کد خبر : 670349435401575559 تاریخ : شنبه 6 تیر 1388 16:41
وزيرعلوم : امسال همه کنکوري‌ها قبولند دکتر "محمدمهدی زاهدی" وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جمع والدین داوطلبان کنکوری، به آنان اطمینان داد که در باره قبولی فرزندانشان هیچ گونه نگرانی نداشته باشند زیرا امسال همه شرکت کنندگان در کنکور قبول می شوند.

به گزارش ایسنا، دکتر زاهدی گفت: جای هیچ نگرانی وجود ندارد چون امسال با ظرفیتهای ایجاد شده همه بچه‌ها قبولند."

وی در برابر ابراز نگرانی برخی مادران نسبت به سرنوشت بومی‌پذیری در کنکور 88 با توجه به مباحث کنکور سال گذشته، ضمن بی‌اساس خواندن آن مباحث، گفت: تضییع حق داوطلبان در کنکور 87، در حد یک شایعه سیاسی بود.

وزیر علوم در عین حال افزود: نحوه پذیرش دانشجو در سال گذشته برای هر که بد شد برای بچه‌های تهران خوب بوده است.

باز هم استرس و نگرانی

کنکور سراسری سال 1388 امسال در حالی برگزار شد که علیرغم وعده‌ها و اخبار خوش مبنی بر شانس 50 درصدی قبولی و مجاز شدن کلیه داوطلبان دانشگاههای پیام‌نور و غیرانتفاعی، باز هم استرس و اضطرابش، گرمای تابستان را برای داوطلبان دو چندان کرده بود.

سی ونهمین کنکور سراسری با رقابت بیش از یک میلیون و 392 هزار داوطلب در 394 شهر داخل و 17 حوزه خارج از کشور از روز پنجشنبه 4 تیر آغاز شد و برگزاری آن تا امروز شنبه ادامه داشت.

این دوره آزمون در بیش از 5 هزار دانشگاه، مدرسه و برای اولین بار در برخی سالن‌های بزرگ و ورزشی شهرستانها برگزار شد.

همچون سالهای گذشته مسوولین با حضور در حوزه‌های برگزاری آزمون، بر روند برگزاری این آزمون سرنوشت ساز نظارت ‌کردند. در همین راستا، امسال نیز در اولین روز از برگزاری کنکور معاون اول رییس جمهور، وزیر علوم و رییس سازمان سنجش، حوزه های کنکور در دانشگاههای شهید بهشتی و علامه طباطبایی را مورد بازدید قرار دادند.

خروج غیرقانونی

دکتر پورعباس رییس سازمان سنجش در جمع خبرنگاران در حال ارایه گزارشی از روند برگزاری آزمون بود که یکی از داوطلبین از حوزه خارج شد. پورعباس با دیدن این صحنه، گفت‌و‌گو با خبرنگاران را نیمه تمام گذاشت تا خود را به این داوطلب برساند و بگوید اقدام وی خارج از مقررات بوده است.

وی از مجریان برگزاری آزمون نیز خواست تا قبل از خروج این داوطلب وی را به خوبی چک کند تا هیچ مساله‌ای حتی ناچیز، آسیبی به برقراری امنیت آزمون وارد نکند.

رییس سازمان سنجش در این گفت‌و‌گو زمان اعلام نتایج اولیه و نهایی آزمون و ظرفیتهای پذیرش را اعلام کرد.

پورعباس گفت: نتایج اولیه کنکور در هفته اول مرداد ‌ماه اعلام می‌شود که طی آن علاوه بر مجاز شدن 250 هزار نفر در دوره های روزانه، کلیه متقاضیان دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام‌نور نیز مجاز به انتخاب رشته‌ می‌شوند.

وی افزود: نتایج نهایی کنکور با پذیرش 600 هزار داوطلب نیمه دوم شهریور ‌ماه اعلام می‌شود.

اما بر خلاف وزیر علوم، پورعباس معاون وی که رییس سازمان سنجش آموزش کشور است،‌گفت که امسال از هر 2 داوطلب کنکور یک نفر پذیرفته خواهد شد.

مادران نگران

در آن سوی دیوارهای دانشگاه مادرانی نگران، چشم به دهان دکتر پورعباس دوخته بودند تا شاید صحبت‌های وی تسکینی باشد بر نگرانی و اضطراب آنها، وی نیز با حضور در میان آنها چند دقیقه‌ای پاسخگوی سوالات آنها شد.

حضور در جمع آنها گذری بود بر اضطرابهای زمان کنکورم، یکی از آنان که از فرزندش انتظار قبولی در بهترین دانشگاه و رشته را داشت، می گوید؟ بهتر بود که حوزه‌های آزمونی با توجه به آدرس پستی داوطلبان تعیین می‌شد تا علاوه بر استرس کنکور، داوطلبان استرس شلوغی، طولانی بودن مسیر و ترافیک را نیز نداشته باشند.

رییس سازمان سنجش در این باره نزدیکی حوزه های آزمون به محل زندگی همه داوطلبان را امری اجتناب ناپذیر عنوان می کند و معتقد است که از نظر جغرافیایی در تعیین حوزه‌ها تقسیم بندی خوبی انجام شده است.

در محوطه بیرونی دانشگاه هیچ خبری از ازدحام و شلوغی آزمون نیست، پس از استقبال رییس دانشگاه دکتر شریعتی، به سمت سالن بزرگی هدایت می‌شویم، ولی به جای داوطلبین با خانواده‌های آنها روبرو شدیم.

خانواده‌ها در ابتدا وزیر و رییس سازمان سنجش را به جا نیاوردند، پس از چند لحظه یکی از مادران خطاب به وزیر علوم گفت: امیدوارم قدم شما سبک بوده و فرزندانمان قبول شوند.

زاهدی برای آرام کردن آنها که در نگاهشان چیزی جز نگرانی دیده نمی‌شد و منتظر شنیدن حرفی یا خبر خوشی از دهان بالاترین مسولان اجرایی کنکور بودند، وعده داد که جای هیچ نگرانی وجود ندارد و امسال با ظرفیتهای ایجاد شده همه بچه‌ها قبولند.

یکی دیگر از مادران که گویا فقط به قبولی راضی نبود، می‌گوید: ولی همه ما می‌خواهیم فرزندانمان مهندس شوند که وزیر با خنده ادامه داد: درست است همه دوست دارند مهندس شوند ولی کشور که فقط به مهندس نیاز ندارد.

یکی از مادران فرصت را غنیمت ‌شمرده و از نحوه پذیرش دوره قبل و نحوه بومی‌گزینی گلایه می‌کند و می گوید: سال گذشته خیلی در حق بچه‌ها اجحاف شد، ولی وزیر منکر این مساله می‌شود و آن در حد شایعات سیاسی عنوان می‌کند.

وزیرعلوم ادامه می‌دهد: نحوه پذیرش دانشجو در سال گذشته برای هر که بد شد برای بچه‌های تهران خوب بوده است.

ولی باز هم برخی از مادران مصرند که بحث بومی گزینی لطمه زیادی به داوطلبان تهرانی وارد می‌کند، چراکه اگر در دانشگاه‌های تهران پذیرفته نشوند، دیگر جایی در دانشگاه‌های استانهای مختلف ندارند.

یکی دیگر از مادران از تاثیر 15 درصدی معدل و سوابق تحصیلی داوطلبان در کنکور خرسند است و می‌گوید: حالا که فرزندان ما از سهمیه‌ای برخوردار نیستند، این تاثیر معدل روزنه امیدی برای پذیرش آنها است.

یکی از مادران که از همه التماس دعا دارد، از وزیر و رییس سازمان سنجش می‌خواهد که برای فرزندانشان دعا کنند که وزیر کلیه داوطلبین را فرزندان خود می‌خواند و می‌گوید: مگر می‌شود برای فرزندان خود دعا نکنیم.

مادر دیگری که در تمام این مدت مدام با تسبیح ذکر زمزمه می‌کند، می گوید: من که به همه اعضای خانواده گفتم شما صلوات بفرستید و من آیة‌الکرسی‌ را می‌خوانم.

با خروج اولین داوطلب همه مادران سراسیمه از او می پرسیدند چطور بود، خوب بود...

داوطلبان از کیفیت سوالات راضی بودند و حتی برخی از آنها که پشت کنکوری بودند سوالات را آسانتر از سالهای گذشته ارزیابی می‌کردند.

تعدادی از مادران در مورد نذرهایی که از دخیل شاه عبدالعظیم تا امامزاده صالح برای قبولی فرزندانشان کرده بودند می‌گفتند و هرچند تدارکات زیادی برای قبولی آنها در نظر گرفته بودند ولی می‌گویند: اگر بچه‌ها قبول نشدند، فدای سرشان دنیا که به آخر نمی‌رسد.

این نگرانی ها و اضطرابها هر ساله دامن تعدادی از خانواده‌ها را می‌گیرد و شاید برخی از آنها به دلیل داشتن چند فرزند به مباحث کنکور عادت کرده باشند، البته شاید هم تا چند سال آینده به اعتقاد برخی از والدین با حذف کنکور سرنوشت چند ساله فرزندانشان چند ساعته رقم نخورد و شانس بیشتری برای پذیرش در دانشگاه داشته باشند.

* ایسنا