jamejamonline
فرهنگی کد خبر: ۶۸۸۳۲۸ ۰۴ تير ۱۳۹۳  |  ۱۱:۵۴

یک عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیة گفت: کسی که روزه دار است معمولا یک حال یا حالتی دارد که می گوید برای مثال با زبان روزه نمی توان دروغ گفت یا نگاه نامحرم داشت یا فلان گناه را انجام داد، از این رو روزه داری انسان را از گناه باز می دارد.

تاثیر رمضان بر سبک زندگی افراد

حجت الاسلام والمسلمین محسن غرویان عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیة در مورد نقش ماه رمضان در تغییر سبک زندگی یعنی حرکت به سوی سبک زندگی اسلامی گفت: یکی از ویژگی های خاص ماه رمضان این است که احسان و نیکوکاری را در بین مسلمین تقویت می کند و افراد را به یاد انسانهای تنگدست و نیازمند می اندازد، روحیه دستگیری از مستمندان و ضعفا را در افراد تقویت می کند.

وی افزود: اگر دستگیری و رفع نیاز نیازمندان در جامعه اسلامی گسترش پیدا کند باعث وحدت، همدلی، مهربانی و روابط حسنه بین افراد جامعه می شود و این مسئله یکی از همان ایده آل ها در سبک زندگی اسلامی است که مسلمانها به یاد و فکر همدیگر باشند و زندگی خود را با یکدیگر هماهنگ و مرتبط کنند. این تأثیر بسیار مهم ماه رمضان بر سبک زندگی افراد است.

عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیة در مورد اینکه چگونه می توان تغییرات مثبت ماه رمضان را در طول سال حفظ کرد، گفت: ماه رمضان شروع خوبی برای ایجاد ارتباط قلبی با خداوند است و باید انسان با قدرت اراده این روحیه را که در ماه رمضان کسب می کند در خودش حفظ کند و در طول سال از این سرمایه ای که به دست می آورد استفاده کند.

حجت الاسلام غرویان با اشاره به اینکه حفظ این روحیه بستگی به قدرت اراده و ایمان هر فردی دارد که آن حالت و حس خوب ماه رمضان را بتواند در خودش نگه دارد، افزود: افراد قوی الاراده و قوی الایمان می توانند در طول سال این روحیه را داشته باشند و این حس و حالت رمضانیه خودشان را استمرار ببخشند.

این استاد حوزه و دانشگاه در مورد اینکه نقش روزه داری و سایر اعمال ماه رمضان در تهذیب نفس و خویشتن داری چیست، چگونه می توان از این فرصت برای خویشتن داری و بالا بردن تقوای الهی استفاده کرد هم گفت: کسی که روزه دار است معمولا یک حال یا حالتی دارد که می گوید برای مثال بازبان روزه نمی توان دروغ گفت یا نگاه نامحرم داشت یا فلان گناه را انجام داد. که این مسئله نشان می دهد که روزه داری یک توجه بسیار قوی ای به خداوند و قوانین الهی و شرعی در انسان ایجاد می کند. خود نگه داری و کفّ نفس از آثار ویژه ماه رمضان است.

حجت الاسلام غرویان افزود:بنابراین، این زبان روزه باید در تمام اعضا و جوارح دیگر، خودشان را نشان دهد و همینطور هم است. انسان را از گناه باز می دارد لذا می بینیم که آمار جرم و جنایت در جامعه کاهش پیدا می کند و اینها از آثار مثبت روزه داری هستند.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
سرویس فرهنگی - یادداشت بیشتر
بهار می آید، کرونا می رود

بهار می آید، کرونا می رود

بهار در راه است، مثل هر سال همین موقع. زمستان می رود و بهار می آید. همین گزاره ساده و طبیعی که تکرار هر ساله طبیعت است به ما یادآوری می کند کرونا هم می‌رود و روزهای سلامت گذشته بازمی گردد.

عیدی پایتختی‌ها به مردم

عیدی پایتختی‌ها به مردم

آدم‌ها آرزوی زیادی دارند برای خود و دیگران. در شرایط فعلی جامعه ما و جامعه جهانی آرزوهای شخصی و آرزوهای گروهی در هم گره خورده اند.

عید یعنی حال خوب

عید یعنی حال خوب

از عید پارسال،از لحظه تحویل سال،از بهار نارنج که کنار هم بودیم کدام مان فکرش را می‌کردیم سالی اینقدر سخت و پر حادثه را تجربه کنیم؟ تقویم امسال را از فروردینش که ورق بزنید تا همین اسفند پر بوده از سختی و حادثه.

سرویس فرهنگی - گفتگو بیشتر