پایمال کردن حقوق حیوانات در فرهنگ اسلامی پذیرفته‌شده نیست

از حقوق حیوان تا زندگی با حیوان

انتقاد به یک نظام فکری، ناپسند نیست. هر نظام فکری برای رشد و پویایی نیازمند استقبال از منتقدان است، اما شایسته است که نقد با معیارهای منطقی و عقلانی صورت گیرد.

زندگی به سبک اصیل

چگونه یک نجات غریق خوب باشیم؟

فردی که در حال غرق شدن است پس از این‌که در یافتن اکسیژن ناموفق می‌شود، شروع به تنفس و مکش آب به درون ریه‌ها می‌کند.

ایرانیان مهمان نوازترین مردم دنیا

یکی از منابع شناخت آداب و رسوم جامعه، سفرنامه‌ها و خاطرات افرادی است که گردشگری پیشه آنان بود. ایران هم به واسطه این که شاهراه ارتباطی تمدن‌های شرق و غرب است، در طول تاریخ پذیرای بسیاری از جهانگردانی است که در طول اقامتشان در سرزمین‌مان با اقوام و طوایف مختلف و جوامع شهری و روستایی مواجه بودند و حکایات و مطالب مهمی را در مورد خصوصیات این افراد در کتاب‌های خود آورده‌اند.

از کیسه خلیفه می‌بخشد

آدم‌هایی هستند که ادعاهای بزرگی در بخشش و کمک‌رسانی دارند، اما همیشه بدون این که هزینه‌ای بپردازند از اعتبار دیگران خرج می‌کنند. در چنین مواقعی است که می‌گویند طرف از کیسه خلیفه می‌بخشد.

آداب مهمان‌دوستی و مهمان‌نوازی

اسلام خانه‌ای را که مهمان داخل آن نشود و همچنین کسی را که از مهمان فراری است نکوهش کرده است.

ما معمار خانه خود هستیم

حتما با آن دسته از منتقدان زندگی آپارتمان‌نشینی آشنا هستید که همیشه آه و حسرت حیاط‌های بزرگ خانه‌های قدیمی را می‌خورند و می‌گویند وسط حیاط یک حوض فیروزه‌ای بود که هر‌گاه آبی از آن حوض به دست و صورت می‌زدیم، خمودی از ما رفع می‌شد و هر‌گاه به باغچه‌های حیاط نگاه می‌کردیم و به گیاهانش آب می‌دادیم، به زندگی امیدوار می‌شدیم.

خانه جای راحت و آسایش است؟!

ایام کودکی این جمله را از زبان پدرم به‌خصوص وقتی با خستگی به خانه می‌آمد، زیاد می‌شنیدم: «خانه جای راحت و آسایش است». بعدها فهمیدم این جمله، جمله‌ای از کتاب درسی دوره ابتدایی بچه‌های هم‌نسل پدرم بوده است. خانه برای این نسل، چنین تعریفی داشت؛ تعریفی که اگر انصاف به خرج دهیم، تعریفی زیبا از خانه است.

آثار تقویت و تضعیف وجدان کار

وجدان کاری به مثابه یکی از عوامل کارآمدی نیروی انسانی، هم ریشه در فرآیندهای جامعه‌پذیری دارد و هم در پی تعاملات افراد در سازمان کار و سلسله مراتب نقش‌ها و پایگاه اجتماعی ـ سازمانی کارکنان تکوین می‌یابد. همچنین عاملی است که باعث ایجاد نظم در کار و حس انجام وظیفه در افراد می‌شود.

کسب روزی حلال، چگونه؟

یکی از اساسی‌ترین مسائل پیش روی بشر که تأثیر مستقیم و غیر‌مستقیم بسزایی در سرنوشت دنیا و آخرت او دارد، کسب روزی حلال است.

برخی طراحی‌های فضای بیرونی و داخلی منازل با معیارهای علمی تطابق ندارد

تقلید ناقص از الگوی مدرن در معماری شهری

معماری جدید در بناهای شهری و منازل شخصی از چه معیارهای علمی پیروی می‌کند؟ آیا این نوع طراحی باعث ایجاد تغییراتی در سبک زندگی انسان‌ها شده است؟ جایگاه و پایگاه اقتصادی،‌ شغل و حرفه و میزان درآمد چه تاثیری بر سبک معماری امروزی دارد؟

زندگی با محاسن اخلاق یا مکارم اخلاق

تنها راهکار موفق و عملی که سعادت بشر را در زندگی فردی و اجتماعی تضمین می‌کند، اخلاق دینی است؛ اخلاقی که بر پایه‌ تعالیم مکتب و جهان‌بینی دینی است و با ایمان به مبدأ و معاد، احساس حضور خدا در صحنه‌ هستی و محاسبه‌ کردار و پاداش و کیفر آن در روز رستاخیز و مسئولیت اعضا و جوارح انسان و ثبت اعمال در پرونده‌ شخصی، ضمانت اجرایی برای تحقق ارزش‌های اخلاقی و پایبندی انسان به امور ارزشی است.

نقد و انتقاد نیازمند روش مناسب است

عناصری در تعریف فرانسوی نقد که از چند فرهنگ لغت و دائره‌المعارف استخراج شده، عبارتند از: جدی، خطر، مهم، پیچیده، درهم تنیدگی، دشوار، هدفمند، تهدیدکننده، روشمند، خردورز، محکم، نکوهش‌‌گر، صدمه زننده، مشاهده، قضاوت، امتحان و ارزیابی. باید بگویم دو نوع نقد، نقد ساختاری و محتوایی داریم. وقتی بحث نقد به میان می‌آید باید گفت نقد ظرافت دارد و بسیار هم جدی ‌ است.

نسخه‌های متعددی برای درمان یک پدیده

ایرانیان به سبک زندگی ـ چه در حوزه نظر و حوزه عمل و چه در مقام نقد و تحلیل ـ چگونه فکر می‌کنند. چرا ایرانی‌ها به بحث سبک زندگی توجه می‌کنند؟ چه مشکلی در ما وجود دارد؟ سبک زندگی برای کسانی مهم است که به تغییرات زندگی توجه دارند. آیا ما الان از حجم آسیب‌ها و ناهنجاری‌ها آگاه شده ایم؟

عقلانیت و سبک زندگی در گفت‌وگو با دکتر نواب مقربی

نقد بیماری‌های عقل‌گریز

دانش‌های فلسفی موجب گسترش عقلانیت در جامعه می‌شود. فلسفه دانشی است که تنها بخشی از آن به معرفی و تشریح و تحلیل مکاتب فلسفی می‌پردازد، اما بخش دیگری از این علم، در صدد افزایش قدرت تحلیل و عقلانیت است که اگر این بُعد در انسان تقویت شود، او می‌تواند راحت‌تر و با سهولت بیشتری به مشکلات خود اندیشیده و آنها را اولویت بندی و ریشه‌یابی کرده و پیوند میان مسائل را شناسایی کند.

در نشست فرهنگی «سبک زندگی» بررسی شد

ترمیم سبک‌زندگی، نیازمند جریان‌سازی‌‌ فرهنگی

اولین نشست از سلسله نشست‌های فرهنگی «سبک زندگی» به همت موسسه فرهنگی ـ اجتماعی حرکت رشد و اعتدال برگزار شد.

رسیدن به شرایط مطلوب در میان بیم و امید

چه اتفاقی خواهد افتاد؟ نگرانی از رخدادهای محتمل در ازدواج گاه چنان شدت می‌گیرد که انسان به تنهایی نمی‌تواند از پس آن بر بیاید. با این که ازدواج پیشینه‌ای طولانی دارد، اما برای هر کس که تصمیم به آن می‌گیرد، ترس و نگرانی از نتیجه وجود دارد.

قانونگرایی ضامن حیات اجتماعی

هدف ما از آسیب‌شناسی سبک زندگی نادیده گرفتن فضایل و توانمندی‌هایمان نیست بلکه دغدغه نگهداشت فضایلمان را داریم و می‌خواهیم رذایل زندگیمان را نابود کنیم. نقطه عزیمت بحث ما در این مرحله رویکرد فلسفی است چون همه بحث ما مفروضاتی است که در ذهن داریم.

یک جامعه‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم تاکید کرد

اعتماد در خانواده، ستون سلامت اجتماعی

بسیاری از زنان و مردانی که درصدد تامین معاش خانواده هستند با بسیاری از ناملایمات و نابسامانی‌های اجتماعی و اقتصادی دست به گریبانند. طبعا چنین عواملی، اثراث نامطلوبی بر روح و روان آنها خواهد گذاشت.

به خوشبختی زیبا نگاه کنیم

از آرزوهای بزرگ زندگی هر انسانی به دست آوردن خوشبختی یا بهتر بگوییم تجربه کردن حس خوشبختی است. این خوشبختی از آن دسته آرزوهایی است که هرکس تعریفی از آن دارد، برای مثال فردی خوشبختی را در مال و ثروت و دیگری در شهرت و مقام و دیگری در کسب علم و دانش و... می‌داند.

زندگی به سبک اصیل

تاریخچه‌ای برای خوشبختی

آیا می‌توان برای خوشبختی تاریخچه‌ای در نظر گرفت؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به این پرسش پاسخ داد که خوشبختی چیست؟ هر کدام از ما در ذهن خود شاید توصیفات و تصوراتی از خوشبختی داشته باشیم، اما باز هم برایمان روشن نیست که خوشبختی چیست. مثلا ثروت یکی از لوازم خوشبختی است، سلامت لازمه دیگر آن است، امنیت و ارتباطات سالم و خوب اجتماعی هم از عوامل دیگر خوشبختی محسوب می‌شود، اما با همه اینها باز هم خوشبختی را نمی‌توان به یکی از این موارد تقلیل داد.

قبلی۲بعدی