اقتصاد جهان

بحران اقتصادی، هواپیماها را هم از آسمان روسیه پراند

بحران اقتصادی روسیه باعث شده نه‌تنها بسیاری از تولیدکنندگان این کشور دچار مشکل شوند بلکه گردشگران روس نیز مقاصد سفرهایشان را به گونه‌ای تغییر داده‌اند که حمل و نقل هوایی در آن جایگاهی ندارد.

امتیازات سرمایه گذاری در قزاقستان ؛ حضور بازرگانان ایرانی

قزاقستان در تکاپوی جذب سرمایه‌های خارجی

شاید هنوز برخی اخبار اقتصادی نگران‌کننده در سراسر جهان، ذهن بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود مشغول کرده و آنها را از آینده سرمایه‌هایشان ترسانده است، اما نباید فراموش کنیم سرمایه‌های سرگردان جهان به دنبال آرام گرفتن در نقطه‌ای ایمن و البته دارای پتانسیل اقتصادی هستند.

نگاه

ایران ـ اتریش در مسیر پرامید اقتصادی

در هفته اخیر، ایران میزبان هیاتی بزرگ به لحاظ تعداد و بلند پایگی سیاسی به سرپرستی رئیس‌جمهور و وزرای کشور اتریش بود. اندکی پیش از این، وین به مدت طولانی میزبان مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 بوده است. دو کشور ایران و اتریش از اوایل قرن 16 و در زمان حکومت صفویان روابط دیپلماتیک داشته و همواره ارتباطات فرهنگی مستمر خود را حفظ کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به برگزاری گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت در دهه اخیر میان دو کشور اشاره کرد.

اسپانیا؛ مسافر خوش‌شانس کشتی بحران‌زده اقتصاد اروپا

شنیدن اخبار بحران‌های اقتصادی در گوشه و کنار جهان اگرچه امروز کمی عادی شده، اما هنوز فراموش نکرده‌ایم اولین اخبار منتشر شده از بحران اقتصادی اسپانیا همه تحلیلگران و مفسرین اقتصادی قاره سبز را نگران کرد. درحالی که امروز پس از گذشت حدود هفت سال از آغاز بحران اقتصادی در اروپا از سال 2008 و کاهش رشد اقتصادی، مسیر اقتصاد اسپانیا تغییر کرده و اکنون اگرچه هنوز هم مشکلاتی در اقتصادش هست، ولی ظاهرا روند بازسازی اقتصاد اسپانیا سریع‌تر از دیگر همسایگانش در قاره سبز بوده است.

اقتصاد جهان

برزیل بر لبه پرتگاه

کاهش ارزش پول ملی، افت 20 درصدی بازار سهام در طول یک سال و کاهش میزان محبوبیت رئیس‌جمهور دیلما روسف به میزان 8 درصد، اتفاقاتی است که از سال 1992 تاکنون در کشور برزیل روی داده و اکنون برخی شواهد حکایت از بحران اقتصادی در این کشور دارد.

ذخایر ارزی چین لاغر‌شد

هنوز تحلیل‌ها و اخبار مربوط به دوشنبه‌سیاه در برخی رسانه‌ها منتشر می‌شود و فعالان اقتصادی، بحران اقتصادی چین را که با کاهش ارزش پول ملی این کشور آغاز شده، فراموش نکرده‌اند، اما امروز اصل موضوع یعنی کاهش رشد اقتصادی چین و البته خروج سرمایه‌ها از این منطقه، توجه‌ زیادی را به خود جلب نکرده، بلکه بسیاری از اقتصاددانان و تحلیلگران اقتصادی به کاهش ذخایر ارزی چین توجه دارند.

ابتکار عمل والت دیسنی در کسب و کار

اگر علاقه‌مند به هنر هفتم باشید و به دنبال هیجان هالیوودی، بدون تردید نام فیلم جنگ ستارگان را شنیده یا این‌که این فیلم را دیده باشید، اما ظاهرا پس از مدتی دست‌اندرکاران سینما و بخصوص آنهایی که تجربه مناسبی از آخرین جنگ ستارگان داشتند دوباره دست به‌کار شدند و برای ساخت فیلم «جنگ ستارگان 7» آستین بالا زده‌اند. هرچند این فیلم هنوز روی پرده نرفته و علاقه‌مندان به دیدن صحنه‌های هیجان‌انگیز آن باید حدود دوهفته دیگر تحمل کنند.

سایه سنگین کاهش قیمت مس بر اقتصاد شیلی

شیلی یکی از بزرگترین کشورهای صادرکننده مس در جهان امروز با توجه به کاهش تقاضا و افت قیمت مس درگیر مسائل اقتصادی برای جبران کاهش درآمدهای ارزی خود شده است.

صادرات نامرئی یونان چاره بحران اقتصادی

در حالی که هنوز اخبار انتخابات زودهنگام یونان و استعفای دولت در صدر رسانه‌های خارجی قرار دارد برخی از آمار‌ها از بهبود اقتصاد این کشور خبر می‌دهند.

پرچمداران بیکاری در قاره سبز

هر چند همزمان با کاهش سرعت رشد اقتصادی چین اخبار متفاوتی از رکود اقتصادی در کشورهای مختلف جهان منتشر می‌شود، اما ظاهرا این‌بار سیاست‌های مالی بانک مرکزی اروپا اثر بخش بوده و توانسته با غلبه نسبی بر یکی از مشکلات بزرگ، رقم بیکاری در قاره سبز را کاهش دهد.

همکاری اقتصادی روسیه و چین؛ از واقعیت تا عمل

باتوجه به بروز بحران‌های مالی در اقصی‌نقاط جهان، مدتی است سفر هیات‌های تجاری و سیاسی کشورهای بزرگ و کوچک در گوشه و کنار دهکده جهانی برای رفع مشکلات مالی و اقتصادی خود کاملا محسوس شده است.

اقتصاد جهان

اوراق قرضه، بلای جان اقتصاد ونزوئلا

مدتی است، بحران قیمت نفت بسیاری از کشورهای صادرکننده طلای سیاه را به خود مشغول کرده، به صورتی که بسیاری از کشورهای کمتر توسعه یافته به دلیل کاهش قیمت نفت و نزول درآمدهای نفتی تا مرز بحران اقتصادی پیش رفته‌اند.

گرانقیمت‌ترین هواپیماهای خصوصی جهان

ممکن است شما جزو آن دسته افراد باشید که از مسافرت با هواپیما منتفر باشید، چون هرچند وقت یکبار اخباری مبنی بر ناپدید شدن یک هواپیمای مسافربری از صفحه رادار منتشر می‌شود و تعدادی از مسافرانش از بین می‌روند، اما درست همین زمان، افراد ثروتمندی هستند که بدون توجه به این اخبار و با هیچ نگرانی، مشغول انتخاب طراحی تزئینات داخلی کابین هواپیمای خصوصی خود هستند تا هنگام پرواز با آن از مسافرت خود لذت ببرند و تنها مشکل‌شان تعیین رنگ چرم روکش صندلی‌های داخل کابین است.

حمله بیرحمانه خرس به بازارهای مالی جهان

کمتر از یک ماه پیش با انتشار خبر کاهش ارزش پول چین، بسیاری از بازارهای مالی جهان تحت تاثیر قرار گرفت و روند نزولی یافت؛ در حالی که در پی این خبر، نه‌تنها کاهش رشد اقتصادی، بلکه زنجیره‌ای از اتفاقات و کاهش ارزش پول کشورهای مختلف، اقتصادهای مختلف را در دهکده جهانی به مخاطره انداخته است.

بانک‌ها، برنده بزرگ بحران اقتصادی ترکیه

اقتصاد ترکیه در زمینه سیاسی و جغرافیای سیاسی، دچار تغییر و دگرگونی شده است. در حقیقت اقتصاد این کشور در آینده بخش بخش می‌شود و به تبع آن آمار و ارقام اقتصادی نیز در حال تغییر است، به طوری که کمپانی‌های بزرگ با توجه به نمودار فروش محصول خود، دچار ریسک بزرگی می‌شوند، اما در این مبارزه بخش مالی به طور خاص صدمه کمتری می‌بیند؛ شکست‌ناپذیری و مقاوم بودن 50 بانک برتر، آنها را در رده بالاتری نسبت به رقبای خود قرار داده است.

اقتصاد جهان

اقتصاد روسیه؛ کوچک‌تر از پیش‌بینی‌ها

افزایش تنش سیاسی میان دو کشور روسیه و اوکراین ـ که به تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه منجر شد ـ و همچنین کاهش شدید قیمت نفت در روسیه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان نفت و گاز، بحرانی جدی به وجود آورده است.

اقتصاد عربستان و چالش نفت ارزان

کاهش قیمت جهانی نفت، ذهن بسیاری از فعالان اقتصادی و همچنین دولت‌ها را به خود مشغول کرده است، به صورتی که برخی کشورهای صادرکننده نفت مثل عربستان سعودی که اقتصادشان به فروش و قیمت این ماده بستگی دارد، در حالت دور از تصوری به سر می‌برند.

بحران اقتصادی جهان در 5 برش

تقریبا از سه هفته پیش با انتشار اخبار مربوط به کاهش ارزش یوآن در چین بود که تمام معادلات اقتصادی در اقصی نقاط جهان برهم ریخت و برخی از کشورها دچار مشکلاتی شدند. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان اقتصادی عوامل مختلفی را در بروز این بحران عنوان کرده‌اند، اما این بار قصد داریم خارج از مباحث گسترده اقتصادی تنها با استفاده از پنج نمودار و توضیحی مختصر درباره آنها عوامل بروز مشکلات اقتصادی اخیر را برایتان روشن کنیم.

تئوری اقتصاد

سرمایه‌داری و روح بشریت

پروسه جهانی‌سازی از طریق سرمایه‌داری، راز بقایی است که ضعیف را ضعیف‌تر و قوی را قوی‌تر خواهد ‌کرد، به‌طوری‌که در عرصه اقتصادی، سرمایه‌داری امروز با استفاده از علم، دموکراسی، لیبرالیسم، اومانیسم، اصالت اقتصاد، مصرف‌پرستی و رفاه با تکیه مطلق بر تکنولوژی و پیشرفت، همه ارزش‌های انسانی را به بردگی سرمایه، پول و شهوت کشانده است.

اقتصاد جهان

تنگه در تنگنای قیمت نفت

قزاقستان و روسیه به عنوان دو کشور صادرکننده نفت و گاز در شمال و شمال‌شرقی ایران به دلیل کاهش قیمت نفت مجبور به بازنگری در حساب و کتاب‌های اقتصادی خود شده‌اند. این در حالی است که دولت مرکزی قزاقستان در آخرین اقدام خود در این زمینه اعلام کرده برای جلوگیری از بحران و همچنین تورم غیرقابل کنترل، از این پس ارزش پول رایج کشور یعنی تنگه را به حالت شناور در خواهد آورد. مقامات اقتصادی دولت قزاقستان این سیاست را برای مقابله با اثرات کاهش شدید قیمت نفت اتخاذ کرده‌اند.

قبلی۲بعدی