jamejamonline
استان ها مرکزی کد خبر: ۱۰۰۷۱۸۰ ۱۰ اسفند ۱۳۹۵  |  ۱۲:۴۱

دهکده آبدرمانی در 15 کیلومتری محلات که سالها میزبان گردشگران داخلی و خارجی بوده و اکنون با رویکرد گردشگری سلامت در حال ارائه خدمات به بازنشستگان و سایر هموطنان است.

ایجاد گردشگری سلامت رویکرد اصلی دهکده آبدرمانی محلات است

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، دهکده زیبای آبدرمانی در 15 کیلومتری شهرستان محلات واقع شده است و مجموعه ای از چشمه های آب گرم است که دهه هاست به میزبانی صدها هزار نفر از گردشگران داخلی و خارجی نشسته است.

در این دهکده خوش آب و هوا، مجتمع هتل جهانگردی آبگرم، همچون نگینی در دل سکوت سحرانگیز کوهستان سالانه، پذیرای دهها هزار نفر از مسافرانی ست که علاوه بر تفریح، سلامت خود را نیز از شهد شورانگیز طبیعت بکر آن منطقه سراغ گرفته اند.

این مجتمع، مجموعه ای از هتل و ویلاهای لوکس و مجهز به وان های اختصاصی آبگرم است که در کنار بسیاری دیگر از امکانات خود مانند رستوران، سفره خانه سنتی، مرکز ارائه ماساژ های تخصصی، استخرهای عمومی و خصوصی، سالن همایش های چند منظوره، پارک بازی کودکان و ... به صندوق بازنشستگی کشور، تعلق دارد و نزدیک به یک میلیون و سیصد هزار نفر از بازنشستگان فرهیخته ایرانی، سهامداران آن به شمار می روند.

بنای هتل جهانگردی به سال 1354 شمسی بر می گردد و 36 اتاق و سوئیت دارد. بهره برداری از 24 دستگاه ویلای لوکس و مجهز به وان های اختصاصی آبگرم نیز از ابتدای سالجاری آغاز شده است.

این مجموعه میزبان هزاران نفر از گردشگران داخلی و خارجی است که در فصول مختلف سال بمنظور استفاده از آب های گرم و درمانی به این نقطه از جغرافیای زیبای ایران مراجعه می کنند و از هوای سالم و سکوت سحر انگیز کوهستان، لذت می برند.

پارک بازی کودکان، رستوران، سفره خانه سنتی، استخرهای عمومی و اختصاصی آبگرم، پارگینگ های مسقف و محوطه زیبا و سنگ فرش شده از دیگر بخش های مختلف این مجتمع به شمار می رود.

دیدن زیبایی های طبیعی و تاریخی منحصر بفرد در شهرستان محلات هم می تواند خاطره سفر به دهکده آبدرمانی این شهرستان را برای شما رویایی تر و ماندگارتر کند.

این مجموعه در ابتدا متعلق به شرکت سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی بود که بعد از تاسیس شرکت توسعه دهکده آبدرمانی محلات در مرداد ماه 1388، به این شرکت منتقل شد.

شرکت توسعه دهکده آبدرمانی محلات یکی از زیر مجموعه های شرکت سرمایه گذاری آتیه صباست و به صندوق بازنشستگی کشور تعلق دارد و امروزه بالغ بر یک میلیون و سیصد هزار نفر از بازنشستگان فرهیخته ایرانی، سهامدار آن بشمار می روند. تصاویر این نگین زیبا را در دل سکوت سحر انگیز کوهستان ببینید.

در این بین ارائه توضیحی درباره ویژگی چشمه های آبگرم محلات مفید خواهد بود.

چشمه‌های آبگرم محلات از نوع آب‌های گرم عمقی هستند که از بخار خمیره سنگ‌های سوزان درون پوسته زمین بوجود آمده و به سطح زمین می‌رسند. عمق این آب‌ها گاهی به 20 هزار متر و گرمای آنها متناسب با سرعت بالا آمدن گاهی به 100 درجه سانتیگراد هم می‌رسد.

چشمه‌های آبگرم محلات شامل 6 چشمه به نام‌های شفا، دنبه، روماتیسم، حکیم، سودا (بختیاری) و سلیمانیه‌ است. و در این میان چشمه شفا در درون مجتمع هتل جهانگردی محلات واقع شده است .

درجه حرارت آب این چشمه ها به50 درجه سانتی‌گراد می رسد و به کسانی که سابقه بیماری های قلبی و عروقی دارند، توصیه می شود که از این آب استفاده نکنند.

چشمه های آب گرم محلات بواسطه مرغوبیت کم نظیر آب و خواص درمانی قابل توجه، از دیرباز مورد توجه ایرانیان بوده و امروز در ردیف یکی از سرمایه های ملی و طبیعی کشور قرار گرفته است.

اخیرا صندوق بازنشستگی کشور، محلات را نیز علاوه بر سه سهمیه قبلی به مقصد سفرهای بازنشستگان خود افزود. تفصیل این خبر و بسیاری دیگر از موضوعات مرتبط با دهکده آبدرمانی محلات را در دیدار با مهندس مهدی دشتکی حصاری، مدیر عامل شرکت توسعه دهکده آبدرمانی محلات، مطرح کرده ایم.

مشروح این گفت‌وگو را می خوانید:

آقای دشتکی، تورهای دهکده آبدرمانی محلات با چه هدفی راه اندازی شد؟

ابتدا لازم می دانم که از تدبیر ستودنی صندوق بازنشستگی کشور در توسعه تسهیلات رفاهی به قشر فرهیخته بازنشستگان تشکر کنم.

می دانید که گردشگری سلامت، به عنوان یکی از زیر شاخه های مهم صنعت گردشگری، به فرصتی برای پرداختن به درمان با محوریت سفر و تفریح تبدیل شده است.در همین حال مجتمع آبدرمانی محلات نیز تنها زیر مجموعه ی صندوق بازنشستگی کشور با رویکرد گردشگری سلامت است که زمینه های فراوانی برای ارائه خدمات در این بخش به جامعه بازنشستگان و سایر هموطنان عزیز دارد.

با این تعریف و در پرتو مساعدت های جناب آقای دکتر اسلامیان، مدیر عامل محترم صندوق که جا دارد مراتب امتنان خود را نسبت به این اقدام ویژه ابراز نمایم، در کمیته رفاهی صندوق مقرر شد، علاوه بر سه سهمیه اختصاص یافته به هر یک از بازنشستگان کشور و یک نفر، همراه درجه یک ایشان، استثنائا مقصد دهکده آبدرمانی محلات نیز در سبد تسهیلات رفاهی سهامداران صندوق یا همان بازنشستگان معزز قرار گیرد و مشمول پرداخت یارانه شود.

تاکید بر جنبه های سلامت و نشاط آوری، ویژگی هائیست که تورهای دهکده آبدرمانی محلات را از دیگر تورهای فعلی متمایز می کند.

بازنشسته های عزیز برای ثبت نام و استفاده از این امکانات باید به کجا مراجعه کنند؟

به دو شیوه می توان ثبت نام کرد. عزیزانی که در تهران ساکن هستند می توانند علاوه بر ثبت نام اینترنتی با مراجعه به سایت صندوق بازنشستگی کشور و ثبت نام در سامانه خاتم تور و یا هر سامانه ای که بعدا از سوی صندوق بازنشستگی کشور اعلام می شود، نسبت به نام نویسی در این تورها اقدام کنند، حضورا به آژانس خدمات مسافرت هوائی و جهانگردی پرشین گلف جنب ساختمان صندوق بازنشستگی کشور واقع در میدان فاطمی مراجعه کنند و بعد از اخذ راهنمائی های لازم از همکاران ما، ثبت نام نمایند.

سایر هموطنان عزیز بازنشسته ی زیر مجموعه صندوق بازنشستگی کشور نیز می توانند از طریق همین سامانه مندرج در سایت صندوق، ثبت نام کنند و یا به دفاتر کانون های بازنشستگی در شهرستان های محل زندگی خود مراجعه نمایند. البته در هر حال می توانند در تماس با کارشناسان مربوطه در آژانس پرشین گلف راهنمایی های لازم را دریافت نمایند.

آیا تا امروز برنامه برای بررسی میزان رضایتمندی استفاده کنندگان داشته اید و نتیجه آن چه بوده است؟

خوشبختانه میزان رضایتمندی و استقبال از این تورها تا به امروز چشمگیر و غیر قابل وصف بوده است.

با الهام از رویکرد اصیل و ارزشمند صندوق بازنشستگان کشوری در تکریم این جامعه معزز و فرهیخته، اساس همه خدمات و برنامه ریزی های خود را بر ارتقای کیفی و افزایش رضایتمندی بازنشستگان عزیز و خانواده های محترم ایشان قرار داده ایم و مفتخریم ضمن ایجاد زمینه های عملی تکریم و پاسداشت این قشر گرانقدر، لحظاتی خوش و فرحبخش را در این مجموعه دیدنی و زیبا ایجاد کنیم.

حجم بالایی از اقدامات عمرانی را در دو سال گذشته در این مجموعه آغاز کرده اید. این اقدامات در کیفی تر کردن خدمات ارائه شده به گردشگران چه تاثیری داشته است؟

متاسفانه در یک دهه گذشته و در اثر جابجائی های مداوم سازمانی و در نبود یک مدیریت متمرکز و آگاه، این مجموعه ی کم نظیر که در حکم میراث ملی تلقی می شود، اسیر اتفاقات مایوس کننده ای شد. اتفاقاتی که در مسیر موجودیت سازمان ایرانگردی و جهانگردی رخ داد، دست به دست شدن این مجموعه دیرپا و دو پارچه شدن آن و در نهایت انتزاع مجتمع هتل جهانگردی آبگرم محلات و تاسیس یک شرکت مستقل برای آن در سال 1388، فرصتی را نیز برای بروز و ظهور برخی معارضان حقوقی فراهم آورد، تا در حاشیه نابسامانی های ایجاد شده، نسبت به تصرف بخشی از املاک مجموعه جسارت کنند.

در واقع کهولت سن بنای هتل، فرسودگی تاسیات، و انباشت زیان مالی و تعارضات پیدا شده در مسائل حقوقی، بیش از پیش موجبات به محاق رفتن این مجتمع را فراهم آورد . بنابراین از بدو ورود به این مجموعه در دو سال گذشته و در گام اول با هدف کیفی تر کردن وضعیت موجود، مجموعه ای از اقدامات عمرانی همچون، خیابان کشی و آسفالت معابر داخلی مجتمع، اصلاح روشنائی معابر، کف سازی، جدول کشی، احداث پارکینگ های مسقف، پارک بازی کودکان، تجهیز و راه اندازی 24 دستگاه ویلای مدرن و مجهز به وان های اختصاصی آبگرم، که در جریان سفر اخیر هیئت محترم دولت به استان مرکزی بصورت نمادین بهره برداری شد، دیوار چینی و تکمیل رینگ کناری ساختمان هتل در جهت ایمن سازی آن، احداث مخازن بزرگ نگهداری آبگرم، بازسازی بخش های اولویت دار هتل، سنگ کاری نمای ساختمان 40 ساله هتل با استفاده از مرغوبترین سنگ های تزئینی از معادن محلات، توسعه فضای سبز و زیبا سازی محوطه و بسیاری دیگر از اقدامات فوری و ضروری را آغاز کردیم که خوشبختانه اکثرا یا به پایان رسیده است و یا در شرف اتمام قرار دارد.
در همین ارتباط البته لازم است از حمایت های بی دریغ جناب آقای دکتر نیک کار اصفهانی، مدیر عامل محترم شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا بعنوان هلیدینگ بالاسری شرکت متبوع نیز در تامین اعتبارات مورد نیاز و فراهم نمودن فضای کار و همدلی در این مجموعه تشکر کنم.

ظاهرا در مسیر این اقدامات با مشکلات حقوقی هم مواجه بودید؛ آیا این مشکلات حقوقی پیش آمده، مرتفع شد؟

به یاری خداوند متعال و با مجموعه ای از اقدامات منسجم قضایی و حقوقی، انتظام و قوام خوبی را در مجموعه و املاک پیرامونی آن ایجاد کره ایم ولی با توجه به در جریان بودن پرونده و رسیدگی به آخرین موضوعات محل اختلاف، از آنجا که نمی توان به ارائه جزئیات در سطح رسانه ها پرداخت، از بیان ابعاد آن خودداری می کنم اما امیدوارم که در آینده ای نزدیک اخبار خوشی در این رابطه به استحضار جامعه معزز بازنشستگان و سهامداران صندوق بازنشستگی کشور، برسد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: