jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۵۹۲۲۵۹ ۰۶ شهريور ۱۳۹۲  |  ۱۵:۱۳

یک متخصص ارتوپدی و جراح دست، کاهش حس و سوزش یا گز گز انگشتان، تورم، درد موضعی و شبانه را از مهمترین علائم دست‌درد عنوان کرد و گفت: افراد با دیدن این علائم باید سریعاً به پزشک مراجعه کنند.

رضا شهریار کامرانی درباره دردهای دست گفت: ابتدا این سوال مطرح است که کدام یک از دردهای دست احتمالا ناشی از بیماری است و نیاز به درمان دارد و کدام یک ناشی از بیماری خاصی نیست و با کمی استراحت برطرف می‌شود.
کامرانی افزود: اگر چه هر علامتی ممکن است در دست نشانه یک بیماری بوده و نیازمند درمان باشد اما نشانه‌هایی وجود دارد که اگر همراه با درد دست باشد، این احتمال را تقویت می‌کند. در چنین مواردی بهتر است این افراد زود‌تر به پزشک مراجعه کنند.
به گزارش جام جم سرا به نقل از فارس- به گفته این دانشیار گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی تهران مهم‌ترین علائمی که با مشاهده آن باید سریعا به پزشک مراجعه شود عبارتند از:

۱- کاهش حس و سوزش یا گز گز انگشتان: این علائم معمولاً ناشی از فشار بر روی اعصاب دست است. شایع‌ترین عصبی که درگیر می‌شود عصب میانی است و با علائم اختلال حس و گزگز و سوزن سوزن شدن انگشتان شصت سبابه و میانی ظاهر می‌شود. عصب دیگری که به طور شایع ممکن است درگیر شود عصبی است با نام زند اسفل یا اولنا، که همین علائم را در انگشت کوچک و حلقه نشان می‌دهد. دیسک‌های گردنی و نیز دنده گردنی هم می‌تواند همین علائم را بوجود آورند در اولی معمولا علائم در انگشت شصت انتشار پیدا می‌کند و در دومی در انگشت کوچک.

۲- تورم: اگر چه به دنبال فعالیت زیاد در دست ممکن است درد همراه تورم بوجود آید و با استراحت بر طرف شود اما تورم موضعی بخصوص در مفاصل ممکن است به علت بیمارهای التهابی مانند روماتیسم مفصلی باشد. در این موارد وجود خشکی صبحگاهی که مدت طولانی مثلا نیم ساعت تا یک ساعت طول بکشد زنگ خطر دیگری برای این بیمار‌ها است.

۳- دردهای شبانه: دردهای مکانیکی که بدنبال کار سنگین و خستگی ایجاد می‌شود معمولاً در هنگام خواب از بین می‌رود. اما دردهای دست که در شب‌ها بیشتر می‌شود بخصوص اگر باعث بیدار شدن بیمار از خواب شود علامت بسیار هشدار دهنده‌ای است که بررسی بیشتر برای یافتن احتمال بیماری زمینه‌ای را لازم می‌کند که تومورهای دست و عفونت‌ها و نیز فشار بر روی اعصاب دست می‌توانند این خصوصیت را داشته باشند.

۴- دردهای موضعی و درد با فشار در یک نقطه (حساسیت موضعی): دردهایی که به دنبال فعالیت زیاد یا خستگی ایجاد می‌شوند معمولاً منتشر و در تمام دست احساس می‌شوند. اما دردهای موضعی باید احتمال وجود یک عامل بیماری زمینه‌ای را مطرح کند. بیماریهایی مانند آرتروزهای موضعی و شکستگی‌های قدیمی همه در این دسته قرار می‌گیرند.

۵- توده‌های موضعی: هر توده دردناکی در دست لازم است مورد بررسی قرار بگیرد.

۶- دردهای دائمی: درد‌هایی که کم و زیاد می‌شوند و دوره‌هایی از بهبودی کامل را دارند که کمتر در بیماریهای جدی دیده می‌شود. اما دردی که دائم است و و بخصوص به تدریج افزایش می‌یابد باید احتمال وجود بیماری زمینه را به طور جدی در نظر گرفت.

۷- دردهایی که بدنبال ضربه ایجاد می‌شود: ضربه‌هایی که به دست یا انگشت وارد می‌شود در بسیاری از موارد خطر جدی ندارند. اما متاسفانه مواردی از آن‌ها وجود دارد که علیرغم ظاهر بی‌خطر ممکن است با عوارض زیادی همراه باشند. در این موارد لازم است حتما در صورت ادامه درد، قبل از یک هفته به پزشک مراجعه شود.

این متخصص ارتوپدی و جراح دست تاکید کرد: هیچ دردی را در دست بی‌اهمیت تلقی نکنید و بخصوص اگر بدنبال ضربه ایجاد شده باشد یا چند هفته از شروع آن بگذرد و با علائم حسی، تورم یا توده همراه باشد، موضعی باشد یا در شب‌ها تشدید شود، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
هر بهار عاشق شوید

هر بهار عاشق شوید

‌ من همیشه نوروز را دوست داشته‌ام از بچگی‌ام تا همین حالا. همیشه حسابی خوش گذرانده ام و در کودکی هم بسیار عیدی گرفته ام.

بهار می آید، کرونا می رود

بهار می آید، کرونا می رود

بهار در راه است، مثل هر سال همین موقع. زمستان می رود و بهار می آید. همین گزاره ساده و طبیعی که تکرار هر ساله طبیعت است به ما یادآوری می کند کرونا هم می‌رود و روزهای سلامت گذشته بازمی گردد.

عیدی پایتختی‌ها به مردم

عیدی پایتختی‌ها به مردم

آدم‌ها آرزوی زیادی دارند برای خود و دیگران. در شرایط فعلی جامعه ما و جامعه جهانی آرزوهای شخصی و آرزوهای گروهی در هم گره خورده اند.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر