stats
 • دولت قانون مالیات بر عایدی مسکن را اجرا کند

  گزارش‌های منتشر شده از سوی دو نهاد قابل اعتماد کشور یعنی بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی درباره افزایش قیمت خرید و اجاره بهای مسکن بیانگر آن است که روند افزایشی قیمت‌ها در بخش‌های یاد شده طی آذرماه سال جاری نسبت به سال گذشته به ترتیب 15 و 25 درصد بوده است، به این معنی که بازار مسکن دستخوش تحولاتی نوین شده که چند ماه پیش از آن خبری نبود.

 • مرثیه‌ای برای ققنوس‌های سوخته...

  خیره می شوم به تصاویر زنان شوی مرده جاشوانی که سوختند...،فکر می کنم به ملوانانی که دل به دریا زده بودند برای کسب روزی حلال... و به لطف شبکه های اجتماعی و رسانه ها، خبرها را یکی یکی می خوانم. توی سرم مدام کیهان کلهر کمانچه می نوازد.

 • چالش‌های انتخاباتی عراق

  کشور عراق به لحاظ شاخص دولت ـ ‌ ملتی فرآیند کامل و نهایی را طی نکرده است و از این جنبه دچار یک ضعف نسبی می‌باشد. علت این موضوع هم این است که زیرساخت‌های لازم برای تحقق این مهم وجود نداشته که این مورد هم نتیجه تسلط حاکمیت دیکتاتوری در سال‌های طولانی بر این سرزمین بوده است. بعد از سقوط صدام در عراق زمینه برای تشکیل حاکمیت ملی و تقویت و استحکام فرآیند دولت ـ‌ ملت فراهم شد.

 • به مناسبت چهلمین روز درگذشت کوهنوردان اشترانکوه

  فرهنگسازی در هواشناسی را جدی بگیریم

  16 آذرماه سال 96، تلخی جان باختن 9 تن ازکوهنوردان هموطن در ارتفاعات اشترانکوه ایرانیان را عزادار کرد. درباره این حادثه، علت‌های متعددی مطرح شد؛ اشتباه در برآورد زمانی، انحراف از مسیر اصلی و اولیه و بی‌توجهی به هشدارهای هواشناسی از مهم‌ترین عواملی بود که جان 9 کوهنورد را در حادثه اشترانکوه گرفت.

 • قدس در کانون رقابت اردن و عربستان

  «اگر خطر ایران وجود نداشت، سعودی‌ها به صلح با اسرائیل فکر نمی‌کردند. وقتی این خطر پایان یابد و حتی اگر بهای آن آغاز جنگی میان ایران و اسرائیل باشد (جنگی که خسارت‌های مادی و انسانی فراوانی برای اسرائیل به همراه خواهد داشت)، هیچ شاهدی وجود ندارد که ادامه روابط صلح‌آمیز میان عربستان سعودی و تل‌آویو را اثبات کند.»

 • ایجاد خرده‌کارگاه‌های اقتصادی مهم‌تر از حذف پاتوق‌ها

  گفته می‌شود در کشور ما چرخه جمع‌آوری، درمان و رهاسازی معتادان، معیوب است. حقیقت این است ما در این بخش‌ها مشکلاتی داریم. در بخش جمع‌آوری، جای خالی رویه‌ای تعریف شده، قانونمند و نتیجه بخش احساس می‌شود.

 • چرا آتش سانچی طولانی شد

  این سانحه تلخ دریایی که باعث ناراحتی آحاد مردم ایران شد، اولین سانحه دریایی از این دست نیست؛ اما شدت آن و از دست دادن تنی چند از عزیزان دریانوردمان می طلبد همزمان با ابراز همدردی،این حادثه از نظر مسائل فنی و کاستی ها نیز مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

 • لغو به رسمیت شناخته شدن اسرائیل تصمیمی است که باید اجرا شود

  تصمیم و صدور دستور نابخردانه رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر به رسمیت شناخته شدن شهر «قدس» به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و طرح انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به این شهر، واکنش‌هایی را در سطوح مختلف رسمی و غیررسمی برانگیخته است و پس‌لرزه‌های این اقدام هنوز به‌طور فعال ادامه دارد. جلسه شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) که امروز (یکشنبه) و دوشنبه در شهر رام‌الله برگزار می‌شود از جمله نشست‌هایی است که در پاسخ به این تصمیم برگزار می‌شود.

 • گنج‌هایمان کو؟

  زنگ خطر به صدا درآمده و از دو روز قبل خبر این‌که با این وضع بارندگی بزودی جیره‌ بندی آب در تهران آغاز می‌شود، گوش به گوش می‌رسد! البته باید این هشدار را به بیشتر استان‌های کشور تعمیم داد. اما آیا این خطر، فقط امسال دامنگیر ایران شده است؟

 • مدیریت محلی و کاهش تصدیگری

  حکومت‌های مرکزی یا به‌صورت استبدادی در قرون گذشته یا به صورت پارلمانی و دموکراتیک در قرون اخیر مسئولیت اداره امور کشورها را برعهده داشتند و در سراسر کشور، چه روستا، چه شهر و چه در حوزه مسائل سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی این مسئولیت را انجام می‌دادند.

 • یاغی زیر میز نزد اما...

  همه منتظر حرکت غیرقابل پیش‌بینی دونالد ترامپ بودند؛ رئیس‌جمهوری که همیشه خبرساز است چنان که انتشار کتاب آتش و خشم درباره رفتارهای زننده او در کاخ سفید تا رگبار توییت‌های مداخله‌جویانه نسبت به تحولات ایران و اعلام 68 هزار روان‌شناس آمریکایی مبنی بر این‌که باید از او تست سلامت روان گرفت ، همگی مبین نامتعادل بودن رفتار و کردار اوست.

 • اپوزیسیون عربستان قوت می‌گیرد

  در تازه‌ترین اخبار درباره جنبش‌ها و جریان‌های سیاسی در عربستان، جنبشی موسوم به الکرامه در عربستان اعلام موجودیت کرده است. این جنبش اهدافی را برای خود عنوان کرده که با اهداف اعلام شده در طرح 2030 محمد بن سلمان ناسازگاری دارد.

 • آمریکا بازنده اصلی خروج از برجام

  براساس اخبار منتشره روز جمعه، چند سناریو را می‌توان در مورد تصمیم این روز (جمعه) ترامپ درباره تعلیق تحریم‌های ایران در نظر گرفت؛ اولین سناریو اعلام عدم پایبندی ایران به برجام و در عین حال تمدید تعلیق تحریم هاست.

 • آمریکا؛ چالش بر سر گرانیگاه سیاسی جهان

  رئیس‌جمهور آمریکا در یک سال گذشته با اظهارات و اقدامات خود امواجی از رویدادهای سیاسی غیرمنتظره را در جهان رقم زده است؛ به گونه‌ای که برخی تحلیلگران این مشی سیاسی ترامپ را ناشی از بی‌تجربگی، نداشتن برنامه سیاسی یا شتابزدگی وی دانسته‌اند.