jamejamonline
فرهنگی صدا و سیما کد خبر: ۱۱۸۲۹۸۲ ۱۶ دی ۱۳۹۷  |  ۱۵:۱۶

بیست وهفتمین برنامه چرخ با موضوع «پروژه تعیین حریم گسل های ایران» با اجرای محمدرضا مقدسیان وحسین فروتن با میزبانی دکتر علی بیت اللهی ،دبیر کارگروه ملی زلزله صورت گرفت.

بوی نامطبوع در تهران به فعالیت دماوند مربوط بود؟

به گزارش جام جم آنلاین از شبکه چهار، دکتر بیت اللهی در ابتدای گفتگو در پاسخ به این سوال که آیا گستردگی بوی نامطبوع در این هفته به زلزله و فعالیت دماوند مربوط بود؟ گفت:پخش شدن بوی بد در تهران در این وسعت یک امر بی سابقه بود ه وپدیده ی تکرار پذیری نبوده که منشا مشخصی داشته باشد. متاسفانه دلایل روشنی در در مورد عوامل انسان ساز یا مواردی که توسط کارخانه ها تولید می شود وجود دارد ولی ما بافرض ادعای صادقانه نماینده های سازمان های مختلف موردی نیافتیم به جز حفر ورسیدن به فاضلاب قدیمی در مکان ساختمان پلاسکو که این حفاری موجب گشودن راهی برای خروج گاز محبوس در فاضلاب قدیمی شده وبه نقاط دیگر رسیده است البته اگر این فرضیه هم رد شود باید به دنبال علت های دیگری باشیم. در مورد فعلی به دلیل مخالفت جهش وزش باد نسبت به کوه دماوند این بو از آن ناحیه نیامده است. در بررسی انجام شده بویی که در شهر پیچیده بود در هر ناحیه به صورت های مختلف بوی زباله سوخته یا لجن وگاز استشمام شده است. در مورد احتمال لرزش زمین وایجاد بو به این دلیل هم نباید احتمال را هر چقدر کوچک نادیده بگیریم. در بررسی مربوط به زلزله در اثر فشارش وتنش قبل زلزله در خلل وفرج هایی که گاز بوده خروج داریم. در این گزارش همه موارد بررسی شد و در جمع بندی هیچ ارتباط معناداری با هیچ یک از عوامل نداشتیم.این نتیجه به دلیل نبود سنجه های مربوط به این عامل است. لرزه کوچکی هم رخ نداده است ولی این آمدن زلزله را نفی نمی کند.

دبیر کارگروه ملی زلزله در مورد تعیین حریم گسل ها توضیح داد:خطر وقوع زلزله در کلیه شهرهای کشور وجود دارد و وجود ایستگاه های پایش بسیار ضروری است. این پایش به خصوص روی خط گسل ها ابزاری است که می توانیم برای جلوگیری از آسیب های گسترده روی آن حساب کنیم. در شهرهای تهران، مشهد، تبریز، کرمان، زنجان این آیین نامه ابلاغ شده است. ساخت بیمارستان، مدرسه و مراکز ستادی نباید روی حریم گسل ها باشد. برج های موجود در این حریم ها در تهران قبل از ابلاغ این آیین نامه بوده است. مثلا در شمال تهران گلابدره، فرحزاد، دارآباد و تجریش کوچه های تنگ و شیب دار و مناطق ساخته شده داریم که برخلاف قیمتهای بالا برای تهیه زمین موقعیت خطرناکی دارد. در مورد الویت های مقاوم سازی در درجه اول بیمارستانهای تعیین شده سپس مدارس در نمودار خطر قراردارند.

وی در پاسخ به این سوال که موقعیت سایر شهرهای کشور چگونه است؟ گفت: این آیین نامه در تبریز هم ابلاغ شده است. طول گسل های موجود نزدیک به چهل هزار کیلومتر است. در گذشته نیاکان ما هر جایی آب بوده را برای ایجاد تمدن و شهر انتخاب می کردند به همین خاطر غالب شهرها در حریم گسل ها هستند. حدود 9درصد سرزمین در محدوده پرخطر هستند که شامل بیست وهفت درصد جمعیت ایران است. نکته بعدی ساختمان های بدون اسکلت هستند که نزدیک به چهارمیلیون واحد مسکونی است. اگر هرواحد را سه ونیم نفر رقم بزنیم آمار بالایی از جمعیت در خطر هستند.

دکتر بیت اللهی در پاسخ به این سوال که وضعیت ما نسبت به کشورهایی مانند ژاپن چگونه است؟ادامه داد: دانش زلزله به صورت تئوری در تراز بالایی قرار دارد ولی سیستم مدیریتی که نظارت در کیفیت مصالح وکنترل شیوه ساخت را برعهده دارد ضعیف است. وقتی زلزله می آید همه توجه به زلزله جلب می شود وپیوستگی کاردر مورد احتمال وقوع سایر نقاط کم می شود.

در سال گذشته حدود دویست تا سیصد دستگاه ثبت لرزه به تجهیزات اضافه شد که تلاش بیشتری رامی طلبد.

«چرخ» به تهیه کنندگی الهه بهبودی به صورت هفتگی شنبه ها ساعت 21 از شبکه چهار سیما پخش می شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
سرویس فرهنگی - یادداشت بیشتر
سخت است ولی ...

سخت است ولی ...

روزهای سختی است.همه در حال مبارزه اند و تلاش می کنند تا سلامتی خود و اطرافیانشان را حفظ کنند. همه می‌خواهند زندگی آرام تر و آسیب های کمتری را برای خود و دیگران ایجاد کنند.

نوروز شنیدنی در رادیو

نوروز شنیدنی در رادیو

نامگذاری سال جدید به نام «سال جهش تولید» عجین شد با كرونا و فضای متفاوتی كه در كشور ما وجود دارد. طعبیتا این مساله بر كنداكتور برنامه‌های رادیویی تاثیر جدی داشت و از اوایل اسفند تغییرات در برنامه‌ها را دستور كار قرار دادیم و ستاد كرونا در معاونت صدا شكل گرفت و بیش از 1366 ساعت برنامه برای پخش از همه شبكه‌های ملی و سراسری تولید و پخش شد.

سرویس فرهنگی - گفتگو بیشتر