jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۱۱۷۶ ۱۴ اسفند ۱۳۹۸  |  ۰۸:۳۳

جلوگیری از گسترش عفونت‌های تنفسی، کودکان و والدینشان باید اقدامات پیشگیرانه را از جمله رعایت آداب سرفه، شستن مکرر دست‌ها با آب و صابون یا محلول‌های شست و شوی دستِ بر پایه الکل و انجام به موقع واکسیناسیون انجام دهند.

به گزارش جام جم آنلاین از میزان، خود‌ارزیابی و ثبت بیماران کرونا در ایران، شیوع کرونا در جهان باعث شده که تا همگان مستعد ابتلا به این ویروس قرار بگیرند. در این نوشته به ابتلاء کودکان به کرونا ویروس پرداخته شده است.

آیا کودکان در مقایسه با مردم عادی بیشتر مستعد ابتلا به کووید ۱۹ هستند و چگونه می‌توان از عفونت جلوگیری کرد؟

خیر، شواهدی مبنی بر حساسیت بیشتر کودکان وجود ندارد. در حقیقت، بیشتر موارد قطعی ابتلا به کووید-۱۹ در چین، در بزرگسالان گزارش شده، اگرچه عفونت در کودکان و حتی نوزادان گزارش شده است. همچنین بر اساس اطلاعات موجود، در همه‌گیری‌های پیشین سایر ویروس‌های خانواده کورونا ویروس‌ها از جمله ویروس سارس (SARS-CoV) و ویروس مرس (MERS-CoV) نیز ابتلای کودکان نسبتا ناشایع بوده است.

انتقال فرد به فردِ ویروس مسبب کووید-۱۹ در میان مسافران بازگشته از استان هوبی (Hubei) چین از طریق تماس نزدیک گزارش شده است. به منظور جلوگیری از عفونت، کودکان باید اقدامات پیشگیرانه را از جمله شستن مکرر دست‌ها با آب و صابون یا محلول‌های شست و شوی دستِ بر پایه الکل، دوری جستن از افراد بیمار و انجام به موقع واکسیناسیون انجام دهند.

آیا تظاهرات بالینی کووید-۱۹ در کوکان با بزرگسالان تفاوت دارد؟

در موارد کم تعدادِ کووید-۱۹ که در اطفال چینی گزارش شده است، علائم سرماخوردگی مانند تب، آبریزش بینی و سرفه شایع‌ترین علائم بوده اند. علائم گوارشی (اسهال و استفراغ) حداقل در یک کودک مبتلا به کووید-۱۹ گزارش شده است. این گزارشات محدود حاکی از آن هستند که کودکان عمدتا دچار علائمی خفیف می‌شوند و اگرچه عوارض شدید مانند سندروم زجر تنفسی حاد و شوک عفونی در آن‌ها گزارش شده است، اما نادر هستند.

آیا خطر بیماری شدید، ناتوانی یا مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در کوکان بیشتر از بزرگسالان است؟

تا به امروز گزارشات کمی در مورد پیشامد‌های بالینی در کودکان مبتلا به کووید-۱۹ موجود است. این گزارشات نشان می‌دهند کودکان عمدتا دچار علائمی خفیف می‌شوند و اگرچه عوارض شدیدی مانند سندروم زجر تنفسی حاد و شوک عفونی در آن‌ها گزارش شده است، اما نادر هستند. با این حال مانند سایر درگیری‌های تنفسی، گروه‌های خاصی از کودکان از جمله کودکان دچار بیماری زمینه‌ای در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت شدید هستند.

آیا درمانی برای کودکان مبتلا به کووید-۱۹ وجود دارد؟

در حال حاضر هیچ داروی ضد ویروسی برای کووید-۱۹ توسط سازمان غذا و دارو ایالات متحده توصیه نشده است. برای درمان این بیماری باید سریعا اقدامات پیشگیرانه در مراقبت بیمار انجام شود و عوارض ناشی از بیماری به صورت حمایتی درمان شوند.

جهت جلوگیری از گسترش عفونت‌های تنفسی، کودکان و والدینشان باید اقدامات پیشگیرانه را از جمله رعایت آداب سرفه، شستن مکرر دست‌ها با آب و صابون یا محلول‌های شست و شوی دستِ بر پایه الکل و انجام به موقع واکسیناسیون انجام دهند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
وظیفه آگاهی بخشی

وظیفه آگاهی بخشی

به نظر من باوجود برخی تلاش‌ها، در برنامه‌های تلویزیونی نوروز امسال تنوع وجود نداشت، درحالی‌که انتظار می‌رفت امسال که مردم در خانه‌ها هستند، فیلم‌های متنوعی از شبکه‌های مختلف برایشان به نمایش گذاشته شود؛ به همین دلیل تنها چیزی که خیلی طرفدار داشت، همین سریال «پایتخت» بود که آن هم مسیری زیگزاگی طی کرد.

باوری كه تغییر كرد

باوری كه تغییر كرد

موضوع این است وقتی راجع به ویروس صحبت می‌شود، راجع به اپیدمی صحبت می‌كنیم؛ یعنی راجع به مفهومی همزمان علمی و اجتماعی كه پیوست سیاسی در آن نمی‌گنجد.

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

بحران تصمیمات زودهنگام کرونایی

اتخاذ تصمیمات متناقض در مدیریت بحران‌های اجتماعی یکی از اشتباهات حوزه مدیریت کلان است که در علم جامعه‌شناسی از آن به عنوان چندگانگی مدیریتی یاد می‌شود.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر