jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۶۷۶۴۲۵ ۰۱ خرداد ۱۳۹۳  |  ۱۴:۱۰

بر اساس تحقیقات جدید، واکنش مغزی افرادی که بیشتر در معرض دود سیگار قرار دارند، در برخی قسمت‌های پردازش مغز و کنترل احساسات ضعیف می‌شود.

دود سیگار واکنش مغز را ضعیف می‌کند

در این تحقیق قرار گرفتن در معرض دود حاصل از تنباکو در والدین سیگاری و خطر مشکلات جسمانی و روحی فرزندان مورد توجه قرار گرفت.

در گذشته محققان اعلام کردند استعمال دخانیات در دوران بارداری موجب افزایش خطر آسیب‌های روانی مانند کمبود توجه یا اختلال بیش فعالی (ADHD) می‌شود.

در این تحقیق، محققان دانشگاه کارولینای جنوبی، 178 مادر و 175 کودک با نشانه‌های ADHD را مورد بررسی قرار دادند. 140 مادر این تحقیق دخانیات استعمال نمی‌کردند.

با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی، عملکرد مغز افرادی که در معرض دود سیگار بودند در 25 سالگی از نظر اختلالات عصبی، بیش‌فعالی و اندازه‌گیری کنترل باز دارنده بررسی شد.

محققان دریافتند افرادی که در معرض دود سیگار والدین قرار داشتند در قسمت‌هایی از مغز در برابر عوامل محرک، واکنش کمتر نشان می‌دادند و همچنین در این افراد علائم «ADHD» بیشتری مشاهده شد.

نتایج تحقیقات نشان داد استفاده از برنامه‌هایی برای ترک سیگار در دوران بارداری و اجتناب از قرار گرفتن در معرض دود سیگار تاثیر بسزایی بر فرزند خواهد داشت.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: