• تعمیق روابط دفاعی با کشورهای منطقه

  تصویب روز صنعت دفاعی توسط فرمانده معظم کل قوا ‌حاکی از عمق رضایت، خرسندی و توجه ویژه معظم‌له از کارنامه افتخارآمیز تلاش و مجاهدت ایثار‌گرانه و متعهدانه وزارت دفاع در طول نزدیک به چهار دهه عمر پربرکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که در سخت‌ترین برهه‌های تاریخ‌ پرفراز و نشیب ایران اسلامی ‌ همچون پشتیبانی نظامی و دفاعی جبهه‌ها در طول هشت سال دفاع مقدس‌، دوران بازسازی و سازندگی نیروهای مسلح و امروز در دوران شکوفایی، اقتدار، خودکفایی، بالندگی و پیشرفت‌های بزرگ و چشمگیر در حوزه‌های دفاعی و امنیتی‌،‌ توانستند با قطع هرگونه وابستگی به استکبار جهانی و با اتکا کامل به صنعت و تکنولوژی بومی و ملی، پیشرفته‌ترین و مجهز‌ترین تجهیزات و سلاح‌های دفاعی را با صرفه‌جویی در هزینه‌ها، برای حفظ و حراست از کیان و حدود و ثغور ایران اسلامی تولید کرده و در اختیار نیروهای مسلح قرار دهند.

 • ضرورت مقابله با سرقت

  چندین پژوهش پیمایشی انجام شده در سطح ملی توسط معاونت اجتماعی ناجا نشان داد؛ 1-‌ سرقت همواره یکی از نخستین دغدغه‌های شهروندان ایرانی، اعم از زن و مرد است و جالب آن‌که، مشخص شده است که ترس از سرقت اولین بیم و هراس کودکان و نوجوانان است. 2-‌ ترس از دستبرد اموال تاثیر مستقیم، فوری و شدید بر احساس امنیت شهروندان، از کوچک تا بزرگ بر جای می‌گذارد. براساس آماری متقن، این پدیده حدود 20 درصد « ناامنی» شهروندان را تبیین می‌کند؛ یعنی چنانچه روزی به کلی این ترس از میان برود حدود 20 درصد بر احساس امنیت عمومی مردم جامعه افزوده می‌شود. 3-‌ پدیده سرقت تاثیر منفی معناداری بر شأن و منزلت و اقتدار پلیس بر جای می‌گذارد، یعنی با کاهش «نرخ وقوع» پدیده سرقت در جامعه به صورت چشمگیری بر شأن پلیس و اقتداری که آنان برای پلیس قائل هستند، افزوده می‌شود. 4- اولین مطالبه بیش از دو سوم شهروندان از پلیس، مبارزه فراگیر و اثرگذار با جرم سرقت است.

 • رفراندوم بی‌فرجام

  همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق در حالی قرار است سوم مهر امسال برگزار شود که تقریبا تمام کشورهای مرتبط با این موضوع از جمله عراق، ترکیه، ایران، سوریه، آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا و حتی برخی از احزاب داخلی کردستان با اجرای آن مخالف هستند و انجام آن را سرآغاز پدید آمدن مشکلات و چالش‌های جدید در منطقه می‌دانند، اما مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق اصرار بر برگزاری همه‌پرسی دارد، گرچه تاکید کرده اگر گزینه آری هم رای بیاورد به معنی عملی شدن استقلال کردستان نیست.

 • هراس اسرائیل از نزدیکی ایران و ترکیه

  رئیس اندیشکده مطالعات استراتژیک رژیم صهیونیستی، اتحاد ایران و ترکیه را ترسناک توصیف کرد.

 • ستایش تحقیق در «چهره‌های موسیقی ایران معاصر»

  تاریخ، یکی از موضوعات مورد علاقه کتاب‌سازان در ایران است؛ حالا می‌خواهد تاریخ ادبیات باشد، تاریخ خودرو یا تاریخ موسیقی. به عبارت بهتر، چون بستری از زمان سپری شده و بر حوزه‌های مختلف روزگاری رفته، می‌توان سیر تاریخی آن را در پی گرفت و نقل کرد، اما در این میان، ماجرای اثری پژوهشی و تحقیق‌محور با اثری که صرفا به ساختن کتابی با اطلاعاتی صرفا تاریخی و موجود بپردازد، فرق دارد.

 • نتایج ضعیف از اجرای اقتصاد مقاومتی

  سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با هدف تأمین رشد پویا و بهبود شاخص‌های مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز 20‌ساله با رویکردی جهادی، انعطاف پذیر، فرصت ساز، مولد، درون‌زا، پیشرو و برون‌گرا در بهمن 1392 ابلاغ شد.

 • نظامی‌گرایی آمریکا در افغانستان

  آمریکا شمار نظامیان خود در افغانستان را افزایش می‎دهد.

 • روز جهانی خانه عشق

  یک جریان صهیونیستی آمریکایی بر این اعتقاد است که ویرانی مسجد الاقصی و ساخت معبد سوم سلیمان شرط ظهور حضرت مسیح (ع) است بر پایه این اعتقاد پوچ واهی در 30 مرداد 1348 مسجد الاقصی قبله اول مسلمین جهان توسط صهیونیست ها به آتش کشیده شد اما این کار هیچ تاثیری در جایگاه و عظمت والای قبله اول مسلمین نداشته و از نظر مسلمانان درجه اهمیت مسجدالاقصی کماکان پس از مسجدالاحرام و مسجدالانبی قراردارد. پس از این رخداد و بنا بر پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران و تصویب اعضای کنفرانس اسلامی این روز به نام روز جهانی مسجد نامگذاری شد.

 • مخاطب پیام دیروز رئیس‌جمهور کیست؟

  دیروز و در آخرین جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی برای دولت دوازدهم، آقای روحانی چند نوبت به اهمیت موضوع «آب» اشاره مستقیم داشت و در دفاع از وزیر کشاورزی از سه مولفه «آب، محیط زیست و امنیت غذایی» به عنوان محور توجه دولت نام برد؛ سخنانی که هفته گذشته نیز در جلسه معرفی کابینه جدید به مجلس با شرح و تاکید بیشتر بیان کرده بود.

 • در انتظار عمل

  بحث‌های داغ نمایندگان موافق و مخالف وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور سرانجام در بهارستان به پایان رسید و 16 وزیر از 17 وزیر پیشنهادی رای اعتماد لازم را کسب کردند.

 • رسانه و مفهومی نو از جامعیت مسجد

  امروز روز جهانی مسجد است. مسجد را چه اصالتاً رسانه بدانیم و چه آن را بستر ظهور و اثرگذاری رسانه، تردیدی نیست که نمونه‌ای ممتاز از همگرایی رسانه‌ای (Media convergence) است که در عصر حاضر توانسته تجلی هم‌افزایی رسانه‌های سنتی و رسانه‌های ارتباط جمعی باشد.

 • خیز مردم افغانستان علیه گروه‌های تروریستی

  شهادت ده‌ها زن و کودک و اسارت 150 خانواده به دست گروه‌های تروریستی در میرزااولنگ افغانستان در حالی صورت گرفت که مقامات محلی استان سرپل افغانستان پیش از این از احتمال وقوع تهاجمی گسترده به این روستای استراتژیک خبر داده بودند و پس از وقوع این تراژدی غمبار نیز چهار روز طول کشید تا دولت مرکزی دستور اعزام نیروهای امنیتی را برای پاکسازی منطقه صادر کند.

 • مشارکت حشد الشعبی در عملیات تلعفر ضامن پیروزی سریع

  متعاقب آزادسازی بخشی از استان‌های الانبار و نینوا از تسلط گروه‌های تروریستی از جمله داعش که از سال 2014 به بعد شروع شد و همچنین رهایی اخیر شهر موصل از تسلط داعش، افراد این گروه به شهر تلعفر در غرب این شهر گریختند و در آنجا استقرار یافتند.

 • اهداف نتانیاهو در سفر به روسیه

  روزنامه صهیونیستی اورشلیم پست از سفر این هفته بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی به روسیه خبر داد.

 • توافق منطقه‌ای برای حمایت از ارتش سوریه

  خبرگزاری اسپوتینک روسیه از توافق سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه برای عملیات مشترک نظامی در شهر ادلب خبر داد.

 • پرهیز از حاشیه و تلاش برای وفاق و همدلی

  با پایان رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم، وزرای انتخاب شده کار خود را آغاز خواهند کرد و انتظار امروز مردم این است که دولت جدید تمرکزش را به اولویت‌های اساسی مورد انتظار مردم اختصاص دهد و از حواشی سیاست پرهیز کند.

 • شفافیت،مانعی برای مافیای اقتصاد

  شکل‌گیری مافیای اقتصادی و ایجاد رانت‌های مختلف در این زمینه بیانگر وجود مشکلات عمده در نظام اقتصادی است که در صورت بی‌توجهی به این مهم، چالشی جدی و غیرقابل کنترل در انتظار آن جامعه خواهد بود.

 • نوآپارتاید، در انتظار ماندلایی دیگر

  اقدامات خشن و غیرانسانی نژادپرستان آمریکا در شهر شارلوتسویل در ایالت ویرجینیا که با حمایت تلویحی دونالد ترامپ روبه‌رو شد، یادآور دوران نژادپرستی و آپارتاید در آفریقای جنوبی است.