لوگوی جام جم سیما
  • 0

  به بهانه راه‌اندازی کانال «آی‌فیلم 2»

  نزدیکی ملت‌ها با زبان رسانه

  زبان به مثابه ابزاری برای ارتباط همواره در طول قرون متمادی پس از کشف آن توانسته زمینه برقراری ارتباط میان آحاد بشر را فراهم کند.

  • 0

  هزار قصه در «افسانه هزارپایان»

  مدتی است پخش فصل نخست مجموعه تلویزیونی «افسانه هزارپایان» از شبکه نسیم به پایان رسیده است. سریالی به تهیه‌کنندگی و کارگردانی شهاب عباسی، همجنس و در عین حال دور از آثار پیشین او.

  • 0

  مهر نامیرای آنام

  «آنام» با نام پیشین «مهر نامیرا» قصه ریشه‌هاست؛ زخم‌هایی از گذشته که امروز سر باز کرده‌اند. شیوه روایت آن، پیوند میان دیروز و امروز با فلاش‌بک‌هایی به گذشته است. طریقی مرسوم میان راویان قصه‌های اینچنینی که شکل‌گیری درام در آنها پای در گذشته شخصیت‌هایی دارد که امروز شاهد آینده آنها هستیم. این بخش از مجموعه ظاهرا توانسته است با مخاطبان رابطه خوبی برقرار کند و آنان را چنان جذب نماید که هر شب قسمت بعدی را دنبال کنند.

  • 0

  مسابقات تلویزیونی و مقتضیات رسانه‌ای

  مسابقات تلویزیونی به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین و اثرگذارترین گونه‌های تولیدی در رسانه محسوب می‌شود. اهمیت این بخش به‌ ماهیت ذاتی مسابقات مربوط می‌شود که دو کارکرد مهم را در حوزه ادراکی و ذهنی مخاطب ایجاد می‌کند؛ یکی مشارکت‌طلبی و دیگری درگیر کردن مخاطب در فرآیند و روند برنامه است. در بسیاری از موارد، سیاستگذاران رسانه‌های حرفه‌ای از طریق مسابقات تلویزیونی بینندگان خود را به مخاطبانی وفادار تبدیل می‌کنند.

  • 0

  جادو کردن مخاطب

  همواره شما وقتی فیلمنامه‌ای جذاب داشته باشید و یک گروه همدل،‌ حرفه‌ای و باانگیزه می‌توانید مخاطب را جادو کنید و با خود به هر کجا می‌خواهید ببرید.

  • 0

  جشنواره بزرگ تلویزیونی‌ها

  تلویزیون تاثیرگذارترین رسانه در میان رسانه‌های امروز است و بخش قابل ملاحظه‌ای از فرهنگ، اندیشه و رفتار جامعه برگرفته از این رسانه است.

  • 0

  آینده پیش‌رو و ضرورت توجه به پیام‌رسان‌های بومی

  انسان از بدو خلقت در پی انتقال پیام خود به دیگران بوده و هر چه اندیشه انسانی پرواز کرده، این نیاز تشدید شده است. تا جایی‌که با انقلاب صنعتی، رسانه‌های جمعی را با اهداف گوناگون فراگیر نمود که امروز همه آنها‌ با وجود قدرت زیاد در انتقال پیام، رسانه سنتی نامیده می‌شوند!

  • 0

  درباره برنامه «سینما آی‌فیلم»

  یک فست‌فود خوشمزه سینمایی

  تازگی‌ها آن‌قدر تعداد برنامه‌های سینمامحور تلویزیون زیاد شده که در این میان شاید کمتر کسی حواسش به برنامه «سینما آی فیلم» شبکه‌ آی‌فیلم باشد یا خیلی‌ها شاید گمان کنند این شبکه فقط به نمایش فیلم و سریال می‌پردازد و کاری به نقد و تحلیل ندارد.

  • 0

  سریالی اسیر تئوری‌ها

  بمبگذاری در دفتر حزب رستاخیز، اعدام انقلابی، نظام سرمایه‌داری، جریان ‌های سیاسی، مردم، آزادی، خلع سلاح و... شنیده شدن همه این واژه‌ها در مجموعه «رنج پنهان» نویدبخش تماشای یک مجموعه انقلابی بود که این شب‌ها روی آنتن شبکه یک است.

  • 0

  کنداکتور استخری رادیو فرهنگ

  کنداکتور برنامه‌های رادیو فرهنگ به شکل استخری طراحی شده است. ابتدای استخر بخش کم‌عمق است و بعد به بخش عمیق منتهی می‌شود.

  • 0

  همدلی با عطر گل یاس

  دو برادر سال‌ها با هم قهر هستند. یکی در سمنان زندگی می‌کند و به حرفه قلمزنی مشغول است و دیگری به تهران کوچ کرده تا این‌که پس از گذشت 30 سال برادر بزرگ‌تر دچار بیماری قلبی می‌شود و زمینه برای آشتی آن دو ایجاد و فراهم. این خلاصه‌ای از سریال خاطره‌انگیز «عطر گل یاس» است که زنده‌یاد بهمن زرین پور اواخر دهه 60 آن را ساخت.

  • 0

  چالش به سبک شبکه 4

  از شبکه بظاهر ساکت و آرام تلویزیون، صداهای متفاوتی بلند شده است؛ بخش‌هایی از برنامه‌های شبکه چهار در پیام‌رسان‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود و از جریان‌سازی این شبکه تلویزیونی خبر می‌دهد. مدتی است سه برنامه چالشی دیگر به فهرست برنامه‌های شبکه چهار اضافه شده و در حال حاضر، این شبکه، چهار برنامه چالشی به مخاطبان فرهیخته‌اش ارائه می‌کند. این برنامه‌ها عبارت است از «زاویه» که سابقه بیشتری در شبکه چهار دارد و برنامه‌های «رودررو»، «پیش‌رو» و «گستره شریعت» که بتازگی در این شبکه متولد شده‌اند.

  • 0

  نگاهی به برنامه «100 ثانیه» شبکه آی‌فیلم

  آی‌خبر در آی‌فیلم

  از ابتدای تاسیس و راه‌اندازی شبکه‌ آی‌فیلم همواره به این فکر می‌کردم این شبکه تخصصی باید متناسب با ماهیت و ماموریت رسانه‌ای خود، به تولید آیتم‌های خبری یا برنامه‌های فرهنگی و هنری بویژه با محوریت سینما و نمایش بپردازد تا در کنار عنصر سرگرمی از عنصر آگاهی هم در تولیدات خود استفاده کند.

  • 0

  مارچ‌هایی که کوچک نبودند

  لوییزا می‌الکات، پیش از این‌که زنان کوچک را بنویسد نویسنده چندان سرشناسی نبود. داستان‌ها و ماجراهایی را پراکنده این‌سو و آن‌سو منتشر کرده بود، اما چیزی که شهرت برایش رقم زد و نامش را در صف نویسندگان سرشناس آن روزگار مطرح کرد، نوشتن رمان زنان کوچک بود.

  • 0

  به بهانه ششمین سالروز تاسیس شبکه اسپانیایی‌زبان‌ها

  چرا هیسپان تی‌وی مهم است؟

  تولد هر رسانه‌ای در پاسخ به نیازی از نیازهای مخاطبان به آگاهی، اطلاعات، سرگرمی و تامین اوقات فراغت آنها، انتقال میراث فرهنگی، انسجام اجتماعی، هویت‌طلبی فرهنگی که شامل هویت ملی و بین‌المللی می‌شود و در نهایت پاسخ به نیازهای رسانه‌ای جامعه، قابل توجیه است. شاید بتوان راه‌اندازی و تاسیس هر رسانه‌ای را نوعی غنی‌سازی فرهنگی دانست که به تبلیغ و تبیین آرمان‌ها و اهداف بلند اجتماعی و سیاسی هر جامعه‌ای کمک می‌کند.