jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۷۸۶۳۲ ۰۸ خرداد ۱۳۹۳  |  ۱۱:۱۳

رنگرزی یا صبّاغی به فرایندی گفته می‌شود که طی آن کالای نساجی مثل الیاف، نخ، پارچه و یا پوشاک در محلولی که شامل مواد رنگزا و مواد شیمیایی است، رنگ‌آمیزی شود. در روند کار، مادهٔ رنگزا را در درجهٔ حرارتی هدایت شده و زمانی مشخص، داخل الیاف و یا کالای منسوج نفوذ داده، آن را رنگ می‌کنند. فرش دستبافتی که در خانه زیر پای شماست، نمدی که برای چشمگیر شدن دکور و تزئین اتاق در وسط یا گوشه‌ای جلوه‌گری می‌کند، اغلب حاصل همین فرآینده بوده است. آنها که دستی در هنرهای خانگی همچون دوخت لباس و مانند آن دارند، گاه با بهره‌گیری از امکاناتی که محصول همین فرآیند است خلاقیتهای دیدنی و جالبی پدید می‌آورند. تصاویری از یک کارگاه رنگرزی را در ادامه ببینید.

همآغوشی الیاف و رنگ |مجموعه عکس|

جام جم سرا:

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Share

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
هر بهار عاشق شوید

هر بهار عاشق شوید

‌ من همیشه نوروز را دوست داشته‌ام از بچگی‌ام تا همین حالا. همیشه حسابی خوش گذرانده ام و در کودکی هم بسیار عیدی گرفته ام.

بهار می آید، کرونا می رود

بهار می آید، کرونا می رود

بهار در راه است، مثل هر سال همین موقع. زمستان می رود و بهار می آید. همین گزاره ساده و طبیعی که تکرار هر ساله طبیعت است به ما یادآوری می کند کرونا هم می‌رود و روزهای سلامت گذشته بازمی گردد.

عیدی پایتختی‌ها به مردم

عیدی پایتختی‌ها به مردم

آدم‌ها آرزوی زیادی دارند برای خود و دیگران. در شرایط فعلی جامعه ما و جامعه جهانی آرزوهای شخصی و آرزوهای گروهی در هم گره خورده اند.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر