• 4 مولفه موثر در تنظیم بازار

  قاعدتا زمانی واژه تنظیم بودن یا نبودن بازار را به‌کار می‌بریم که بدانیم قیمت کالا در کف بازار، یا همان قیمت نهایی که خریدار باید برای خرید محصول مورد نظر بپردازد چقدراست؟ بنابراین تراز یا تعیین‌کننده تنظیم بودن بازار قیمتی نیست که به صورت دستوری یا ابلاغ برای کالاها تعیین می‌شود بلکه قیمت واقعی آن کالا در بازار خواهدبود.

 • رایزنی‌های فنی هسته‌ای در تهران

  توافق هسته‌ای ایران و 1+5 در دو بعد فنی و سیاسی در حال اجراست و سازمان انرژی اتمی متولی بخش فنی کار است.

 • حفره های حرفه‌ای‌گری در فوتبال ایران

  بعد از پنالتی از دست رفته پرسپولیس در بازی حساس مقابل لخویا، یک اتفاق عجیب دیگر افتاد و آن هم شکست تیم ملی جوانان بود. این دو موضوع موجب شد بحث‌هایی در حوزه رسانه شکل بگیرد.

 • بازی خطرناک آل خلیفه

  دادگاه دولتی بحرین حکم مجازات شیخ عیسی قاسم رهبر جریان اسلامی این کشور را همزمان با نشست ریاض صادر کرد و این نشان می‌دهد که گویا هیات حاکمه این کشور از عواقب صدور این حکم مطلع بودند و لذا می‌خواستند از نشست ریاض پشتوانه‌ای برای خود بسازند.

 • رمزگشایی از بزرگ‌ترین مهاجرت‌ ماهیان

  تقویم را که ورق می‌زنیم، گاهی مناسبت‌های عجیبی را لابه‌لای مناسبت‌های ملی و مذهبی می‌بینیم؛ مثلا اگر به تقویم زیست محیطی سر بزنید، می‌بینید امروز سوم خرداد مطابق با 24 می، «روزجهانی مهاجرت ماهیان» نام گرفته است. احتمالا با خود می‌گویید میان این همه رویداد و مشکلات کوچک و بزرگ بشری، مهاجرت ماهی‌ها هم شد مناسبت؟! آن هم از نوع جهانی؟!

 • روحیه جهادی رمز پیروزی در خرمشهر

  روز سوم خرداد یادآور آزاد شدن خرمشهر عزیز است که باید به شهدای عملیات پیروزمندانه بیت‌المقدس در سال 61 که باعث شدند خونین شهر از دست دشمن بعثی آزاد شود، درود فرستاد.

 • درس‌های عملیات آزادسازی خرمشهر

  «خرمشهر را خدا آزاد کرد»؛ این جمله اعجازگونه امام راحل(ره) را می‌توان کوتاه‌ترین و در عین حال گسترده‌ترین و ژرف‌ترین تعریف برای حماسه آزادسازی خرمشهر دانست.

 • جام‌جهان نما

  تفاهم آمریکا و عربستان در بی‌ثباتی منطقه‌ای

  در صحنه روابط بین‌الملل فزون‌ترین میزان امنیت، وسیع‌ترین قدرت مانور، گسترده‌ترین فرصت برای نادیده انگاشتن هنجارهای مستقر حقوقی، برای کشورهایی رقم می‌خورد که وقوف به محدودیت‌های سیستمی، آگاهی به بُرد توانمندی‌های خود و ملحوظ داشتن تناسب بین هزینه‌ها و اهداف در شکل دادن به سیاست‌های خود را متجلی سازند.

 • سودجویی آمریکایی با حربه تحقیر و تحمیق

  در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران در روز جمعه 29 اردیبهشت، یکی از با‌شکوه‌ترین و مهم‌ترین انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا را برگزار کرد و نوای مردم‌سالاری و اعتدال‌جویی آن در همه رسانه‌های منطقه و جهان طنین انداز شد، کشورهای همسایه نیز با حضور ایالات متحده یکی از بزرگ‌ترین و بی‌سابقه‌ترین اجماعات بین‌المللی را به قصد به انزوا کشیدن ایران شکل دادند.

 • راه های مقابله با خیریه های متخلف

  این روزها تعداد خیریه ها، روز به روز بیشتر می شود و آنها در قالب انجمن ها و نهادهای مختلف، فعالیت می کنند.گرچه برخی از آنها در راستای خیر عمومی و منافع طبقات محروم و نیازمند کار می کنند، اما واقعیت این است که خیلی از این انجمن‌های خیریه نفعی برای جامعه ندارند و معلوم نیست کمک های مردمی را در چه حوزه ای هزینه می کنند.

 • اشتغال‌زایی آمریکایی به شیوه ترامپ

  سفر ترامپ به عربستان و ادعاهای واهی وی علیه جمهوری اسلامی ایران را می‌توان در ادامه دشمنی‌های سابق آمریکا نسبت به ایران، جبهه مقاومت و هم‌پیمانی واشنگتن با کشورهای مرتجع منطقه ارزیابی کرد.

 • بایدهای قطعه‌‌سازی در ایران

  با توجه به دانش و فناوری موجود کشورمان در زمینه تولید قطعات خودرو، امروز در بسیاری از بخش‌های این صنعت توانمندی‌های داخلی قابل استناد است، به صورتی که تعدادی از تولیدکنندگان کشورمان با خودروسازان خارجی وارد قراردادهای همکاری شده و برای آنها قطعه تولید می‌کنند.

 • قاچاق فیلم؛ آفت جان سینما

  موضوع قاچاق فیلم در ایران پدیده جدیدی نیست، اما در سال‌های اخیر این روند کمی دچار وقفه شده بود که ظاهرا این روزها دوباره اوج گرفته و به بحث داغ جامعه سینمایی تبدیل شده است. از نمونه‌های بارز این قاچاق فیلم هم می‌توان به پخش سی‌دی‌های فیلم «نقاب» اشاره کرد.

 • شروع امیدوارکننده جوانان

  تیم ملی فوتبال جوانان شروعی بسیار خوب داشت. اصولا آغاز هر تورنمنتی بسیار سخت است. تیم در اضطراب کامل، تورنمنت را آغاز می‌کند و استرس و فشار روانی بسیار بالاست.

 • ترامپ در خدمت ساختار میلیتاریستی آمریکا

  سفر منطقه‌ای دونالد ترامپ به عربستان و اسرائیل بر اساس نشانه‌هایی از گسترش نظامی‌گری، تهدید و ایجاد ائتلاف علیه ایران همراه بوده است.

 • جامعه با ورزش جان می‌گیرد

  انجام فعالیت‌های ورزشی، ارتباط بسیار زیادی با سلامت فردی دارد و علاوه بر آن اثرات مثبت دیگری هم دارد که کمتر دیده می‌شود. ورزشکاران افرادی هستند که در دل جامعه حضور دارند و با صرف وقت و هزینه زیاد تلاش می‌کنند، در هر زمینه ورزشی که فعالیت دارند به موفقیت بیشتری دست پیدا کنند. حضور در فعالیت‌های پرهیجان ورزشی در کنار اثرات مثبت روحی که برای خود فرد ورزشکار دارد، تأثیراتی بر جامعه می‌گذارد که عموما کمتر به آن توجه یا از آن صحبت می‌شود.

 • اثبات مرجعیت رسانه‌ ملی در انتخابات

  رسانه‌ها توانستند در جریان انتخابات اخیر ریاست جمهوری نقشی خوب و موثر ایفا کنند و البته وجود و پخش مناظره‌ها از رسانه ملی هم خود جذابیتی دوچندان به بحث‌های انتخاباتی و تاثیر آن بر مردم بخشید و باعث تهییج و تحریک افکار عمومی شد.

 • این همه سلاح؛ چرا؟

  رقم نهایی قرارداد آمریکا برای فروش سلاح به عربستان 300 میلیارد دلار است که در گام نخست، 110 میلیارد دلار آن در یک دهه آینده اجرایی می‌شود.