع. زمستان می رود و بهار می آید. همین گزاره ساده و طبیعی که تکرار هر ساله طبیعت است به ما یادآوری می کند کرونا هم می‌رود و روزهای سلامت گذشته بازمی گردد.

عیدی پایتختی‌ها به مردم

عیدی پایتختی‌ها به مردم

آدم‌ها آرزوی زیادی دارند برای خود و دیگران. در شرایط فعلی جامعه ما و جامعه جهانی آرزوهای شخصی و آرزوهای گروهی در هم گره خورده اند.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر