jamejamsara
سرا کد خبر: ۶۴۵۳۱۹ ۲۳ بهمن ۱۳۹۲  |  ۱۲:۱۱

راحت نیست جدا شدن از فردی که دوستش دارید و به دلایل مختلف مجبور به نبودن در کنارش هستید. این جدایی می‌تواند پس از نامزدی و چند سال در کنار هم بودن باشد، یا پس از چندین سال زندگی مشترک زیر یک سقف روی دهد. هر چه هست، درد و عوارض روحی بسیاری به دنبال دارد اما به هر حال، گاهی باید بالاخره تن به جراحی داد تا از غده‌ای راحت شد که آسایش را از زندگی گرفته است.

جام جم سرا: افرادی که در این شرایط قرار دارند باید کارهای بسیاری انجام دهند تا روند عادی زندگیشان به هم نریزد. باید در عین انجام کارهای همیشگی، سختی‌های ناشی از جدایی را نیز به دوش بکشند و نه تنها زیر این بار خم نشوند، بلکه حتی پیشرفت کنند و بالا بروند.
برای این منظور باید از مشاور، بزرگترهای عاقل یا دوستان کار‌شناس کمک گرفت. مطالعه در این زمینه نیز کمک کننده است. اما یکی از راههای دیگر، مطالعه راهکارهایی در این زمینه است که امیدواریم چند نمونه آن کمک حالتان باشد:

بازیابی سلامت پس از جدایی

چرا جدا شدن تا این اندازه دردناک است؟ حتی زمانی که رابطه دو طرف دیگر خوب نیست و از صمیم قلب می‌خواهند جدا شوند. دلیل آن چیست؟ جدا شدن نارحت کننده است زیرا انسان حس از دست دادن دارد. حس باخت. حس نداشتن رویا‌ها، آرزو‌ها و تعهدات دوطرفه. رابطه‌های عاشقانه با هزار و یک امید برای آینده بهتر آغاز می‌شوند و با‌‌ همان هیجان پیش می‌روند. وقتی چنین رابطه‌ای در هم شکسته می‌شود، انسان ناامیدی بسیار عمیق، استرس و اندوه را تجربه می‌کند.
جدایی انسان را وارد دنیای نامعلومی می‌کند. همه چیز گویی از هم گسیخته شده و روند زندگی عادی همچون گذشته نیست. مسوولیت‌ها، کار‌ها، خانه و حتی رابطه شما با دوستان و اعضای خانواده همانند قبل نخواهد بود. حتی شناسنامه‌تان نیز تغییر می‌کند. تغییرات پس از طلاق در همه عرصه‌های زندگی فردی شخص تاثیر می‌گذارند. گویا طوفانی می‌آید و همه چیز را به هم می‌ریزد و شما می‌مانید با یک دنیا به‌ریختگی‌های فکری و جسمی و روحی. چگونه می‌توان بدون شریک عاطفی خود زندگی کرد؟ آیا فرد دیگری می‌تواند جای او را بگیرد؟ آیا تا همیشه تنها خواهید ماند؟ این بلاتکلیفی‌ها و ندانستن‌ها بسیار بد‌تر از رابطه ناراحت کننده‌ای هستند که آن را به هم زده‌اید.
احیا شدن روح و جسم پس از طلاق و جدایی دشوار است و به زمان نیاز دارد. اما یک نکته بسیار مهم هست که باید بدانید و همیشه آن را زنده در ذهن خود نگه دارید؛ اینکه «خواستن توانستن است». باید بخواهید و اراده کنید تا دوباره برخیزید. باید به جلو پیش بروید. زندگی همیشه جریان دارد. با جریان زندگی حرکت کنید. صبور باشید و به تدریج، سلوک و بازیابی روحیه خود را آغاز کنید.

راه‌هایی برای تحمل درد طلاق

ناراحت بودن شما کاملا طبیعی است
باور کنید که داشتن احساساتی همچون غم، عصبانیت، خستگی، ناامیدی و گیج بودن بسیار عادی و نرمال است. حتی این احساسات می‌توانند بسیار شدید و تکانشی بروز کنند. شما اضطراب آینده را دارید و این موجب بروز این مشکلات می‌شوند.

به خود استراحت بدهید
بدانید که شما همچون قبل کارایی و خلاقیت ندارید. حداقل برای یک مدت کوتاه. پس بهتر است کمتر به خود فشار بیاورید و سعی کنید کمتر از قبل کار کنید و مسوولیت به عهده بگیرید. برای دوباره برخواستن و انرژی گرفتن به خود کمی فرصت بدهید.

در این مسیر تنها نباشید
در این دوران تنهایی کشنده است. باید احساسات و حالت‌های روحی خود را با دوستان یا اعضای خانواده‌تان در میان بگذارید. آن‌ها می‌توانند در این مسیر به شما کمک کنند. وارد جمع‌هایی بشوید که بتوانند از لحاظ روحی به شما کمک کنند. اینکه خود را از همه دور کنید باعث می‌شود تا تمرکز، خلاقیت، انرژی و حتی رابطه‌های دوستانه خود را از دست بدهید. از اینکه بیرون بروید و در میان انسان‌های مختلف باشید، نترسید. با آدم‌های جدید آشنا شوید و سعی کنید به این ترتیب روحیه خود را به تدریج به دست بیاورید.

برای رابطه از دست رفته سوگواری کنید
عزاداری کردن برای از دست دادن یک زندگی یا جدایی از فرد موردعلاقه، بسیار طبیعی است. این مراسم می‌تواند در نتیجه موارد زیر باشد:
• مصاحبت، همدم بودن و هم‌نشینی و تجربیات مشترک را از دست دادن
• از دست دادن حمایت که می‌تواند مالی، احساسی، عقلی، اجتماعی یا احساسی باشد
• از دست دادن امید، برنامه‌های آینده و رویا‌ها
برای از دست دادن همه این‌ها برای خود مراسم سوگواری برپا کنید. یک بار برای همیشه گریه کنید. شاید این هراس را داشته باشید که این حس تنهایی و تاریکی تا ابد در وجود شما باقی بماند؛ شاید این درد تا همیشه تازه بماند یا شاید نتوانید تاب بیاورید این از دست دادن را. اما بدانید همه این افکار قابل انتظار و کاملا طبیعی هستند. درد کشیدن برای جدایی به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر رابطه قدیمی و از دست رفته را فراموش کنید. هرچه قدر هم که غم و ناراحتی شما پایدار باشد، بالاخره کمرنگ می‌شود و از بین می‌رود.

راه‌هایی برای سوگواری پس از جدایی

با احساسات خود نجنگید
زندگی فراز و فرودهای بسیاری دارد. این کاملا طبیعی است که پس از جدایی این فراز و فرود‌ها را بیشتر حس کنید و درون خود نیز شاهد آن‌ها باشید. گاهی ممکن است عصبانی باشید، گاهی غمگین. یک روز خوب و شاد و روز دیگر سرگشته و پریشان. مساله مهم در اینجا این است که این حس‌ها را درک کنید و آن‌ها را تشخیص دهید. برخی از این احساسات بسیار دردناک هستند. اما آن‌ها را نادیده نگیرید این کار باعث می‌شود تا دوران غمگینی شما بیشتر و طولانی‌تر شود.

جدا شدن از شریک عاطفی به معنای تمام شدن دنیا نیست. همه آدم‌ها امید‌ها و رویاهای بسیار در سر دارند. به آینده و امیدهای خود فکر کنید

در مورد احساسات خود حرف بزنید
شاید برایتان دشوار باشد در مورد احساسات خود با دیگران حرف بزنید اما بسیار مهم و ضروری است در این رابطه با دیگران سخن بگویید. وقتی بدانید هستند افرادی که احساسات شما را می‌دانند و دردتان را درک می‌کنند باعث می‌شود تا کمتر حس تنهایی داشته باشید و درد کمتری متحمل شوید. یادداشت کردن احساسات باعث می‌شود تا به نوعی حرف‌های دل خود را بیان کنید و احساس سبکی بیشتری خواهید داشت.

هدف نهایی: حرکت کردن و به جلو رفتن
اینکه احساسات منفی خود را بدانید و آن‌ها را برای دوستان خود بازگو کنید خوب است، اما در همین مرحله باقی نمانید و این نشود کار هر روز شما. این را بدانید گرفتار شدن در احساسات منفی همچون سرزنش، عصبانیت و ناخشنودی موانع بسیار بزرگی در راه پیبشرفت شما هستند. باید هرچه سریع‌تر آن‌ها را برطرف کنید و به جلو پیش بروید.

به خود یادآور شوید: آینده خوبی در پیش دارید
جدا شدن از شریک عاطفی به معنای تمام شدن دنیا نیست. همه آدم‌ها امید‌ها و رویاهای بسیار در سر دارند. نباید چیزی مانع از رسیدن به آن‌ها بشود. حتی در دوران سوگواری نیز باید به آینده و امیدهای خود فکر کنید. باید سعی کنید اهداف جدید برای خود تعیین و در راستای تحقق آن‌ها حرکت کنید.

تفاوت واکنش‌های طبیعی با افسردگی

سوگواری، راهی طبیعی
اشک، گریه، بی‌تابی و آشفتگی پس از جدایی کاملا نرمال و طبیعی است، اما پس از مدتی برطرف می‌شود. این ناراحتی‌ها هر روز بیشتر از قبل از زندگی فرد بیرون می‌روند و فردی که شریکش را از دست داده است، پس از مدتی به زندگی نرمال خود بازخواهد گشت. اما اگر هیچ پیشرفتی در زندگی و حالت‌های روحی خود مشاهده نمی‌کنید، شاید دچار افسردگی شده باشید.

برای تحمل درد جدایی از دیگران کمک بخواهید
حضور و کمک اطرافیان پس از طلاق و جدایی بسیار ضروری است. در این مرحله از زندگی انسان تصور می‌کند تنها‌ترین موجود روی زمین است. جدا کردن خود از دیگران نیز بر سخت‌تر جلوه کردن این موضوع نیز می‌افزاید. هرگز در این مسیر تنها نمانید و درخانه خود را به روی دوستان و خانواده نبندید.

اطراف خود را از آدم‌هایی پر کنید که احساسات مثبت و نگاه درستی به زندگی دارند. مهم است که در بیان احساسات درونی خود و افکاری که در مغزتان پرسه می‌زنند احساس راحتی داشته باشید

دوستان قابل اعتماد و البته فهمیده را انتخاب کنید تا درد جدایی را برای خود هموار کنید. افرادی که آینده روشن را برای شما به تصویر بکشند و این امید را بدهند که می‌توانید در آینده رابطه‌های بهتر و سالم تری را تجربه کنید.
با افرادی معاشرت داشته باشید که از شما حمایت کنند، برایتان ارزش قایل شوند و انرژی بدهند
اطراف خود را از آدم‌هایی پر کنید که احساسات مثبت و نگاه درستی به زندگی دارند و با صبر و حوصله به حرف‌های شما گوش می‌دهند. بسیار مهم است که در بیان احساسات درونی خود و افکاری که در مغزتان پرسه می‌زنند احساس راحتی داشته باشید. باید سعی کنید راحت باشید و برای مورد قضاوت قرار گرفتن از طرف آن‌ها هیچ نگرانی نداشته باشید.

در مواقع لازم از نیروهای خارجی کمک بگیرید
منظور از نیروهای خارجی، مشاور، روان‌شناس یا گروه‌های حمایت کننده هستند. یکی از مسایل مهم زندگی شما در این دوران، داشتن مکانی است که در آنجا احساس راحتی داشته باشید.
ایجاد رابطه‌های دوستانه جدید
اگر احساس می‌کنید به واسطه طلاق یا جدایی برخی از دوستان و ارتباطات اجتماعی خود را از دست می‌دهید، به دنبال انسان‌های جدید باشید. افرادی را پیدا کنید که علاقه مندی‌های مشترک دارند و می‌توانند موجب خوشحالی شما شوند. به گروه‌هایی ملحق شوید که قبلا ارتباطی با آن‌ها نداشته‌اید.

مراقبت از خود پس از طلاق

طلاق و جدایی یکی از رویدادهای پراسترس در زندگی است که روند زندگی را به کل تغییر می‌دهد. پس از این اتفاق تلخ، باید از مسیری که سال‌ها در آن در حال حرکت بوده‌اید، باز گردید و راه دیگری آغاز کنید. همه چیز زندگی آدم به هم می‌ریزد. این کار باعث می‌شود تا فرد از لحاظ جسمی و روحی بسیار آسیب پذیر بشود.
خودتان را همچون فردی که سرماخورده است، تیمار کنید. از خود مراقبت کنید. زیاد استراحت کنید و موقعیت‌های استرس‌زا را تا حد امکان کاهش دهید. حجم کاری خود را کم کنید تا دوباره احیا شوید. مراقبت از خود را بیاموزید. همه انسان‌ها توان این را دارند تا خود را از درد و ناراحتی بیرون بکشند. به خود اعتماد کنید و به جلو پیش بروید. در ادامه نیز برخی راهکاری موثر در این مسیر را برایتان نوشته‌ایم.

از مخدر، سیگار یا الکل دوری کنید
برای تحمل درد جدایی لازم نیست به این مواد پناه ببرید. این موارد برای مدت کوتاه می‌توانند تسکین بخش باشند و پس از مدتی اثر خود را از دست می‌دهند. در ضمن اینکه برای سلامت جسم و روح شما نیز مضر هستند و نه تنها باری از روی دوشتان برداشته نمی‌شود، بلکه باعث می‌شود تا ضررهای بیشتری را متحمل شوید. به روش‌های سالم‌تر تکیه کنید.

اجازه دهید زمان بگذرد
در چند ماه اول پس از طلاق، هیچ تصمیمی اتخاذ نکنید. تصمیماتی همچون تغییر شغل، نقل مکان از شهر یا کشور خود یا تصمیمات مهمی همچون این موارد. باید سعی کنید از نظر فکری و روحی به یک ثبات و تعادل برسید و سپس برای موضوعات مهم زندگی تصمیم گیری کنید.

علاقه مندی‌های جدید بیابید
هنگامی که درد جدایی تا اندازه‌ای ساکت شد و حالتان کمی بهتر شد، دنبال یافتن علاقه‌مندی‌ها و فعالیت‌های جدید باشید. فعالیت در حوزه‌های مورد علاقه باعث لذت بردن از زندگی می‌شود و در بهبود روحیه شما تاثیر بسیار دارد.

هر روز زمانی را برای تربیت خود اختصاص دهید
هر روز برای انجام فعالیت‌هایی که موجب آرامش شما می‌شوند و روحتان را تسکین می‌دهند، زمان تعیین کنید. در طبیعت و فضای سبز پیاده روی کنید. موسیقی خوب گوش کنید و دوش آبگرم بگیرید. بروید ماساژ یا کتاب مورد علاقه‌تان را مطالعه کنید. زمانی از شبانه روز خود را به استراحت و رسیدگی به خود اختصاص دهید.

به علاقه‌مندی خود توجه کنید
از هر فرصتی برای بیان احساسات خود استفاده کنید. به اعتقادات و خواسته‌های خود احترام بگذارید و به آن‌ها افتخار کنید. اهدافی متفاوت از آنچه با شریک خود می‌خواسته‌اید، تعیین کنید. به هرآنچه فکر می‌کنید برایتان خوب نیست نه بگویید و به هیچ وجه هم حس گناه نداشته باشید.
روال عادی زندگی خود را حفظ کنید
طلاق یا جدایی در همه عرصه‌های زندگی فرد تاثیر منفی دارند. اما باید سعی کنید روند عادی زندگی خود را حفظ کنید.

انتخاب‌های سالم داشته باشید

پس از طلاق به سادگی می‌توانید روی عادت‌های خوب و سالم زندگی خود پا بگذارید. خوردن غذاهای ناسالم، ورزش نکردن، نداشتن خواب درست و... اما تاحد امکان وارد این حوزه‌ها نشوید. سعی کنید روند سالم زندگی خود را ادامه دهید و همیشه و در هر شرایطی انتخاب‌های درست داشته باشید.

درس‌هایی که باید پس از طلاق آموخت

هنگامی که روح در فشار و پریشان‌حالی است، درس‌های زیادی از زندگی می‌توان آموخت. از آنجا که فرد جدا افتاده از معشوق احساس تهی و خالی بودن دارد، احساس می‌کند دیگر هرگز روی خوشبختی را نخواهد دید. اما این طور نیست. همیشه و در هر لحظه دنیا در حال تغییر است. هیچ شرایطی پایدار نیست. حتی خود انسان نیز از بین می‌رود و مرگ وجود او را فرا می‌گیرد. پس این را باور کنید که می‌توان دانه‌ای جدید کاشت و آن را پرورش داد. این شرایط به فرد کمک می‌کند تا شناخت بهتری از خود داشته باشد و ایرادات رفتاری، فکری و اعتقادی خود را بهتر درک کند. این سختی‌ها باعث می‌شود فرد صبور‌تر و قوی‌تر شود. پس از این مرحله می‌فهمید که تصمیمات شما می‌توانند بر روند زندگی شما چه تاثیراتی داشته باشند.|سلامت نیوز|

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
هر بهار عاشق شوید

هر بهار عاشق شوید

‌ من همیشه نوروز را دوست داشته‌ام از بچگی‌ام تا همین حالا. همیشه حسابی خوش گذرانده ام و در کودکی هم بسیار عیدی گرفته ام.

بهار می آید، کرونا می رود

بهار می آید، کرونا می رود

بهار در راه است، مثل هر سال همین موقع. زمستان می رود و بهار می آید. همین گزاره ساده و طبیعی که تکرار هر ساله طبیعت است به ما یادآوری می کند کرونا هم می‌رود و روزهای سلامت گذشته بازمی گردد.

عیدی پایتختی‌ها به مردم

عیدی پایتختی‌ها به مردم

آدم‌ها آرزوی زیادی دارند برای خود و دیگران. در شرایط فعلی جامعه ما و جامعه جهانی آرزوهای شخصی و آرزوهای گروهی در هم گره خورده اند.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر