jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۰۲۰۱۴ ۰۸ مهر ۱۳۹۲  |  ۰۷:۳۵

یک روانپزشک، انزوا، بی‌حوصلگی، افت تحصیلی و اندوه بی‌دلیل در افراد همزمان با آغاز پاییز و زمستان را از جمله علائم افسردگی فصلی دانست که اگر به موقع تشخیص داده شود به درمان جواب خواهد داد.

به گزارش جام جم سرا به نقل از ایسنا- دکتر فائزه تاتاری اختلالات خلقی و بخصوص افسردگی را از مهم‌ترین بیماری‌های روانی خواند و افزود: افسردگی‌هایی با الگوی فصلی همچون افسردگی پاییزی، از زیرگروه‌های افسردگی است که با تغییر فصل خصوصا شروع فصل پاییز و زمستان علائم آن بروز پیدا می‌کند. در این حالت فرد بدون دلیل خاصی و بدون اینکه مشکل خانوادگی، اقتصادی و کاری داشته باشد از صبح که بلند می‌شود احساس اندوه می‌کند.
کم خوابی، بد خوابیدن، تغییر الگوی تغذیه و اشت‌ها، از دست رفتن علاقه فرد نسبت به چیزهایی که قبلا از آن‌ها لذت می‌برده، افکار پوچ، احساس گناه و سرزنش خود، مقصر دانستن خود در همه موارد، بی‌تفاوتی به مسائل زندگی، بدبینی و... از جمله دیگر علائم افسردگی پاییزی است که این پزشک متخصص از آن‌ها نام برد.
تاتاری ادامه داد: زمانی که این علائم در چند پاییز و زمستان متوالی در یک فرد دیده شود، باید به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرد. این نوع افسردگی معمولا به درمان خوب جواب می‌دهد.
این روانپزشک در خصوص دلایل بیولوژیک بروز افسردگی پاییزی هم یادآوری کرد: با آمدن فصل پاییز، مایل شدن اشعه خورشید و کاهش طول روز سلول‌های ملانوسیت که ملاتونین بدن را تولید می‌کنند، مستقیم تحت تاثیر قرار می‌گیرند و با کاهش اشعه خورشید ملاتونین بدن نیز کاهش پیدا می‌کند. ملاتونین از هورمون آمیدی است که بر خلق خوب تاثیر می‌گذارد.
به گفته تاتاری در برخی مطالعات تاثیر وراثت و ژنتیک نیز در بروز افسردگی پاییزی مشخص شده است. چنانچه خانواده‌ها انزوا، کم حوصلگی، اهمیت ندادن به بهداشت و ظاهر، افت تحصیلی و... را در یکی از اعضای خود مشاهده کردند باید به کلینیک‌های روانپزشکی مراجعه کنند تا داروهای تنظیم کننده هورمون برای فرد بیمار تجویز شود و با درمان به موقع، بهداشت روانی او بازگردد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
نازنین
-
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۲
دكتر تاتاری چقدر مطالب تكراری و بی محتوا می ذاری
۰
۰
یادداشت بیشتر
هر بهار عاشق شوید

هر بهار عاشق شوید

‌ من همیشه نوروز را دوست داشته‌ام از بچگی‌ام تا همین حالا. همیشه حسابی خوش گذرانده ام و در کودکی هم بسیار عیدی گرفته ام.

بهار می آید، کرونا می رود

بهار می آید، کرونا می رود

بهار در راه است، مثل هر سال همین موقع. زمستان می رود و بهار می آید. همین گزاره ساده و طبیعی که تکرار هر ساله طبیعت است به ما یادآوری می کند کرونا هم می‌رود و روزهای سلامت گذشته بازمی گردد.

عیدی پایتختی‌ها به مردم

عیدی پایتختی‌ها به مردم

آدم‌ها آرزوی زیادی دارند برای خود و دیگران. در شرایط فعلی جامعه ما و جامعه جهانی آرزوهای شخصی و آرزوهای گروهی در هم گره خورده اند.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر