• قبل از اسلام

  آخرین اعدام با گیوتین/ عکس

  چهارشنبه 27 خرداد 1394 16:30

  نام گیوتین از نام خانوادگی پزشک فرانسوی « ژوزف گیوتین» گرفته شده است. دکتر گیوتین در تاریخ ۱۰ اکتبر ۱۷۸۹ با پشتیبانی جلاد پاریس، «شارل هانری سانسون» "که به مشکلات فراوان گردن زدن با شمشیر واقف بود"، پیشنهاد استفاده از دستگاه مکانیکی جدا کردن سر را مطرح کرد تا از اعدام های "وحشتناک" و "سلب آبرو کننده" جلوگیری شود.

 • دوران اسلامی

  جام اژدهای دو سر/ عکس

  دوشنبه 18 خرداد 1394 15:48

  این جام که یکی از معروفترین جامهای ایران است، در تپه های مارلیک رودبار کشف شده و متعلق به هزاره اول تا دوم پیش از میلاد است.

 • تاریخ معاصر

  شبیه پیامبر در صورت و سیرت

  شنبه 9 خرداد 1394 15:30

  علی بن حسین بن علی بن ابی‌طالب، که به علی اکبر شهرت دارد، فرزند امام حسین (ع)، پیشوای سوم شیعیان است که در سال ۳۳ق در مدینه به دنیا آمد. گفته‌اند او در سیرت ظاهری و باطنی بسیار به پیامبر اسلام شبیه بوده است.

 • انقلاب

  پرخرج ترین عروسیِ قجری

  چهارشنبه 27 خرداد 1394 17:34

  یکی از ویژگی های منحصر به فرد عصر قاجار و به ویژه دوران حکومت ناصرالدین شاه، بر پایی ضیافت های پر خرج و باشکوه بود، چنانکه در این زمینه می توان به ازدواج دختر وی با پسر معیرالممالک اشاره کرد.

 • تاریخ جهان

  خاطرات «شیخ حسین انصاریان» درباره براندازی مراکز فحشا

  چگونه مرکز فحشا بعد از انقلاب جمع شد؟

  یکشنبه 24 خرداد 1394 19:30

  موضوع مبارزه با فساد اخلاقی از جمله دغدغه‌های خاص مردم در اوائل انقلاب بود که البته با اتفاقات جالبی نیز همراه شد. «شیخ حسین انصاریان»‌ در کتاب خاطرات خود به تلاشی که در آن دوران برای از بین بردن فساد اخلاقی صورت گرفته است، اشاره می کند که در نوع خود جالب توجه است.

پرونده

لیست همه پرونده‌ها

اخبار

لیست همه اخبار