jamejamonline
ورزشی فوتبال کد خبر: ۱۰۸۹۴۶۱ ۱۰ آبان ۱۳۹۶  |  ۱۶:۱۶

ملی‌پوش ایرانی تیم آمکار روسیه گفت: مردم ایران عاشق کی‌روش و بازیکنان تیم ملی هستند.

عزت‌اللهی: مردم ایران عاشق کی‌روش و بازیکنان تیم ملی هستند/ در زمین، سردار آزمون دیگر برادرم نیست

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم ، سعید عزت‌اللهی، ملی‌پوش ایرانی تیم فوتبال آمکار روسیه مصاحبه‌ای با سایت رسمی این باشگاه انجام داد و در آن پاسخگوی سوالاتی در مورد خودش، تیم‌های سابقش و تیم ملی ایران بود. مصاحبه مفصل با این بازیکن را می‌خوانید:

*شرایط شما در تیم آمکار چه تغییری کرده و اساسا چه چیزی باعث انتقال شما به باشگاه ما شد؟
بازی کردن برای من بسیار مهم است، زیرا تیم ملی فوتبال کشورم تابستان آینده در رقابت‌های بسیار بزرگی حضور خواهد یافت. در روستوف فرصت کافی برای بازی نداشتم. مدام به من قول بازی کردن در ترکیب ثابت را دادند اما این‌گونه نبود. می‌دانستم که آمکار تیم خوبی است و سازماندهی و کادر فنی خوبی دارد. به اینجا (آمکار) آمدم تا چیز جدیدی یاد بگیرم و در واقع فوتبال بازی کنم.

*آیا شناختی از سرمربی تیم آمکار داشتید؟
بله، می‌دانستم که گادژیف از سالیان طولانی در روسیه مربیگری می‌کند. برای مثال در آنژی با بازیکنان بزرگ و معروفی همانند اتوئو و روبرتو کارلوس کار کرده است.

* چگونه به فوتبال روسیه آمدید؟
زمانی که در اتلتیکو مادرید بودم واقعا می‌خواستم در تیم ملی بازی کنم، بنابراین باید در لیگ‌های بزرگی بازی می‌کردم. تیمی که در آن بازی می‌کردم به لیگ دسته‌ سوم اسپانیا سقوط کرد و باید باشگاهم را تغییر می‌دادم. حتی پیش از عزیمت به اسپانیا قربان بردیف (سرمربی روبین‌کازان) درباره این تیم با من صحبت کرد اما من پس از آن اتلتیکو را انتخاب کردم. پس از یک سال‌ و نیم تیم روستوف را انتخاب کردم، زیرا می‌دانستم که در لیگ بزرگی بازی می‌کنند. خیلی‌ها از من پرسیدند که چرا به آنجا رفتم، زیرا در انتهای جدول رده‌بندی قرار داشت. پس از آمدنم شرایط تیم روستوف مرحله به مرحله بهتر شد. در اروپا بازی کردیم و این اتفاق برای من و پیشرفتم بسیار خوب بود.

*شما بردیف را می‌شناختید و به اتلتیکو مادرید رفتید؟
بله، یکدیگر را می‌شناختیم. او می‌خواست که مرا در تیم روبین‌کازان ببیند اما در آن زمان اتلتیکو مادرید را انتخاب کردم. در فصل دوم حضورم در اسپانیا تصمیم گرفتم تا پیش او (بردیف) در تیم روستوف بروم.

* آیا این درست است که در 16 سالگی اولین بازی‌ات در سطح بزرگسالان را انجام دادی؟
بله، درست است. الان جوان‌تر از بازیکنان متوسط تیم هستم، زیرا از 16 سالگی در تیم ملی بازی کردم.

*عکس‌العمل‌های اجتماعی به این اتفاق چگونه بود و آیا این یک اتفاق همیشگی در ایران است؟
نه، به هر حال اتفاق غیر معمولی است. وقتی که به زمین رفتم همه متعجب بودند که یک بازیکن 16 ساله با بازیکنان بزرگسال بازی می‌کند. برای من این اتفاق آسان نبود اما در آن زمان سرمربی تیم کمک کرد. در ترکیب تیمی به من اعتماد کرد و من برای او کار کردم.

*به طور کلی آماده‌سازی بازیکنان جوان در ایران چگونه است؟
زمانی که جوان‌تر بودم و شروع به بازی کردم شرایط به طور کلی برای بازیکنان جوان خوب نبود. در حال حاضر شرایط بسیار بهتری وجود دارد. الان شما می‌توانید ببینید که تیم فوتبال نوجوانان ایران، آلمان و مکزیک را شکست می‌دهد و یکی از 8 تیم برتر جهان است. شرایط کلی بهتر شده، زیرا توجه بیشتری به آنها صورت می‌گیرد. بازیکنان فرصت رشد کردن را دارند و به آنها اعتماد می‌شود. ما استعدادهای جوان بسیاری داریم.پیش از این شرایط به گونه دیگری بود.

* یک بازیکن جوان وقتی در سن 18 سالگی از کشورش به دنیای دیگری می‌رود، چه احساسی دارد؟
البته برای من یک چالش بود. پیش از آن هرگز بدون خانواده‌ یا دوستانم از کشور خارج نشده بودم. به طور کامل وقتی به اسپانیا رفتم، غمگین بودم. زبان اسپانیایی را نمی‌دانستم و شناختی از مردم این کشور نداشتم. سه، چهار ماه اول بسیار سخت بود اما پس از آن مرحله به مرحله همه چیز بهتر شد. فوتبال اروپا در سطح بسیار بالایی قرار دارد و شما را مجبور می‌کنند چیزهای زیادی را یاد بگیرید که فقط شامل فوتبال نیست. بنابراین این چالش را باید بپذیرید و اگر می‌خواهید فوتبالیست خوبی شوید باید مهیا باشید.

*چگونه یک نوجوان 18 ساله ایرانی در سیستم اتلتیکو مادرید ظاهر شد؟
آنها بسیاری از بازی‌های مرا در جام جهانی همراه تیم فوتبال زیر 17 ساله‌های ایران تماشا کردند. وقتی که به آنجا رفتم بسیاری از مسائل مرتبط با فوتبال را که در کشورم وجود نداشت، مشاهده کردم. آنها با بازیکنان از 8 و 9 سالگی کار می‌کردند. اطلاعات من در حوزه‌های تاکتیکی و فهم فوتبال خیلی تغییر کرد. این چالش به دوره فوتبالم کمک بسیاری کرد.

*آیا این واقعیت برای بازیکنان تیم سوم اتلتیکو مادرید وجود داشت که زمانی می‌توانند به تیم اول راه پیدا کنند؟
این کار آسانی نبود، زیرا اتلتیکو باشگاه بسیار بزرگی است. گاهی اوقات با تیم اصلی تمرین می‌کردیم. اگر آنجا سه یا چهار سال می‌ماندم شاید نیاز بود 3 یا 4 سال دیگر هم می‌ماندم تا این اتفاق رخ دهد به همین خاطر روسیه را انتخاب کردم. می‌دانستم که از همان آغاز می‌توانم در لیگ‌های بزرگی بازی کنم. این مسئله بسیار مهمی بود، زیرا می‌خواستم برای تیم ملی ایران بازی کنم.

*آیا کسی از هم‌تیمی‌هایت در اتلتیکو الان در سطح اول بازی می‌کند؟
بله، 2 نفر هستند. لوکاس هرناندس که پرورش یافته اتلتیکو است و همچنین تئو هرناندس که برادرش است و در رئال مادرید بازی می‌کند.

*آیا زبان روسی را یاد می‌گیری یا به اندازه کافی اطلاعات اساسی فوتبالی دارید؟
این کافی نیست اما دانش فوتبالی در زمین به من کمک می‌کند. روسیه برای لژیونرهایی که در این کشور بازی می‌کنند بسیار مهم است اما زبان روسیه در نوشتن بسیار سخت است. الان سعی می‌کنم هر چه بیشتر لغات جدیدی را یاد بگیرم.

*بنابراین در تمرینات تحت نظر گادژیف به مترجم نیاز دارید؟
بله، البته.

*چگونه با سایر اعضای تیم آمکار ارتباط برقرار می‌کنید؟
الان بسیاری از بازیکنان مرتبط با فوتبال اروپا هستند و انگلیسی را می‌دانند. در زمین بسیار از لغات فوتبالی را می‌دانم و آنها را درک می‌کنم. می‌توانم با آنها درباره تاکتیک و فوتبال حرف بزنم، البته خارج از زمین فوتبال گاهی مشکلاتی دارم.

*چه مشکلاتی؟

برای مثال به بانکی یا جایی که می‌روم مشکلاتی وجود دارد. دوستی دارم که روسی می‌داند و به من کمک می‌کند. فیلیپ آلف، مترجم تیم آمکار نیز که به من آموزش می‌دهد نیز کمک می‌کند.

*چه چیزهایی در روسیه برای شما بیشتر خوشایند و چه چیزهایی ناخوشایند هستند؟
فکر می‌کنم که روسیه هنوز شباهت‌هایی به کشورم (ایران) دارد. مردم روسیه فوتبال را دوست دارند. این را دوست دارم، زیرا فوتبال نمی‌تواند بدون هودارانش زنده بماند. زمانی که حمایت‌های آنها را در زمین می‌بینم، دوست دارم. این مسئله مهمی برای کشور است، زیرا روسیه میزبانی جام جهانی 2018 را بر عهده دارد و توریست‌های زیادی از این کشور دیدن خواهند کرد. شاید هوای روسیه را دوست نداشته باشم. بعضی اوقات بسیار عجیب است که سه یا چهار ماه سرمای روسیه طول می‌کشد. این اتفاق خیلی خوبی برای بازیکنان و تیم‌ها نیست، زیرا باید 2 بار در طول سال مهیای بازی‌ها و متحمل هزینه‌هایی شوند. در کشورهای دیگر به گونه دیگری است اما اینجا 3 ماه بین نیم‌فصل به خاطر سرمای هوا فاصله است.

*آیا فصل گذشته برای شما روشن بود که چه کسی روستوف را تمرین می‌دهد؟
برای من بله روشن بود، البته برای هواداران و خبرنگاران خیلی مسئله‌ روشنی نبود. در تمرین همه کارها را بردیف انجام می‌داد اما در زمان بازی روی نیمکت نبود.

*از یک طرف شما در روستوف بازی کردید و در لیگ اروپا گل هم زدید از طرف دیگر وضعیت کادر فنی، شرایط مالی و آینده باشگاه نامشخص بود. چه ارزیابی از این دوران فوتبال‌تان دارید؟
من ارزیابی خوبی دارم، زیرا بازی کردم و گل زدم. سخت کار کردم و ارتباط خوبی با هواداران داشتم اما فوتبال همین است. یک مربی عاشق شما است و دیگری شما را دوست ندارد. به هر حال باید به کار سخت‌تان باید ادامه دهید. باید به آینده‌مان فکر کنیم.

*چطور در آن فصل روستوف توانست بایرن مونیخ را شکست دهد و مشکلاتی برای تیم آیندهوون و اتلتیکو مادرید ایجاد کند؟
تیم ما متحد شده بود و همانند برادر بودیم. در زمین بازی سخت برای خودمان مبارزه و کار کردیم، بنابراین این فوتبال واقعی بود. همواره باید با هم کار کنیم. فکر می‌کنم دل‌‌های بازیکنان به هم نزدیک بود. به جهان فوتبال نشان دادیم اگر بخواهید کار انجام دهید باید به صورت تیمی باشد.

*آیا می‌توانید تعدادی از راز‌های تاکتیکی قربان بردیف که باعث شد در اروپا سروصدایی به راه بیندازید را فاش کنید؟
نمی‌توانم بگویم، زیرا آنها رازهایی خاص هستند. هر بازی تاکتیک خودش را داشت و از همین منظر بردیف انتخاب‌های متعددی برای استراتژی‌های بازی داشت. باید به این مسئله زرادخانه تیمی روستوف و میل پیروزی تیمی را هم اضافه کنید.

*آیا بردیف و گادژیف توجه بیشتری به تاکتیک‌ها نسبت به سایرین دارند؟
صادقانه بگویم نمی‌خواهم درباره دیگر مربیان صحبت کنم. بردیف و گادژیف مربیان فوق‌العاده‌ای هستند. فوتبال و تاکتیک‌ها را به خوبی می‌شناسند. زمانی که با آنها کار می‌کنید باید چیزهایی را یاد بگیرید.

*در بحث تاکتیکی فوق‌العاده هستند اما از لحاظ روانشناسی چطور؟
بله در این بخش نیز بسیار خوب هستند. سعی می‌کنند تا نقش پدر را برای بازیکنان داشته باشند. این مسئله بسیار مهمی برای تیم است که سرمربی یک فوتبالیست پدر باشد. بازیکنان آن را احساس می‌کنند و برای مربی در زمین می‌کوشند.

*چه چیزی درباره کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران می‌گویید؟
البته، البته نمی‌توانم هیچ چیزی بگویم. او مربی بزرگی است. در هر شرایطی از کی‌روش چیزهای یاد گرفتم. به عنوان یک مربی می‌توانید نتایج او را با تیم ملی ایران در دومین صعود متوالی به جام جهانی قضاوت کنید.

*آیا او درباره گذشته خود،کار در منچستر یونایتد، رئال مادرید و کریستیانو رونالدو برای شما حرف زده است؟
بله، اغلب صحبت کرده است. مثال‌های از منچستر یونایتد با بازیکنان بزرگش از جمله رونالدو آورده است. به من درباره زمانی که رونالدو جوان بود و او را به منچستر یونایتد آورد حرف‌هایی زد. او گفت که رونالدو بسیار مستعد و بسیار جوان بود. سپس خیلی سخت کار کرد و الان بهترین بازیکن جهان است.

*عکس‌العمل رسانه‌ها و هوداران در ایران نسبت به تیم ملی کشورشان چگونه است؟
ارتباط خوبی با هواداران داریم. بسیاری از آنها عاشق کی‌روش و بازیکنان هستند. روزنامه‌نگاران هم همین‌طور هستند اما گاهی اوقات سعی در ورود به جایی می‌کنند که نباید، بنابراین مربیان آنها را متوقف می‌کنند. این مسئله هم مهم است، زیرا می‌تواند به یکپارچگی تیم خدشه وارد کند. سال پیش‌رو برای تیم ملی بسیار مهم است و مهیای جام جهانی 2018 روسیه می‌شویم.

*آیا بازیکنانی از که اروپا به تیم ملی ایران می‌روند در میان هواداران احساس ستاره‌ها را دارند؟
نه، نه. در تیم ملی همه برابر و همانند برادر هستیم. هرگز این‌گونه نیست که کسی احساس کند ستاره است.

*آیا محبوبیت لژیونرها بیشتر از بازیکنانی است که در داخل ایران بازی می‌کنند؟
نمی‌توانید بگویید که این مساله صد درصد است اما چنین چیزی هم وجود دارد. تیم‌هایی همانند زنیت سن پترزبورگ و اسپارتاک مسکو طرفداران زیادی دارند و در ایران نیز این‌گونه است. اتفاقی که در دیگر تیم‌های اروپایی نیز وجود دارد. بازیکنانی که در اروپا بازی می‌کنند شاید تا اندازه‌ای محبوب‌تر باشند اما خیلی زیاد و همیشگی نیست.

*شما نیم‌ میلیون دنبال‌کننده در شبکه‌های اجتماعی دارید و سردار آزمون در حدود 2 میلیون نفر. زمانی که به تیم آمکار پیوستید ایرانی‌های زیادی به شبکه اجتماعی باشگاه مراجعه کردند. رمز این محبوبیت چیست؟
در کشورم فوتبال را خیلی دوست دارند و بسیاری از بازی‌ها را از جمله مسابقات لژیونرهای ایرانی را تماشا می‌کنند. زمانی که به آمکار آمدم هیچ کسی در ایران اطلاعی درباره این تیم نداشت و الان آن را می‌شناسند. درباره این‌که چه تیمی هستیم و در لیگ برتر روسیه بازی می‌کنیم. در حال حاضر نتایج تیم آمکار را دنبال می‌کنند و اطلاعات کافی دارند. حتی به من می‌نویسند که آمکار الان شرایط خوبی دارد و چند بازی را برده است. بازی به بازی را دنبال می‌کند و درباره تیم سردار آزمون هم همین‌گونه است.

*لژیونرها چه اندیشه‌ای درباره لیگ برتر روسیه نسبت به سایر لیگ‌های اروپایی دارند؟
صادقانه بگویم که پیش از این اغلب تصور می‌شد که لیگ برتر روسیه در سطح پایین‌تری از سایر لیگ‌های اروپایی است. پس از رویایی تیم روستوف با تیم‌های بایرن مونیخ، اتلتیکو مادرید و آژاکس نظرها تغییر یافت. در حال حاضر فکر می‌کنند که لیگ روسیه بسیار با کیفیت است. این اواخر هم اسپارتاک مسکو تیم سویل اسپانیا را شکست داد و زنیت سن پترزبورگ از سد رئال سوسیداد گذشت.

*در لیگ برتر روسیه 3 لژیونر ایرانی دیگر نیز (سردار آزمون، رضا شکاری و میلاد محمدی) حضور دارند. با آنها ارتباطی دارید؟
یکدیگر را می‌شناسیم، زیرا در تیم ملی بازی می‌کنیم. با آزمون در روستوف همبازی بودم و پیش از آن در تیم زیر 17 سال ایران کنار هم قرار داشتیم. زمانی که به کمک هم نیاز داریم ارتباط می‌گیریم اما در زمین مسابقه دیگر برادر نیستیم.

*آیا طرفدارانی از ایران برای جام جهانی 2018 به روسیه می‌آیند؟
بله، 10 تا 20 نفر از خانواده و اطرافیانم می‌خواهند به روسیه بیایند. تعداد زیادی از مردم را هم می‌شناسم که همراه تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی خواهند بود تا از ما حمایت کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: