• آشتی با طبیعت را از نوروز آغاز کنیم

  نوروز که می‌شود و بوی بهار می‌رسد، نشاط در دل همه موج می‌زند، جز در دل محیط‌بانان و امدادگران و نیروهای انتظامی که باید خود را برای مقابله با دردسر کوتاهی‌های دیگران آماده کنند. تلاش‌هایی که در آستانه بهار آغاز می‌شود و هدفی جز رسیدن به یک جامعه آرام‌تر و مهربان‌تر ندارد.

 • آرامش و نشاط بهاری با قانونمندی و نظم اجتماعی

  در میان شمار انبوه واژگان فاخر در زبان و ادب فارسی، شاید کمتر بتوان واژه‌ای را نشان کرد که هم از حیث بار معنایی و هم از حیث ژرفای تاثیر عاطفی، همسنگ و همتراز واژه دلنشین و طربناک «بهار» باشد، با کند و کاوی حتی نه‌چندان ژرف در معدودی از انبوه آثار خلق شده و به زیور طبع آراسته شده می‌توان فراخنای معنایی این مفهوم بی‌مانند را به عیان، پیش دیدگان خویش یافت و بر این ادعا، مکرر در مکرر صحه گذاشت.

 • اشتباه استراتژیک مردِ کاپشن بهاری!

  اگر نگوییم ساز و کار انتخابات در کشور ما پیشرفته ترین ساز و کار انتخاباتی در جهان، می توان آن را یکی از بهترین و کارآمدترین نظام های انتخاباتی و دموکراسی نام برد.

 • سال تحویل شبکه یک؛ برنامه ای متفاوت و ارزشی

  رسانه ملی طبق سنت دیرینه هر سال برنامه های متنوعی ویژه سال تحویل تولید و پخش می کند و امسال هم‌ این اتفاق افتاد، اما شبکه یک امسال با خلاقیت و نوآوری به دنبال ارائه یک الگوی صحیح بود، به همین دلیل تلاش کرد بدون اینکه از سلبریتی ها دعوت کند یک برنامه متفاوت را برای مخاطبان شبکه یک آماده کند.

 • حول حالنا الی احسن‌الحال

  می گویند سال‌ها پیش، برکت با ولایتی از شمال ایران قهر کرد و رو گرداند و خشکسالی چنگ انداخت بیخ گلوی روستا و خاکش از عطش ترک ترک شد. گرما و بی‌آبی که کش آمد، هر رستنی، زیر تیغ آفتاب پلاسید و هرجنبنده‌ای، کرخت شد و پژمرده.

 • سال 95 و مسائل اقتصادی آن

  سال 1395 در حالی به پایان رسید که بار بیماری‌های مزمن اقتصادی همچنان بر دوش آن سنگینی می‌کرد. اقتصاد ایران سال‌هاست با بحران‌های ریز و درشتی دست و پنجه نرم می‌کند. اتکا به نفت، مالیات‌گریزی و بدنه دولتی فربه و کم تحرک، همگی سبب شده‌اند ایران دشواری‌های زیادی را در مسیر توسعه تجربه کند.

 • آرامش و نشاط بهاری با قانونمندی و نظم اجتماعی

  در میان شمار انبوه واژگان فاخر در زبان و ادب فارسی، شاید کمتر بتوان واژه‌ای را نشان کرد که هم از حیث بار معنایی و هم از حیث ژرفای تاثیر عاطفی، همسنگ و همتراز واژه دلنشین و طربناک «بهار» باشد، با کند و کاوی حتی نه‌چندان ژرف در معدودی از انبوه آثار خلق شده و به زیور طبع آراسته شده می‌توان فراخنای معنایی این مفهوم بی‌مانند را به عیان، پیش دیدگان خویش یافت و بر این ادعا، مکرر در مکرر صحه گذاشت.

 • نوروز با یار مهربان

  تعطیلات نوروزی فراغتی برای دوستداران و علاقه‌مندان کتاب فراهم می‌کند تا دور از هیاهوی کار و مشغله‌های امروز، با یار مهربان خلوت کنند و لذت خواندن را فارغ از مشکلات روزمره تجربه کنند. در این میان، برخی نمی‌دانند این فرصت مغتنم را در جست‌وجو برای یافتن کتاب‌های مفید از دست می‌دهند. در این زمینه، اگر تجربه‌های شخصی افراد شاخص مطرح شود، تعداد زیادی تجربه زیسته از کتابخوانی در دسترس خواهد بود که می‌تواند با شرایط محیطی و شخصیتی برای افراد مختلف، کارا باشد.

 • نقش رسانه ملی در فرهنگ‌سازی

  عید نوروز از اعیاد مهم و باستانی ایران محسوب می‌شود و همه کشور این مراسم را جشن می‌گیرند. بنابراین لازم است این عید را به عید فرهنگی تبدیل کنیم، اما متاسفانه عید نوروز پیش از آن‌که فرهنگی باشد، بیشتر مادی است و سال به سال این عید را مادی‌تر هم کرده‌ایم. در حالی که با توجه به سنت و آداب و رسوم بسیار غنی ایران می‌توانیم عید نوروز را به مناسبتی فرهنگی تبدیل کنیم و مقوله فرهنگ را در این ایام بیشتر تقویت کرده و گسترش بدهیم.

 • از فردوسی شیفت کنیم روی حافظ !

  ایرانی‌ها اصولا مردمانی اهل پند و اندرز بوده‌اند به قول فردوسی «زبان بزرگان پُر از پند بود» آن هم پندهایی که احتمالا در جان وُ گوش وُ دل مردم می‌نشست و در اصطلاح علمی‌اش تبدیل به «رفتار» می‌شد، آن هم رفتاری که نمود بیرونی هم داشت، اما ایرانیان امروز انگار چندان دل‌خوشی از شنیدن نصیحت ندارند.

 • افشین جان زنگ بزن منتظرم

  افشین جان، خسته‌ام. آخر، دیشب تا صبح در جاده بودم. اجرای بابلسر که به پایان رسید، به راه افتادیم و صبح ساعت 6 رسیدیم به تهران. وقتی شنیدم این خبر را، دلگیر شدم از رسانه‌ها. گمان کردم باز هم شایعه است. احساس می‌کردم این خبر، یک شوخی عجیب است که بعد از درگذشت علی معلم دارند با من می‌کنند. مگر می‌شود این همه غم را یکجا تحمل کرد.

 • وقتی گریبان عدم با دست خلقت می‌درید

  اپیزود اول: همین دو ماه قبل بود که در ستون کافه میرداماد به تاریخ 19 دی مصاحبه‌ام با افشین یداللهی منتشر شد.

 • نقش مناطق آزاد در قاچاق پوشاک

  به طور کلی درباره نقش مناطق آزاد در ورود کالاها با دو مورد روبه‌رو هستیم. یکی این که اصولا برخی مناطق نباید خروج کالا به صورت مسافری داشته باشند و دیگری بحث آمارهای خروجی و ورودی این مناطق است.

 • توصیه‌های آسان برای سفرهای نوروزی

  همه ساله در ایران تصادفات جاده‌ای باعث مرگ حدود 16 هزار نفر و مصدومیت یا معلولی صدها هزار نفر می‌شود و به گفته کارشناسان در هر 19 دقیقه یک نفر در جاده‌های کشور جان می‌سپارد و در هر دو دقیقه خبر مصدومیت جدی و حتی معلولیت مادام‌العمر یک نفر بر اثر حوادث جاده‌ای به اعضای خانواده‌اش می‌رسد.

 • کارکرد رسانه‌ها را ارج نهیم

  رسانه‌ها اعم از سنتی و نوظهور، مکتوب، شنیداری و دیداری و مجازی هرچند دارای کارکردهای متنوعی هستند، اما اساس و بنیان کارکرد مشترک همه رسانه‌ها اطلاع‌رسانی، مطالبه‌گری، شفاف‌سازی و انعکاس خواست مردم به مسئولان در همه جوامع هست و از این منظر به عنوان پل ارتباطی مردم با مسئولان عمل می‌کنند البته رسانه‌های اصیل به لحاظ ماهیت حرفه‌ای مرز بین نقد منصفانه و واقع‌بینانه با سیاه‌نمایی و تخریب را بخوبی تشخیص داده و رعایت می‌کنند.

 • فرزندان قربانی جنون

  شاید یکی از موارد یا حوادثی که پیش می‌آید و با خواندن آن متحیر می‌شویم این است که آیا یک مادر می‌تواند فرزند خود را بکشد؟ مادری که همیشه اسطوره عشق و محبت هست. چطور این اتفاق پیش می‌آید؟

 • پرهیز از خطر، آرامش در سفر

  «پرهیز از خطر، آرامش در سفر» این شعاری است که امسال انتخاب شده تا به مسافران نوروزی یاد آ‌وری کند برای داشتن سفری ایمن باید از خطر دور شوند تا سفری همراه با آرامش را تجربه کنند.

 • 12 اقدام راهبردی برای اجرای اقتصاد مقاومتی

  سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، پایه‌ریزی منطقی و اصولی برای استمرار نظام‌سازی در حوزه اقتصاد و مبتنی بر اصول و ارزش‌های انقلاب اسلامی است.