stats
 • گرانی ارز و جبران کسری بودجه

  نرخ ارز برای چندمین بار در سال جاری روند صعودی به خود گرفت و به 4600 تومان رسید. افزایش نرخ ارز قطعا تبعات اقتصادی به‌دنبال دارد که یکی از آنها کاهش ارزش پول ملی و قدرت تولید است. از آنجا که ایران یک کشور واردات‌محور است و مواد اولیه کارخانجات تولیدی از خارج کشور تامین می‌شود، افزایش نرخ ارز می‌تواند به افزایش هزینه تولید منجر شود.

 • راه کاهش فقر توزیع سبد کالا نیست

  قرار شده است وزارت رفاه تا پایان امسال، سبد کالا را به خانواده‌های نیازمند اختصاص دهد، اما واقعیت این است تخصیص سبد کالا نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای مردم محروم جامعه باشد و فقط در بهترین حالت می‌تواند به عنوان یک تسکین دهنده موقت، بخش کوچکی از نیازهای یک ماه یک خانواده محروم را برطرف کند و نه نیازهای 12 ماه سال آن خانواده را.

 • تقابل ترکیه و آمریکا در سوریه

  در پی اظهار نظر مسئولان آمریکایی مبنی بر ادامه حضور نظامی این کشور در سوریه و همچنین اعلام قصد خود برای ایجاد نیروی شبه‌نظامی 30 هزار نفری در شمال سوریه،‌ این پرسش در محافل سیاسی مطرح شد که آیا شرایط و روند تحولات سوریه در مسیر جدیدی در حرکت است؟ بویژه این‌که بخش عمده‌ای از خاک سوریه که پیش‌تر توسط گروه‌های تروریستی به اشغال در آمده بود در اختیار و حاکمیت دولت سوریه قرار گرفته است.

 • فرصتی به نام مدیریت محلی

  موضوع حکومت‌های ملی و محلی بحثی است که در دنیای امروز بخوبی پذیرفته شده و به دلایل فراوان از آن استقبال و در بسیاری از کشورها نیز به اجرا درآمده است.

 • آغاز تحولی بزرگ در قوه قضاییه

  قوه قضاییه، دستگاه سخت و خشکی است. هم به دلیل جنس وظایف و ماموریت هایش که با قانون و اختلاف و جرم سروکار دارد و هم، چون رویکرد درونگرای حاکم بر آن متاثر از خصلت برخی افراد است که در این دستگاه مشغول به کار هستند. آنها نه خودشان انعطاف دارند و نه براحتی اجازه انعطاف می‌دهند.

 • ترامپ از نگاه روان‌شناسان

  بیستم ماه ژانویه 2018 اولین سالگرد ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» در آمریکاست. در این نوشتار سعی بر آن است که به عملکرد وی در این بازه زمانی اشاره‌ای شود. شخصیت فردی رئیس جمهور آمریکا نیاز به یک بررسی روان‌شناسانه دارد، برآیند این بررسی‌ها تاکنون به این نتیجه منتهی شده است که وی فردی بسیار خودشیفته است که باید توسط افراد بخصوص اطرافیان مورد ستایش قرار بگیرد.

 • تعهدی برای پرداخت همه هزینه‌ها نیست

  براساس تصمیم کمیسیون تلفیق مجلس بیماری‌های متابولیک، ام اس، پروانه‌ای و اوتیسم‌ به فهرست بیماری‌های خاص اضافه شد؛‌ فهرستی که در آن تاکنون فقط به بیماری‌های هموفیلی، تالاسمی و دیالیز توجه شده بود.

 • شرایط نامساعد سیاسی پنس در منطقه

  سفر مایک پنس، معاون اول ترامپ به خاورمیانه را باید تلاشی برای کم کردن اثر اعتراض‌ها به سیاست‌های رئیس‌جمهور آمریکا از یک سو و هماهنگ و همراه کردن دولت‌های منطقه با این سیاست‌ها از سوی دیگر دانست.

 • اهمیت حفظ توانایی باروری در بیماران مبتلا به سرطان

  موفقیت در درمان سرطان با به کارگیری روش‌هایی مانند شیمی‌درمانی، رادیوتراپی و پیوند مغز استخوان، بویژه پس از دهه‌ 90 افزایشی چشمگیر یافته است. بیش از نیمی از بیماران سرطانی تحت یکی از انواع روش‌های مقابله با سرطان، مانند شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی قرار می‌گیرند. در بیشتر موارد، برای بیماران از روش‌های ترکیبی به‌کارگیری پرتو درمانی و شیمی درمانی در یک زمان استفاده می‌شود.

 • درباره اجرای هنرمند پرتغالی در جشنواره موسیقی فجر

  سرنوشت سیاهِ آبی

  وقتی ریکاردو ریبرو، خواننده 36 ساله پرتغالی شامگاه یکی از همین روزهای اخیر و در قالب سی و سومین جشنواره موسیقی فجر، با آن پیراهن آبی روی صحنه تالار وحدت ظاهر شد و با صدای خشدار، حزن‌آلود و کولی‌وارش و همراهی گیتار پرتغالی شروع به خواندن کرد، نمی‌شد دریا را در ذهن تداعی نکرد.

 • پول عوارض خرج چه می‌شود؟

  عوارض راه در درجه اول به منظور تامین هزینه‌های نگهداری راه از شهروندان دریافت می‌شود. در نگهداری یک راه نیز باید به مواردی مانند آسفالت، روشنایی، تابلو، گاردریل و جان‌پناه توجه شود.

 • سناریوی جدید آمریکا در سوریه

  آماده باش ارتش ترکیه در دو منطقه عین العرب و عفرین، واقع در مرز مشترک سوریه و ترکیه نشان می‌دهد بحران سوریه وارد مرحله جدیدی شده و احتمال می‌رود نیروهای مسلح ترکیه برای تقابل با طرح‌های آمریکا وارد خاک سوریه شوند.

 • توسعه به زور دود

  بزرگ‌ترین معضلی که در رابطه با مشکلات محیط‌زیستی از جمله آلودگی هوا وجود دارد، نه وضع قانون و لایحه که نبود همت و اراده برای اجرای آن است. همه قوانین مرتبط با آلودگی هوا فقط تا یک مرحله‌ای پیش می‌رود و خیلی زمان نمی‌برد که اولویت اجرایی‌اش ازبین می‌رود و به موضوعی دست چندم تبدیل می‌شود.

 • انتظار فیلم اولی ها برای تدبیر

  این طبیعی است که فیلم هرکسی به بخش مسابقه ورود نکند، فیلمساز ادعا می‌کند که فیلمم خوب بود و در حق آن اجحاف شده است. برای همین است در هر جشنواره‌ای غیر از بخش مسابقه، بخش‌های دیگری نیز برای دیده شدن و مورد قضاوت قرار گرفتن وجود دارد، به این شکل است که حاشیه‌ها کمتر می‌شود.

 • مرثیه‌ای برای ققنوس‌های سوخته...

  خیره می شوم به تصاویر زنان شوی مرده جاشوانی که سوختند...،فکر می کنم به ملوانانی که دل به دریا زده بودند برای کسب روزی حلال... و به لطف شبکه های اجتماعی و رسانه ها، خبرها را یکی یکی می خوانم. توی سرم مدام کیهان کلهر کمانچه می نوازد.