• سلمان کوچک تاریخ بخواند

  در سال‌های اخیر و در پی قدرت گرفتن محمد بن سلمان در خاندان سعودی خصوصا ماجراجویی‌ های وی در یمن، سوریه و بحرین خیلی‌ها بر این باورند این ولیعهد و وزیر دفاع بی‌تجربه به‌دنبال تشدید تنش با ایران است.

 • شیشه چگونه از رونق افتاد؟

  آخرین آمارها در حوزه اعتیاد گواه آن است که مصرف شیشه در کشور کاهشی چشمگیر داشته است. این کاهش البته در سال‌های گذشته نیز قابل پیش‌بینی بود و حتی چند سال قبل موفق شدیم با الگوهای ریاضی، استقبال معتادان را از مواد مخدری مانند شیشه در سال‌های بعد پیش‌بینی کنیم و مطمئن بودیم که مصرف این ماده مخدر کاهش پیدا خواهد کرد.

 • نگاه هفتم

  اهمیت بازی در سکوت

  ما در بازیگری، شکل‌ها و شیوه‌های مختلفی داریم. یکی از این شیوه‌ها، بازی در سکوت و دیگری پانتومیم است. بازیگر پانتومیم یاد می‌گیرد در سکوت چگونه سخن بگوید. این را به ما بازیگران در دوران آموزش درس می‌دهند که بازی در سکوت چیست و چگونه است.

 • راست قامت

  پیشگیری از زمین خوردن در سالمندی

  آسیب‌های مرتبط با زمین خوردن، به طور جدی می‌تواند بستری شدن در بیمارستان یا حتی مرگ ناگهانی را در پی داشته باشد. اغلب افرادی که زمین می‌خورند، با کاهش شدید تحرک و استقلال در اداره امور زندگی مواجه می‌شوند.

 • کاهش اختیارات وزارت جهادکشاورزی

  با توجه به لایحه دولت برای خروج بخش بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی، لازم است به برخی موارد توجه دقیق داشته باشیم چون این موضوع بسیار حساس است و در برخی موارد تخصصی مثل محصولات کشاورزی که مستقیما با معیشت تولیدکنندگان و سفره مصرف‌کنندگان ارتباط دارد، باید کاملا کارشناسی تصمیم‌گیری کرد.

 • ولیعهد جدید و چالش‌های نظام پادشاهی عربستان

  ملک سلمان، پادشاه عربستان در اقدامی غیرمنتظره ولیعهد خود را تغییر داد و پسرش محمد بن سلمان را به عنوان ولیعهد معرفی کرد. این‌که پادشاهی یکباره تصمیم به تغییر ولیعهد بگیرد، در کشورهای عربی چندان تازگی ندارد. چنان‌که در ژانویه 1999 ملک حسین، پادشاه اردن که برای درمان بیماری‌اش در آمریکا بستری بود، ناگهان به اردن برگشت و برادرش شاهزاده حسن را که سال‌ها سمت ولیهدی را به‌عهده داشت، برکنار و پسرش عبدالله را به عنوان ولیعهد انتخاب کرد. مدت کوتاهی پس از آن عبدالله پادشاه کنونی اردن شد.

 • تابستان مفرح تلویزیون

  ساخت برنامه‌های مفرح و سرگرم‌کننده برای تلویزیون همیشه مهم بوده است. اصلا یکی از اساسی‌ترین کارکردهای رسانه‌ای مثل تلویزیون همین مفرح و سرگرم‌کننده بودن و استفاده از جذابیت‌هایی است که مخاطب را سر ذوق آورد.

 • روز قدس و تزلزل رژیم صهیونیستی

  امسال روز جهانی قدس حال و هوای دیگری داشت و نه تنها مردم شریف کشورمان بلکه مسلمانان در نقاط مختلف جهان این یادگار امام را به بهترین نحو ممکن پاس داشتند.

 • ثبات اقتصادی و مسأله گسترش قاچاق

  یکی از مهم‌ترین معضلات و چالش‌های کشورهای درحال‌ توسعه در جهان امروز، مسأله قاچاق است. قاچاق کالا می‌تواند هم در حوزه صادرات و هم در حوزه واردات رخ دهد که آثار سوئی بر امنیت اقتصادی کشور می‌گذارد که در یک نگاه کلان می‌تواند تهدیدی برای امنیت ملّی ما هم باشد. واردات قاچاق می‌تواند تولید داخل ما را با مشکل مواجه کند و به‌ تساوی و تعطیلی برخی کسب‌ و کارها منجر شود. این موضوع اثری سوء بر تولید و رشد اقتصادی خواهد گذاشت و رشد و توسعه بلندمدت کشور را با مشکل مواجه می‌کند.

 • امیدی به رسانه‌های بیگانه نیست

  هر ساله در کشور ما مناسبت‌های مختلفی وجود دارد و از این بابت شاهد راهپیمایی پر شور مردمی هستیم که از جمله می‌توان به راهپیمایی‌های 22 بهمن، روز قدس و... اشاره کرد. رسانه ملی روز گذشته به نحو احسن و گسترده، راهپیمایی پرشور و حرارت مردم ایران را در اقصی نقاط مختلف کشور پوشش خبری داد و در نقش یک اطلاع‌رسان امانتدار ظاهر شد. از سوی دیگر، سازمان صدا و سیما در چنین برهه‌های حساسی ابعاد مختلف مساله را می‌شکافد و با پخش تحلیل‌های مختلف به تنویر هرچه بیشتر افکار عمومی کمک می‌کند.

 • گردشگری و گام‌های بایسته دولت دوازدهم

  امروزه گسترش جمعیت و تامین امکانات رفاه ملی یکی از اساسی‌ترین دغدغه‌های دولت‌های سراسر دنیاست. به نحوی که با روند افزایش جمعیت شهری و استانی و کشوری نیازهای جامعه انسانی متنوع و بیشتر می‌شود.

 • دفاع از فلسطین در صدر مسائل جهان اسلام

  نگاه جمهوری اسلامی ایران به مساله فلسطین به عنوان نقطه مرکزی و مساله اصلی، همواره مورد توجه و اهتمام بوده است.

 • شمارش معکوس افول آل‌سعود

  سرانجام مطابق پیش‌بینی‌های قبلی درباره امکان جابه‌جایی در سطوح بالای هرم قدرت در خاندان آل‌سعود، ملک سلمان، پادشاه فرتوت و ناتوان عربستان طی حکمی فرزندش محمد را به عنوان ولیعهد خود منصوب و محمدبن نایف را از سه سمت کلیدی ولیعهدی، معاون اول نخست‌وزیر و وزارت کشور معزول کرد.

 • قدس شریف، تبانی آل‌سعود و صهیونیسم

  در آستانه برگزاری روز جهانی قدس، شایسته دانستیم بر مهم‌ترین و اساسی‌ترین قضیه جهان اسلام که همانا غصب سرزمین فلسطین به وسیله جنبش بین‌المللی صهیونیسم و اعلام موجودیت کیانی به نام «اسرائیل» در سال 1948 میلادی بوده، مروری داشته باشیم. در حقیقت قضیه فلسطین یکی از پیچیده‌ترین مسائل سیاسی خاورمیانه در 70 سال گذشته بوده و چه‌بسا رژیم‌های حاکم بر جهان عرب و احزاب سیاسی و جنبش‌های فکری خاورمیانه از آن روز قضیه فلسطین را وجه‌المعامله با قدرت‌های بین‌المللی و غربی قرار دادند و این راهکار پست را همچنان تا امروز ادامه می‌دهند.

 • آقای وزیر! مردی و کاری ، کاری و مردی!

  همین چند سال پیش بود که هواداران ورزش در نخستین ساعات صبح بر صفحه گیرنده های تلویزیون چشم می دوختند تا بازی بلندقامتان والیبال را ببیند و لذت ببرند و انرژی مثبت ناشی از غرور و افتخار بردهای ورزشی را سرمایه فعالیت های ان روز خود کنند چیزی ، عکس وضعیتی که این شب ها با تماشای رقابت های لیگ جهانی والیبال به بیینده و شنونده منتقل می شود.

 • شهید چمران پایه‌گذار مقاومت اسلامی در منطقه

  شهید دکتر مصطفی چمران، شخصیت کم‌نظیری بود که همه وجودش را خالصانه فقط برای رضای خدا در خدمت مردم گذاشته بود و در این مسیر به مبارزه با طاغوت‌ها در اقصی نقاط جهان می‌پرداخت.

 • برنامه‌ریزی سفر یا سفر، بی‌سفر

  با پایان ماه مبارک رمضان و فرارسیدن عید سعید فطر همه‌ساله شاهد حجم زیادی از ترافیک در مسیرهای برون‌شهری بخصوص مسیرهای منتهی به استان‌های شمالی کشور هستیم.

 • رویکرد لایحه محور مجلس در حوزه مد و لباس

  در بحث پوشاک به معنای کلی کلمه، بویژه در زمینه مزون‌ها و مدکده‌ها، یعنی مکان‌هایی که طراحی لباس و مد غالب جامعه را ترویج می‌کنند، با نوعی ولنگاری فرهنگی و مدیریتی مواجه هستیم.