jamejamclick
کلیک کامپیوتر کد خبر: ۱۲۱۳۷۶۵ ۰۴ تير ۱۳۹۸  |  ۲۲:۳۴

در این مطلب تصویری دیدنی از کامپیوتری که یک قرن پیش از میلاد مسیح ساخته شد را مشاهده خواهید کرد.

نخستین کامپیوتر آنالوگ باستانی جهان + عکس

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کامپیوتر‌ها متعلق به زمان حال هستند و درواقع از ساخته‌های معاصر بشر محسوب می‌شوند. این در حالی است که یافته‌های باستان شناسی نشان می‌دهد یک قرن پیش از میلاد مسیح نیز کامپیوتر‌ها وجود داشته اند.

«ماشین آنتیکیترا» را می‌توان نخستین کامپیوتر آنالوگ باستانی جهان دانست. دستگاهی خیره کننده که با توجه به امکانات محدود زمان خود کارکردی منحصر به فرد داشته است.

ماشین آنتیکیترا و تکنولوژی پشت این دستگاه تا زمانی که ساعت‌های مبتنی بر ستاره شناسی و نجوم در قرن چهاردهم وارد اروپا نشد، شناخته نشدند، ماشین آنتیکتیترا در سال ۱۹۰۰ در یک کشتی باستان یونان کشف شد. کارکنان موزه این دستگاه را به مدت دو سال نادیده گرفته بودند چرا که در نگاه اول، به نظر می‌رسید که فقط یک توده از برنز و چوب زنگ زده و بی ارزش است.

اما بررسی‌های دقیق‌تر نشان داد ماجرا بسیار مهمتر است و این دستگاه می‌تواند موقعیت‌های نجومی را در یک تاریخ خاص پیشبینی کند. چرخش یک دست میل این دستگاه تاریخ را تغییر داده و باعث می‌شود که دستگاه به طور همزمان موقعیت ماه، خورشید، مدار ماه، گرفتگی ماه و چرخه‌های تقویم را محاسبه کند. همچنین ممکن است قادر به پیش بینی موقعیت سیارات است.

این دستگاه پیشرفته را می‌توان نخستین تلاش بشر برای ساخت یک کامپیوتر خانگی دانست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
هر بهار عاشق شوید

هر بهار عاشق شوید

‌ من همیشه نوروز را دوست داشته‌ام از بچگی‌ام تا همین حالا. همیشه حسابی خوش گذرانده ام و در کودکی هم بسیار عیدی گرفته ام.

بهار می آید، کرونا می رود

بهار می آید، کرونا می رود

بهار در راه است، مثل هر سال همین موقع. زمستان می رود و بهار می آید. همین گزاره ساده و طبیعی که تکرار هر ساله طبیعت است به ما یادآوری می کند کرونا هم می‌رود و روزهای سلامت گذشته بازمی گردد.

عیدی پایتختی‌ها به مردم

عیدی پایتختی‌ها به مردم

آدم‌ها آرزوی زیادی دارند برای خود و دیگران. در شرایط فعلی جامعه ما و جامعه جهانی آرزوهای شخصی و آرزوهای گروهی در هم گره خورده اند.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر