• قول زور

  قرآن در سوره حج آیه 30 می فرماید : «وَاجْتَنِبُوا قَوْلَ الزُّورِ»

 • زباله نسازیم

  در ایام نوروز به خاطر این‌که افراد زیادی بیرون از منزل هستند و زباله‌ها را در طبیعت و خیابان و جاهای مختلف رها می‌کنند حجم تولید زباله افزایش می‌یابد. به عبارت دیگر در این مدت تولید زباله بیشتر است، زیرا مصرف هم بیشتر می‌شود.

 • مشکلات بانکی و ارزی بر سر راه تولید

  متاسفانه مشکلی که اکنون تولید با آن مواجه است، فقط نوسان نرخ دلار نیست بلکه همکاری نکردن بانک‌های خارجی برای گشایش ال سی است. بانک‌های خارجی ال سی باز نمی‌کنند و اگر هم این کار را به صورت محدود انجام دهند با شرط و شروط زیادی این کار را انجام خواهند داد.

 • «شهردار»ی که تهران نیاز دارد

  رفاه، آسایش و امنیت مهم‌ترین نیازهای شهروندان است و مدیریت شهری وظیفه دارد همه امکانات شهر را به سمتی هدایت کند که این نیازها تامین شوند.

 • آمریکا باز هم بازنده خواهد شد

  ترکیب دولت آمریکا در حدود یک‌سالی که از روی کار آمدن دونالد ترامپ به کاخ سفید می‌گذرد به دلیل شخصیت ویژه او، دچار تغییرات سریع و پیش‌بینی‌نشده و بعضا حتی غیر قابل درک و توجیه شده است.

 • بی مهری به محوطه باستانی پارک کوهساران

  شهریور 1390 بود که به همراه یکی از دوستانم در پارک کوهساران اهواز متوجه وجود محوطه ای باستانی شدیم و بلافاصله میراث فرهنگی را در جریان این موضوع قرار دادیم. بافت خاص این محوطه و وجود استودان ها و مقبره های سنگی و دیگر سازه های تاریخی باعث شد میراث فرهنگی از این منطقه بازدید و پس از بررسی های دقیق و لازم باستانی بودن آن را اعلام کند. پس از این اعلام، حفاظت و نگهداری از محوطه باستانی مذکور به میراث فرهنگی و شهرداری و همچنین خود ما به عنوان دوستداران میراث فرهنگی سپرده شد.

 • اهمیت دیپلماسی برای مدیریت منازعات آبی مشترک

  باید به مقوله آب و مسائل زیست‌محیطی در چارچوب امنیتی در منطقه غرب آسیا نگاه کنیم و این مقوله موضوعی برای دیپلماسی شود. با توجه به اهمیت آب‌های فرامرزی که بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای همسایه مشترک است به نظر می‌رسد با در نظر گرفتن این‌که ایران از نظر جغرافیایی در مقایسه با کشورهای فرادست جغرافیایی، جزو کشورهای فرودست قلمداد می‌شود باید به دیپلماسی آب توجه شود.

 • حجاب انتخاب فطری بانوان ایرانی است

  یک . به اذعان بسیاری از مورخان و بر اساس یافته های بسیاری از مردم شناسان فرهنگی ، بانوان ایرانی از دیر باز پیوند و احساس بسیار خوبی با " پو شش " داشته اند . آنان همواره بر این باور بوده اند که "پوشش نماد و جلوه ای فاخر از کرامت و پاکدامنی است" و با " پوشش کامل" است که می توان گام در راه تمدن ، فضیلت جویی و تعالی گرایی نهاد.چنین باوری از پشتوانه مصداق فراوانی برخوردار است .

 • تحلیلی به مناسب چهارشنبه سوری

  شادی بسازیم به آتش مهر

  سالهاست در جستجوی شادی و تجربه هیجانات سالم نهفته در مراسم چهارشنبه سوری هستیم. اما تغییر رفتار اجتماعی مردم در سه شنبه های آخر سال نشان می دهد که خورشید شادی برای این روزها با تمام قدمت تاریخی اش غروب کرده است.

 • پیش به سوی تغییر مراسم انحرافی چهارشنبه‌سوزی

  هیچ جامعه ای را نمی توان پیدا کرد که فارغ از آیین و رسوم اجتماعی باشد. همه جوامع در همه نقاط جهان آداب و فرهنگ خاص خودشان را دارند که برای آن ارزش و احترام خاصی هم قائلند. در جامعه ما نیز آیین و آداب و رسومی وجود دارد که برخی از آنها ریشه در دین و مذهب ما یعنی اسلام و یا دین نیاکان ما یعنی زرتشت دارد و برخی هم آیین‌های ملی است چون آیین باستانی نوروز و جشن چهارشنبه سوری.

 • کلیپ شرمساری

  این روزها کلیپی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی درحال دست به دست شدن است که 15 دقیقه توهین به اقشار مختلف از جمله پرستاران را به نمایش می‌گذارد. این کلیپ، گزیده‌ای از برنامه عیدانه‌ای است که دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی روز 14 اسفند برای دانشجویان تدارک دیده بود.

 • خواب ابـدی پـرویز

  مانایی در هنر لزوما نسبتی با کمیت و طول فعالیت در آن ندارد و می‌توان به شرط استعداد، نبوغ، خلاقیت، اراده و تلاش حتی با یک کار بار اعتباری خود را در این عرصه بست و به‌غایت قدر دید و بر صدر نشست. اگر مرگ هم یاری کند و زودتر از موعد از راه برسد که دیگر پازل ماندگاری تکمیل می‌شود.

 • دوران سرکشی غرب به پایان رسیده است

  سخنرانی رئیس‌جمهور روسیه ولادیمیر پوتین که چند روز گذشته در مجمع فدرالی روسیه ایراد شد، نه‌تنها برای دشمنان سوریه غیرقابل باور بود بلکه خطابه‌ای توفانی، سهمگین و واکنشی تند به برنامه‌ریزی‌های غرب در منطقه به‌شمار می‌رود و نقشه دشمنان برای جنگ افروزی جدید در منطقه را با چالش مواجه کرده است.