jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۱۳۲۱۶۵ ۱۵ فروردين ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۵

رئیس جمهوری آمریکا بر بازگشت نیروهای نظامی کشورش از سوریه تاکید کرد و گفت اگر عربستان می خواهد در سوریه بمانیم، باید هزینه آن را بپردازد.

ترامپ: عربستان پول ماندن ما در سوریه را بپردازد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، دونالد ترامپ روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با روسای جمهوری استونی، لتونی و لیتوانی این مطلب را مطرح کرد.
وی اولویت نخست آمریکا در سوریه را خلاصی از شر داعش برشمرد و افزود: به زودی با هماهنگی با عربستان و دیگران تصمیم می گیریم. من گفتم اگر بخواهید در اینجا بمانیم، باید پول بدهید. ماندن ما در سوریه برای ما بهای گزافی دارد و بیشتر به کشورهای دیگر کمک می کند.
رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: ما موفقیت های زیاد نظامی ضد داعش داشتیم بنابراین در آینده نزدیک با متحدان خود مشورت خواهیم کرد.
ترامپ در پاسخ به این که آیا نیروهای خود را از سوریه خارج می کنید، گفت: بله؛ می خواهم سربازانمان به کشورمان بازگردند، می خواهم کشور خود را بازسازی کنم، هفت تریلیون دلار صرف کردیم اما هیچ چیزی نگرفتیم.
وی اضافه کرد: زمانی که تاجر بودم، همیشه می گفتم نفت را نگهدارید اما داعش به نفت رسید و توانست تامین اعتبار مالی کند به همین خاطر می خواهم به کشورمان برگردیم.
رئیس جمهوری آمریکا با اعتراف به اینکه حضور این کشور در منطقه جز مرگ و ویرانی عواید دیگری نداشته است، گفت: از نظر نظامی ما خیلی موفق بودیم اما گاهی لازم است به کشور خود برگردیم و در این باره خیلی جدی در حال صحبت کردن هستیم.
رئیس جمهوری آمریکا درباره ساخت دیوار مرزی مکزیک هم گفت: قوانین بسیار بدی داریم و من فکر کنم که قادر خواهیم بود کاری انجام دهیم. ما دیگر قوانینی همچون نفتا بین آمریکا، کانادا، مکزیک و دیگر کشورها را نداریم.
ترامپ با ادعای این که افراد هندوراسی زیادی از مرزها عبور می کنند، برخی برگردانده و برخی گرفتار دادگاه می شوند، افزود: گفت وگویی با جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا داشتیم و باید با دیگران هم در این رابطه کار کنیم.
وی ادامه داد: کاروان‌های یک هزاری انسان ها از مرز می گذرند و نشان می دهد پیمان نفتا چقدر برای ما فاجعه بار بوده است. پیمان نفتا (پیمان تجارت آمریکای شمالی) و تجارت با مکزیک باید سال‌ها پیش کنار گذاشته می‌شد.
دونالد ترامپ همچنین در این نشست خبری یکصدمین سالگرد استقلال کشورهای حوزه بالتیک را تبریک گفت و افزود: آمریکا در کنار مردم بالتیک برای تلاششان در به دست آوردن استقلال از روسیه خشن ایستاده است.
وی به همکاری های امنیتی و پدافندی اشاره کرد و ادامه داد: باید برای غلبه بر داعش همکاری کنیم، صد در صد از سرزمین هایی که دست داعش در سوریه بود از دستشان خارج شده و در عراق هم آرام نخواهیم نشست.
رئیس جمهوری آمریکا با تاکید بر این که در زمینه اقتصادی همکاری ها تداوم خواهد یافت، اضافه کرد: همکاری با هیجان زیاد به خاطر فرصت های تازه برای همکاری به خصوص در علوم پزشکی، تکنولوژی و فناوری ادامه می یابد.
ترامپ ادامه داد: کشورهای بالتیک بازار مهمی برای فناوری، تجهیزات پزشکی و اتومبیل های آمریکا است و ما از افزایش تجارت منصفانه و متقابل استقبال می کنیم. در زمینه امنیت انرژی، صادرات گاز مایع و درمان نیز همکاری خواهیم داشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
سرویس بین الملل - یادداشت بیشتر
ویروس کرونا و اتحادیه اروپا

ویروس کرونا و اتحادیه اروپا

شاید بزرگترین چالشی که کشورهای اروپایی همیشه پس از جنگ جهانی دوم انتظارش را داشتند مشکلات امنیتی، سیاسی و نهایتا اقتصادی-اجتماعی بود.

سرویس بین الملل - پیشنهاد سردبیر بیشتر