jamejamonline
فرهنگی صدا و سیما کد خبر: ۱۰۲۰۷۳۷ ۲۹ فروردين ۱۳۹۶  |  ۰۰:۱۳

گفت‌وگوی جام‌جم با مریم سعادت، بازیگر سریال «پنچری»

از مادران جامعه الگو می‌گیرم

وقتی نام مریم سعادت شنیده می‌شود، مخاطب به یاد نقش‌های او در سریال‌های آرایشگاه زیبا، خوش‌غیرت، خوش رکاب، کارآگاه شمسی و دستیارش مادام، مدرسه مادربزرگ‌ها، دردسرهای عظیم 1 و2، قصه‌های تا به تا، کتابفروشی هدهد و ... می‌افتد. او معمولا ایفاگر نقش مادرهای بی‌اعصاب، اما در عین حال مهربان و دلسوز بوده است.

از مادران جامعه الگو می‌گیرم

با وجود این‌که مخاطبان سعادت را با سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی می‌شناسند، اما وی دستی هم در نمایش عروسکی دارد و سال‌هاست کارگردانی و عروسک‌گردانی کرده است. او این روزها در سریال تلویزیونی «پنچری» به کارگردانی برزو نیک‌نژاد و تهیه‌کنندگی مهران مهام بازی می‌کند.

این مجموعه به سفارش شبکه سه آماده می‌شود و سعادت ایفاگر نقش خاله متانت است. در این مجموعه رضا داوودنژاد، یوسف تیموری و ... بازیگران نقش مقابل او هستند. این بازیگر معتقد است از بازیگران جوان همیشه انرژی مثبت می‌گیرد و از بازی کردن کنار آنها لذت می‌برد. همین بهانه‌ای شد برای گفت‌وگو با او درباره سریال پنچری.

خانم سعادت، مدتی در تلویزیون کم کار بودید؟ پیشنهادی نداشتید؟

شهریور ماه برای بازی در سریال پنچری با برزو نیک‌نژاد و مهران مهام قرارداد بستم و در خانه نشستم تا تصویربرداری این مجموعه تلویزیونی شروع شود. منتی هم نمی‌گذارم. خودم دوست داشتم که منتظر زمان کلید خوردن این مجموعه بمانم. البته کارهایی پیشنهاد شد که در حوزه بازی نبود. به عنوان مثال به عنوان مجری بازیگر دعوت به کار شدم که قبول نکردم. قبلا با مهران مهام و بروز نیک‌نژاد همکاری کرده بودم و باز هم علاقه‌مند بودم این اتفاق خوب بیفتد. به نظرم هر دو کارشان را بلد هستند. حس خوب به بازیگران می‌دهند، صادق هستند و پرجنب‌وجوش و حساسیت‌شان هم نسبت به کار خیلی زیاد است.

درباره کاراکتری که در این مجموعه بازی می‌کنید، توضیح بدهید.

در مجموعه تلویزیونی پنچری نقش خاله متانت را بازی می‌کنم که خاله حمید و مادر قدرت است. نقش حمید را یوسف تیموری بازی می‌کند و نقش قدرت را رضا داوودنژاد به عهده دارد. خاله متانت هم ویژگی‌های خاص خودش را دارد و آدم فعالی است و خودش را دانای کل می‌داند. اگر مشکلاتی برای فرزندش به‌وجود می‌آید، تلاش می‌کند از او حمایت کند. در واقع پشتیبان پسرش است و سعی در بر طرف کردن مشکلات جوانان دارد.

در این سال‌ها تجربه بازی در آثار مختلف را داشتید. بازیگر نقش مقابل چقدر در بازی شما تاثیرگذار است؟

بله، برایم خیلی مهم است. اگر پارتنر بازی مناسب نداشته باشد، مسلما بازی من هم دیده نمی‌شود و بر عکس بازی خوب پارتنر منجر به موفقیت دو برابر می‌شود.

این اتفاق در مجموعه پنچری افتاده است؟

بله. خوشبختانه همکاران بسیار خوب و حرفه‌ای در مجموعه پنچری با ما همکاری می‌کنند. قبلا با یوسف تیموری و رضا داوودنژاد همکاری نکرده بودم، اما واقعا از کار کردن با هر دوی آنها لذت می‌برم. تیموری بازیگر بانمک و همراهی است و داوودنژاد هم مثل بچه خودم می‌ماند. با حمید لولایی و خانم تسلیمی قبلا همکاری داشتم و هر دو بسیار حرفه‌ای هستند و با رضایت کامل در این مجموعه حضور دارم.

شما سال‌ها خاک صحنه خورده‌اید. کار با بازیگران جوان‌تر چگونه است؟

خیلی دوست دارم و ارتباط من با جوانان خیلی خوب است. بازیگران جوان به من نیرو و انرژی مثبت می‌دهند.

و از تجربیات‌تان در اختیارشان می‌گذارید؟

نمی‌دانم باور می‌کنید یا نه. اما این من هستم که از بازیگران جوان انرژی می‌گیرم و هر زمان هم لازم باشد تجربیاتم را در اختیارشان می‌گذارم. البته به این شرط که خودشان بخواهند، نه این‌که خودم را به آنها تحمیل کنم.

شما در کنار بازیگری تجربه کارگردانی هم دارید. کفه ترازوی مریم سعادت برای کدام‌یک از این دو عرصه سنگین‌تر است؟

من به کار کودک خیلی علاقه‌مندم. به همین دلیل کارگردانی کار کودک به‌ویژه کارهای تلفیقی عروسک و زنده را خیلی دوست دارم، اما وقتی شرایط تولید چنین برنامه‌هایی فراهم نمی‌شود، گزینه دوم را انتخاب می‌کنم که همان بازیگری است. البته می‌دانم سازمان صدا و سیما حتی برای تولید مجموعه‌های تلویزیونی با مشکل بودجه رو به روست، چه برسد به کارهای عروسکی!

مریم سعادت اکنون در کجای مسیر بازیگری قرار دارد؟

خودم دوست ندارم جواب این سوال را بدهم. مردم باید تشخیص بدهند که من کجای کار بازیگری‌ام هستم، چون خودم تصوری دارم، اما تصور درست را مردم دارند.

از بازخوردهای مردمی نسبت به بازی‌هایتان به چه نتیجه‌ای می‌رسید؟

خوشبختانه مردم همیشه اقبال خوبی نسبت به من نشان داده‌اند و مشخص است کارهایم را دوست دارند. وقتی برای خرید می‌روم با انرژی‌های مثبت از طرف مردم روبه‌رو می‌شوم. واقعا شرمنده مردم هستم! مسلما وقتی بازیگر بازتاب خوب از طرف مردم می‌بیند هم خوشحال می‌شود و هم خستگی‌اش در می‌رود.

شما همیشه نقش مادر را بازی می‌کنید. برای این‌که نقش‌تان برای مردم باورپذیر باشد از چه راهکارهایی استفاده می‌کنید؟

من نمونه‌های زیادی از مادرها را هر روز در کوچه و خیابان می‌بینم و از هر مادری که می‌بینم، الگویی می‌گیرم. دلم می‌خواهد نقش‌هایم برای مخاطب باورپذیر و جذاب‌تر باشد. امیدوارم مردم هم این نظر را داشته باشند.

فاطمه عودباشی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
سرویس فرهنگی - یادداشت بیشتر
وظیفه آگاهی بخشی

وظیفه آگاهی بخشی

به نظر من باوجود برخی تلاش‌ها، در برنامه‌های تلویزیونی نوروز امسال تنوع وجود نداشت، درحالی‌که انتظار می‌رفت امسال که مردم در خانه‌ها هستند، فیلم‌های متنوعی از شبکه‌های مختلف برایشان به نمایش گذاشته شود؛ به همین دلیل تنها چیزی که خیلی طرفدار داشت، همین سریال «پایتخت» بود که آن هم مسیری زیگزاگی طی کرد.

باوری كه تغییر كرد

باوری كه تغییر كرد

موضوع این است وقتی راجع به ویروس صحبت می‌شود، راجع به اپیدمی صحبت می‌كنیم؛ یعنی راجع به مفهومی همزمان علمی و اجتماعی كه پیوست سیاسی در آن نمی‌گنجد.

سخت است ولی ...

سخت است ولی ...

روزهای سختی است.همه در حال مبارزه اند و تلاش می کنند تا سلامتی خود و اطرافیانشان را حفظ کنند. همه می‌خواهند زندگی آرام تر و آسیب های کمتری را برای خود و دیگران ایجاد کنند.

سرویس فرهنگی - گفتگو بیشتر