• یادداشت اختصاصی جام جم آنلاین

  نقش رسانه ها در کاهش حوادث

  مصیبت هولناک ساختمان پلاسکوی تهران، برغم تمام دردناکی اش، درسی بزرگ و مهم برای رسانه های ما به همراه داشت چراکه تلنگری بود بر یادآوری مجدد وظایف سنگین رسانه ها در کشور. اما به راستی وظایف یک رسانه پویا، توسعه محور و با خط مشی مسئولیت اجتماعی، در قبال جامعه چیست؟

 • اجلاس فناوری رسانه ماراتنی برای تولید دانش

  اجلاسی که دیروز به کار خود پایان داد، دستاوردهای ارزشمندی داشت که یکی از مهم‌ترین آنها، همگرایی بین بخش تولیدی، محتوایی و حرکت به سوی تعامل بیشتر با مخاطبان است.

 • حاشیه‌ای شدن نقش منطقه‌ای آمریکا در بحران سوریه

  نقش ملی کشورها تاثیری قابل توجه بر رفتار سیاست خارجی واحدهای سیاسی و بازیگران منطقه‌ای دارد. از آنجا که آمریکا دارای نقش ملی فرامنطقه‌ای است در حوزه‌های مختلف جغرافیایی به ایفای نقش مبادرت می‌کند.

 • همچون نان شب

  هفته پیش، از کمبود خلاقیت در کارهای نمایشی گفتیم و چه‌بسا از نبوداحتمالی آن که آسیب‌های نامطلوبی در پی خواهد داشت، اما قرار شد از نیاز رسانه به خلاقیت در این موضوع گفته شود. این نیاز را می‌توان به دو دسته نیازهای راهبردی و راهکار تقسیم کرد.

 • تلاش امارات برای اشغال یمن و باب‌المندب

  حضور نیروهای متعدد با نگرش‌های متفاوت مانند هواداران علی عبدالله صالح، انصارالله یا حوثی‌ها، هواداران عبدربه منصور هادی شامل هواداران و مخالفان ریاض، ائتلاف به رهبری عربستان، انصار الشریعه یا القاعده یمن و... سبب پیچیدگی نبرد یمن شده است. در این میان امارات متحده عربی با بهره‌گیری از دو نیروی نظامی در یمن حضور پیدا کرده است.

 • روز ملی هوای پاک و پویش‌هایی که جدی گرفته نمی‌شوند

  دیروز روز ملی هوای پاک بود، اما دریغ از ذره‌ای هوای پاک و آبی آسمان در گستره این شهر بزرگ. نه این‌که فقط تهران آلوده بود که هوای تبریز، اصفهان، اراک و چندین شهر دیگر هم در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت. هوای بعضی از این شهرها مثل تهران برای چندمین روز پیاپی در شرایط ناسالم قرار گرفت و پیش‌بینی‌های هواشناسی نشان از تداوم این روند دارد.

 • هوای پاک، روزی که نیست

  امروز روز هوای پاک است‌، اما اگر باد نوزد یا باران نبارد امروز را هم باید یکی از روزهای آلوده تقویم کلانشهرهایی مانند تهران دانست، چراکه مدت‌هاست کلاف سردرگم آلودگی هوای کلانشهرها فقط به دست باد یا باران باز می‌شود.

 • نشست مذاکراتی آستانه و ضرورت‌های پیش رو

  در پی اجلاس سه‌ جانبه در مسکو و توافق صورت گرفته میان شرکت‌کنندگان در این مجموعه، قرار است نشست آستانه در 23 ژانویه برگزار شود.

 • منابع آب بوشهر مدیریت یکپارچه می‌خواهد

  استان خشک و کم‌بارش بوشهر فصل پاییز را در حالی پشت سر گذاشت که در طول پنج سال گذشته کمترین میزان بارندگی یعنی 33میلی‌متر و کاهش 80 درصدی بارش را در سامانه هواشناسی خود ثبت کرد. افزون بر این، تهدید مداوم و روبه افزایش مسئولان استان فارس به عنوان تامین‌کننده اصلی آب استان بوشهر مبنی بر قطع آب بوشهر که این روزها هم بر شدت تنش آب بوشهر افزوده، تابستانی سخت و کم‌آب را به بوشهری‌ها هشدار می‌دهد.

 • دوسوم ظرفیت تولید داخل صنعت نفت بلااستفاده است

  از مهرماه سال 1394 تاکنون که مراودات بی‌شماری برای حضور شرکت‌های بین‌المللی در حوزه نفت و گاز صورت پذیرفته، یک اصل مهم مطرح بوده که عبارت است از حفظ دستاوردهای تولید داخل و بومی‌سازی (Local Content) تجهیزات و تولید داخلی سازندگان صنایع نفت، گاز و پالایش و پتروشیمی.

 • از جشنواره تا جشنواره

  این روزها جشنواره موسیقی فجر در حال برگزاری است. با نگاهی به جدول برنامه‌های این جشنواره دریافتم سهم قابل توجهی از اجراهای موسیقی مربوط به هنرمندان تهرانی است؛ بویژه چهره‌هایی که در کنسرت‌ها و آلبوم‌های بازار موسیقی حضور دارند .

 • گاز، سوخت آینده

  در بررسی‌های آینده‌پژوهی و تحلیل سناریوهای احتمالی بازار انرژی در سال‌های آینده، آنچه برای ما به‌عنوان یک کشور دارای منابع عظیم نفت و گاز به صورت یک سناریوی پیش‌فرض مطرح است، سناریوی توسعه انرژی‌های فسیلی است. اگر بخواهیم بحث کاهش انتشار آلاینده‌ها را نیز مورد توجه قرار دهیم، توسعه گاز طبیعی به عنوان یک سوخت پاک و کم آلاینده، رویکرد اصلی صنعت نفت و گاز ما خواهد بود. این رویکرد بدون شک نیازمند افزایش سرمایه‌گذاری بخصوص در میادین مشترک است که در این مورد صحبت‌های زیادی شده است.

 • جهالت استراتژیک در واشنگتن

  فهم عمل‌گرایانه از منافع کلان آمریکا و خوانش استراتژیک از صحنه روابط بین‌الملل، تیم نیکسون ـ کیسینجر را به سوی این واقعیت سوق داد که کم هزینه‌ترین و کوتاه‌‌ترین راه برای سقوط نهایی اتحاد جماهیر شوروی، همانا انزوای ایدئولوژیک این امپراتوری و از سوی دیگر متقاعد کردن پکن به این است ‌که دشمنی با واشنگتن همچنان جهان سومی بودن این کشور را تداوم خواهد بخشید در حالی‌که دست کشیدن از این سیاست بی‌ثمر، راهگشای دستیابی به منزلت جهانی خواهد شد.

 • یادداشت اختصاصی جام جم آنلاین

  رسانه ملی در مسیر تعامل و همگرایی

  رسانه ها در ساختارهای کلی براساس لایه های گوناگون شکل گرفته اند. در یکی از این مدل ها رسانه ها را متشکل از سه لایه زیرساخت، محتوا و مخاطب درنظر گرفته اند.

 • ترکیه در چهارراه تحولات

  حاکمان نظام ترکیه دریافته اند که نمی توان همزمان عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو)بود و در همان حال عضویت درسازمان شانگهای را خواستار شد، نمی توان به اصول اسلامی و ارزش های دینی پایبند بود و همزمان به عضویت اتحادیه اروپا درآمد و نمی توان انتظار دوستی با ملتها و کشورهای اسلامی را داشت و همچنان مناسبات خود را با رژیم صهیونیستی حفظ کرد.

 • مصلای تهران مکان اقامه نماز یا درآمدزایی!

  در تپه‌های عباس‌آباد تهران که از نظر موقعیت جغرافیایی، دسترسی‌ها، آب و هوا، ظرفیت‌های مناسب برای ساخت‌و‌ساز ابنیه، ساختمان‌های جانبی چون پارکینگ و... بسیار مناسب است، قرار است مصلای بزرگ تهران برای اقامه نماز جمعه ساخته شود.

 • گنج پنهان

  همه چیز از زمانی شروع شد که تصمیم گرفتیم آنچه هستیم نباشیم. صبور بودیم و رئوف و با گذشت، تا زمانی که پشت فرمان خودرو نشستیم و یکباره تبدیل شدیم به موجوداتی که جان و مال و کرامت دیگران را تهدید می‌کنند.

 • واکنش انفعالی آمریکا به ابتکار عمل منطقه‌ای ایران

  تمدید وضعیت اضطرار ملی در مورد ایران برای یک سال دیگر توسط باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا آن هم در شرایطی که کمتر از یک هفته به پایان دوران ریاست جمهوری اوباما مانده، کمی عجیب و خارج از رویه معمول دموکرات‌ها که به نوعی خود را جاده صاف‌کن ترامپ نمی‌دانند، ارزیابی می‌شود.