jamejamonline
سیاسی قوه قضائیه کد خبر: ۱۱۸۰۴۰۸ ۰۱ دی ۱۳۹۷  |  ۱۲:۴۷

دادستان کل کشور گفت: قانون حد و مرز مشخصی دارد و نباید مطابق سلیقه خود آن را تفسیر کنیم.

دادستان کل کشور: قانون را مطابق سلیقه خود تفسیر نکنیم

به گزارش جام جم آنلاین از خبرگزاری صداوسیما، حجت الاسلام محمدجعفر منتظری در نشست حقوقی موسسه آموزش عالی شهید قدوسی افزود: امام صادق علیه السلام در حدیثی می فرمایند هر انسانی طبیب خودش قرار داده شده است، یعنی درد خودش را بفهمد و در پی درمان آن باشد، خداوند عقل را برای انسان به ودیعه گذاشته است تا به سمت سعادت حرکت کند.

دادستان کل کشور گفت: مسئولیتی که متوجه ما مدیران است بسیار سنگین است، حدیثی را اخیرا مقام معظم رهبری خواندند که در برخی روزنامه ها هم تیتر زده بودند و این هشداری برای همه ماست که پیامبراعظم اسلام (ص) فرمودند کسی که فرمانروایی و ریاست داشته باشد بر 10 نفر یا بیشتر، فردای قیامت خدا او را دست به گردن بسته محشور می کند و اگر مدیری خدمتگزار بوده دست هایش باز می شود و اگر چنانچه کارنامه مدیریت مردودی داشته باشد از اختلاس، سوء استفاده ها و رانت خواری در کارنامه او باشد نه تنها دست هایش باز نمی شود بلکه بر زنجیرهای او افزوده می شود.

منتظری تصریح کرد: از خدا بخواهیم در هر بخشی هستیم مطابق خواست خدا حرکت کنیم، ما یک نظام سکولار و لیبرالی نیستیم بلکه نظامی اسلامی هستیم و مقابل ما هزینه هایی قرار دارد که ملت برای حفظ نظام داده اند.

وی تصریح کرد: نامه های حضرت علی علیه السلام به حکمرانان، قضات و کارکنان خود باید سرمشق باشد و نباید قانون را به سلیقه خود تفسیر کنیم.

منتظری افزود: قاضی مستقل است و اگر تفسیری از قانون داشت حجت شرعی و قانونی است و اگر تمام شرایط را بسنجد و در حکمی سعی کند به حقیقت برسد، اگر به نتیجه رسید و حکم صادر کرد، حجت است و اگر قاضی با سوادی باشد که در پرونده ای تحت تاثیر قرار نگرفته، پارتی بازی نکرده و سفارش کار نکرده باشد؛ حتی اگر اشتباه هم حکم کرده باشد گناهی به گردن او نیست و اگر خسارتی وارد شود از بیت المال پرداخته می شود.

دادستان کل کشور گفت: تفسیر قانون باید درست انجام شود و چنانچه قانونی اشکال دارد، باید اصلاح شود.

وی با اشاره به قانون منع بکارگیری بازنشستگان افزود: این قانون تصویب و در مرحله اجرا اشکالاتی مطرح شد که آیا این قانون شامل حال فلان مقام می شود یا خیر؟ که رسیدگی به آن در صلاحیت مجلس است که مشخص کند تفسیر قانون چیست اما اگر ما بخواهیم قانون را با رای خود تفسیر کنیم قطعا مفسده انگیز خواهد بود.

منتظری گفت: آنچه که کشور را سامان می دهد و جناح بندی های سیاسی را حاکم بر مسائل کشور نمی کند، قانون است، اجرای قانون سعادت جامعه را به همراه دارد و اگر نقصی باشد باید از طریق مجریان قانون اصلاح شود.

وی افزود: بخشی از این قوانین برای آحاد ملت حقوقی را مطرح کرده و حقی است که قانونگذار برای آحاد ملت لحاظ کرده است که حد و مرز آن را قانون تعیین می کند.

دادستان کل کشور تصریح کرد: مجریان و ناظرین اجرای قانون مشخص شده اند، ما در قانون اساسی نکات پیشرفته ای برای ملت داریم که از جمله آنها حق مراجعه به محاکم برای رفع اختلافات و خصومت هاست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
سرویس سیاسی - یادداشت بیشتر
تفاوت ما با آنها

تفاوت ما با آنها

آنها همین چند وقت کتابشان را در جهان به بیست زبان پخش کردند و چند میلیون از روی آن چاپ کردند که در عصر «انسان خداگونه» هستیم و هوش مصنوعی و دیگر فناوری‌ها چنان کرده که «انسان، مهار خلقت را به دست گرفته است.»

سرویس سیاسی - گفتگو بیشتر
سرویس سیاسی - پیشنهاد سردبیر بیشتر
سرویس سیاسی - پیشخوان بیشتر