jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۱۶۷۲۶۷ ۰۸ مهر ۱۳۹۷  |  ۱۸:۳۱

وزیر خارجه ایران در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌اِن‌اِن به تشریح مواضع جمهوری‌اسلامی درباره موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی پرداخت.

موضوعات مورد بحث ظریف با جان کری / ترامپ موفق شد آمریکا را منزوی کند

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در مصاحبه تلویزیونی با فرید ذکریا مجری شبکه سی‌اِن‌اِن به تشریح مواضع جمهوری اسلامی درباره موضوعات منطقه ای و بین المللی پرداخت.

در نشست اخیر شورای امنیت و مجمع عمومیپ، ترامپ بر رفتار بی ثبات کننده ایران به ویژه در منطقه تأکید کرد، در یمن، حزب الله لبنان، در سوریه و در عراق. آیا ایران می خواهد تأثیرگذاری عمیق خود را در منطقه مورد استفاده قرار دهد؟

ما ۶ هزار مایل از کشور خود فراتر نرفته ایم. ما در این منطقه قرار داریم. ترامپ خود در کارزار انتخابات ریاست جمهوری (سال ۲۰۱۶ میلادی) گفت که ۷ تریلیون دلار در خاورمیانه خرج کرد تا همه چیز بدتر شود. حتی خود ترامپ اذعان کرد که ایران با داعش مبارزه کرده است. ایران با القاعده در افغانستان نیز مبارزه کرد؛ ایران با صدام مبارزه کرد. ترامپ خود گفت که واشنگتن از افراط گرائی در سوریه و صدام حمایت کرد. واشنگتن اکنون غیرنظامیان را هدف قرار می دهد. با استفاده از تسلیحات نظامی آمریکایی کودکان حتی در اتوبوس در راه مدرسه نیز (حادثه صنعاء در یمن) هدف قرار گرفته اند.

آیا ایران برای استفاده از نفوذ خود در عراق برای اثرگذاری بر نیروهای آمریکائی استفاده کرده است؟

هرگز. کنسولگری ما در بصره مورد حمله قرار گرفت و تخریب شد. ولی متعاقب آن فعالیت های خود را به مکانی دیگری انتقال داده و ادامه دادیم. هم وزیر خارجه «پمپئو» و هم مشاور امنیت ملی «بولتون» به جای صحبت از تهدیدها به سیاست های خود در قبال سایر کشور ها نگاه کنند.

حمله تروریستی (در اهواز) به وقوع پیوست و شورای امنیت نیز آن را محکوم کرد. آمریکا با مداخله دادن گروه هائی می خواهد بر امنیت ایران تأثیر بگذارد. بولتون و جولیانی در نشست سال جاری منافقین حاضر شدند و در انجا صحبت کردند؛ آن ها با تروریست ها صحبت کردند و در نشست آن ها شرکت کردند. این گروه ها مورد حمایت عربستان سعودی هستند تا در ایران به اقدامات تروریستی بپردازند.

عربستان پرداخت حقوق به این گروه ها را به انجام عملیات تروریستی در ایران منوط کرده است.

ولیعهد عربستان سعودی حدود یک سال پیش خود اعلام کرد که عملیات تروریستی را به داخل خاک ایران می کشاند.

در دیدار شما با جان کری چه موضوعات مورد بحث قرار گرفت؟

درباره دیدارم با جان کری باید بگویم که این موضوع مشکلی را برای وی به همراه ندارد. من نیز در معرض قوانین آمریکا نیستم. با جان کری رایزنی کردیم و وی گفت که ایران به برجام پایبند بماند.

ترامپ با رهبر کره شمالی دیدار و توافقی را با یکدیگر امضاء کردند؟ آیا ممکن است چنین دیداری با رئیس جمهور روحانی نیز روی دهد؟

نه توافقی ۲ صفحه ای (در دیدار سران آمریکا و کره شمالی)؛ که ما پیشتر توافقی ۱۵۰ صفحه ای با آمریکا داشتیم. این توافق (برجام) تنها با آمریکا نبود؛ اروپائی ها هم در آن حضور داشتند. اگر ترامپ فکر می کند که می تواند توافقی را امضاء کرده و سپس از آن خارج شود؛ چرا وقت خود را باید تلف کنیم. نکته این است که باید به طرف دیگر اعتما کرد. واشنگتن نشان داد که قابل اعتماد نیست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
سرویس سیاسی - یادداشت بیشتر
تفاوت ما با آنها

تفاوت ما با آنها

آنها همین چند وقت کتابشان را در جهان به بیست زبان پخش کردند و چند میلیون از روی آن چاپ کردند که در عصر «انسان خداگونه» هستیم و هوش مصنوعی و دیگر فناوری‌ها چنان کرده که «انسان، مهار خلقت را به دست گرفته است.»

سرویس سیاسی - گفتگو بیشتر
سرویس سیاسی - پیشنهاد سردبیر بیشتر
سرویس سیاسی - پیشخوان بیشتر