jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۳۷۷۰۵ ۳۰ خرداد ۱۳۸۶  |  ۲۲:۵۱

: چو گور خویش کی خود به دست خود بکند ملامت دگران را دگر چرا خواهد؛ سزای اوست که در سوگ خویش بنشیند غزا چو می طلبد لاجرم عزا خواهد


در سال 67 که حکم اسلام در مورد سلمان رشدی از سوی امام خمینی صادر شد ، کسانی که نمی خواستند این واقعیت را باور کنند که کشورهای سلطه گری چون انگلیس برای نیل به منافع نامشروع خویش ، هیچ گونه ارزشی (انسانی و الهی) را پاس نمی دارند، با این نظر امام که این نویسنده مرتد صرفا سفارش پذیر بوده است ، مخالفت کرده و بر این نظر پای می فشردند که ارتباطی بین این نویسنده هتاک و غرب طرفدار آزادی و حقوق بشر و... نیست . پذیرش واقعیت ها و گردن نهادن بر نظرات آن پیر مجرب در واقع بدان معنا بود که حقوق بشر نزد غربی ها لقلقه زبانی بیش نیست چرا که اولین و مبرم ترین جزئ حقوق بشر، احترام به باورها و معتقدات اوست و کسانی که نویسنده ای را اجیر می کنند تا اعتقادات یک میلیارد انسان را به سخره گیرد بدون تردید بویی از احترام به حقوق بشر به مشامشان نخورده است . اکنون بعد از گذشت نزدیک به دو دهه از آن رخداد تاریخی که سمت و سوی یک برنامه تحقیرآمیز و طراحی شده غرب علیه جهان اسلام را به سوی طراحان آن بازگردانید، اقدام هفته گذشته ملکه انگلیس در اعطای لقب شوالیه به آن نویسنده هتاک ، بسیاری از روشنفکران طرفدار غرب را در کشورهای اسلامی بیش از پیش به انفعال کشانید. با موضع گیری اخیر دربار انگلیس ، پشت پرده این ماجرا روشن تر شد، مدافعان غرب ناگزیر به سکوت شدند و بار دیگر صحت تاکید علمای تاریخ بر گذشت زمان برای روشن شدن واقعیت ها محک خورد. ناراحتی سلطه گران غربی از رشد آگاهی ها در جهان اسلام بعضا اتخاذ مواضعی را موجب می شود که با هیچ گونه تدبیری سازگاری ندارد. این گونه مواضع آشکار در دفاع از هتک حقوق ملتها، دیگر اعتباری برای طرفداران آزادی و حقوق بشر غربی در شرق باقی نمی گذارد. سالها دولتهای مادر سرمایه داری تلاش کردند تا طرفدارانی را برای خود در جهان رقم زنند اما امروز بحران در غرب موجب شده که نقابها کنار رود و چهره اصلی نظام سلطه سرمایه داری آشکار گردد و طبعا این چهره آنچنان بدمنظر است که دیگر مبلغان سنتی آن نیز نخواهند توانست به دفاع برخیزند و ترجیح می دهند سکوت نمایند. آنچه امروز درباره سلمان رشدی شاهدیم ، در سال آخر جنگ تحمیلی در واقعه حمله به هواپیمای مسافربری ایران شاهد بودیم . امریکا گرچه سبوعیت خود را در آن جنایت آشکار ساخت ، اما در عرصه تبلیغات عنوان خطا به حرکت فرمانده ناو وینسنس داد. مدافعان امریکا نیز از همین نظر دفاع می کردند.اما چند سال بعد که روزنامه گاردین خبر از اعطای مدال شجاعت به فرمانده این ناو داد، بسیاری از روشنفکران وطنی خبر این روزنامه چاپ لندن را تکذیب کردند!؛ زیرا حتی اگر این فرمانده شجاع (!)از روی خطا نزدیک به 300 کودک ، پیر و جوان را به کام مرگ کشانده بود، دستکم مستحق سرزنش بود نه دریافت مدال شجاعت لذا تشویق عامل این جنایت ، جز این معنایی نداشت که او ماموریتی را به خوبی به انجام رسانده است . امروز نیز اعطای لقب شوالیه به نویسنده توهین کننده به مقدسات ملل مسلمان بدان معناست که این عنصر خودفروخته ماموریت خویش را به خوبی به انجام رسانده است . درواقع ملکه انگلیس خود بیش از هر کسی مستحق دریافت مدال شوالیه حماقت است زیرا با این اقدام خویش ضمن بی اعتبار ساختن طرفداران سنتی خویش در شرق ، مسلمانان را بار دیگر به انجام وظیفه اسلامی خود مصمم ساخت و متوجه این واقعیت کرد که به درستی خاموش کردن حنجره های فحاش و تحقیرکننده چه ضربه ای را به لندن و واشنگتن وارد خواهد نمود.

عباس سلیمی نمین
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
باوری كه تغییر كرد

باوری كه تغییر كرد

موضوع این است وقتی راجع به ویروس صحبت می‌شود، راجع به اپیدمی صحبت می‌كنیم؛ یعنی راجع به مفهومی همزمان علمی و اجتماعی كه پیوست سیاسی در آن نمی‌گنجد.

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

اتخاذ تصمیمات متناقض در مدیریت بحران‌های اجتماعی یکی از اشتباهات حوزه مدیریت کلان است که در علم جامعه‌شناسی از آن به عنوان چندگانگی مدیریتی یاد می‌شود.

ویروس کرونا و اتحادیه اروپا

ویروس کرونا و اتحادیه اروپا

شاید بزرگترین چالشی که کشورهای اروپایی همیشه پس از جنگ جهانی دوم انتظارش را داشتند مشکلات امنیتی، سیاسی و نهایتا اقتصادی-اجتماعی بود.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر