• دولت‌ دوازدهم و فرصت‌های پیش‌رو

  هفته نخست شهریور که مصادف با سالگرد شهادت شهیدان رجایی و باهنر است و به نام هفته دولت نامگذاری شده، بهانه‌ای است برای بررسی عملکرد یکساله دستگاه‌های دولتی و مقایسه با عملکرد سال‌های گذشته به منظور ارتقای سطح کیفی و کمی دستگاه‌های مربوط.

 • 8.5 میلیون جویای کار داریم

  بیکاری را مشکل مشکل‌ها معرفی می‌کنند به این ترتیب که وقتی مشکل در یک جامعه زیاد باشد، این مشکلات خود را به شکل بیکاری نشان خواهد داد؛ وقتی آمار بیکاری در یک جامعه افزایش می‌یابد به این معنی است که آن جامعه با مشکلات عمده‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کند.

 • پیامدهای آزادسازی آخرین دژ داعش

  1ـ چنانچه تلعفر مطابق وعده حیدر‌العبادی، نخست‌وزیر عراق بدون مواجه شدن نیروهای این کشور با چالش‌های حاد و لاینحل و مطابق جدول زمانی تعیین شده، آزاد شود، می‌توان گفت، این کشور شاهد افول حاکمیت تروریستی و دهشتناک گروه داعش خواهد بود. هنوز بخش‌هایی از الحویجه در همسایگی تلعفر در اشغال تروریست‌های داعشی است و نیروهای متحد عراقی شامل ارتش عراق، الحشد الشعبی و نیروهای مبارزه با تروریسم با وظیفه سخت دیگری که مقابله با باقیمانده نیروهای متشکل و سازمان‌یافته داعش در این ناحیه است، روبه‌رو هستند.

 • به بهانه روز پزشک

  یادم میاد بچه که بودم یکی از چِندِش آورترین نصیحت ها این بود که بچه جان درس بخوان تا آدم شی!!!

 • سایه سیاه داعش بر سر قاره سبز

  رئیس موسسه حفظ صلح اتریش از شکست‌های داعش در عراق و سوریه به عنوان علت رشد حملات تروریستی در اروپا یاد کرد.

 • حذف یارانه پولدارها ضروری است

  هیچ کشوری نیست که به همه مردم به طور یکسان یارانه نقدی پرداخت کند، زیرا منابع درآمدی دولت‌ها متاثر از دریافتی است که از مالیات به دست می‌آید، بنابراین حساسیت روی شیوه‌های هزینه‌ای دولت‌ها برای مردم بسیار اهمیت دارد.

 • نقش مهم رسانه‌های جمعی در ترویج ازدواج آسان

  علاوه بر ترویج ازدواج آسان باید به ازدواج موفقیت‌آمیز نیز فکر کنیم که منجر به خوشبختی زوجین می‌شود.

 • گسل نژادی و کاخ سفید

  در قلمرو سیاست، وزن تصمیمات و گفته‌ها بشدت در شکل دادن به اعتبار و تاثیرگذاری تعیین‌کننده بوده و سیاستمدار در پی آن است. هویت بخش وزن، جوهره اعتقادات و باورهایی است که سیاستمدار آن را متجلی می‌سازد و از سوی دیگر در نظر گرفتن حساسیت‌ها و ملاحظات اجتماعی است.

 • جنگی خونین برای منطقه با تصمیم بارزانی

  تصمیم به برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق برای استقلال، از سوی مسعود بارزانی، قرار است در زمان مقرر برگزار شود.

 • هراس اسرائیل از نزدیکی ایران و ترکیه

  رئیس اندیشکده مطالعات استراتژیک رژیم صهیونیستی، اتحاد ایران و ترکیه را ترسناک توصیف کرد.

 • ضرورت مقابله با سرقت

  چندین پژوهش پیمایشی انجام شده در سطح ملی توسط معاونت اجتماعی ناجا نشان داد؛ 1-‌ سرقت همواره یکی از نخستین دغدغه‌های شهروندان ایرانی، اعم از زن و مرد است و جالب آن‌که، مشخص شده است که ترس از سرقت اولین بیم و هراس کودکان و نوجوانان است. 2-‌ ترس از دستبرد اموال تاثیر مستقیم، فوری و شدید بر احساس امنیت شهروندان، از کوچک تا بزرگ بر جای می‌گذارد. براساس آماری متقن، این پدیده حدود 20 درصد « ناامنی» شهروندان را تبیین می‌کند؛ یعنی چنانچه روزی به کلی این ترس از میان برود حدود 20 درصد بر احساس امنیت عمومی مردم جامعه افزوده می‌شود. 3-‌ پدیده سرقت تاثیر منفی معناداری بر شأن و منزلت و اقتدار پلیس بر جای می‌گذارد، یعنی با کاهش «نرخ وقوع» پدیده سرقت در جامعه به صورت چشمگیری بر شأن پلیس و اقتداری که آنان برای پلیس قائل هستند، افزوده می‌شود. 4- اولین مطالبه بیش از دو سوم شهروندان از پلیس، مبارزه فراگیر و اثرگذار با جرم سرقت است.

 • تعمیق روابط دفاعی با کشورهای منطقه

  تصویب روز صنعت دفاعی توسط فرمانده معظم کل قوا ‌حاکی از عمق رضایت، خرسندی و توجه ویژه معظم‌له از کارنامه افتخارآمیز تلاش و مجاهدت ایثار‌گرانه و متعهدانه وزارت دفاع در طول نزدیک به چهار دهه عمر پربرکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که در سخت‌ترین برهه‌های تاریخ‌ پرفراز و نشیب ایران اسلامی ‌ همچون پشتیبانی نظامی و دفاعی جبهه‌ها در طول هشت سال دفاع مقدس‌، دوران بازسازی و سازندگی نیروهای مسلح و امروز در دوران شکوفایی، اقتدار، خودکفایی، بالندگی و پیشرفت‌های بزرگ و چشمگیر در حوزه‌های دفاعی و امنیتی‌،‌ توانستند با قطع هرگونه وابستگی به استکبار جهانی و با اتکا کامل به صنعت و تکنولوژی بومی و ملی، پیشرفته‌ترین و مجهز‌ترین تجهیزات و سلاح‌های دفاعی را با صرفه‌جویی در هزینه‌ها، برای حفظ و حراست از کیان و حدود و ثغور ایران اسلامی تولید کرده و در اختیار نیروهای مسلح قرار دهند.

 • ستایش تحقیق در «چهره‌های موسیقی ایران معاصر»

  تاریخ، یکی از موضوعات مورد علاقه کتاب‌سازان در ایران است؛ حالا می‌خواهد تاریخ ادبیات باشد، تاریخ خودرو یا تاریخ موسیقی. به عبارت بهتر، چون بستری از زمان سپری شده و بر حوزه‌های مختلف روزگاری رفته، می‌توان سیر تاریخی آن را در پی گرفت و نقل کرد، اما در این میان، ماجرای اثری پژوهشی و تحقیق‌محور با اثری که صرفا به ساختن کتابی با اطلاعاتی صرفا تاریخی و موجود بپردازد، فرق دارد.

 • نتایج ضعیف از اجرای اقتصاد مقاومتی

  سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با هدف تأمین رشد پویا و بهبود شاخص‌های مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز 20‌ساله با رویکردی جهادی، انعطاف پذیر، فرصت ساز، مولد، درون‌زا، پیشرو و برون‌گرا در بهمن 1392 ابلاغ شد.

 • رفراندوم بی‌فرجام

  همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق در حالی قرار است سوم مهر امسال برگزار شود که تقریبا تمام کشورهای مرتبط با این موضوع از جمله عراق، ترکیه، ایران، سوریه، آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا و حتی برخی از احزاب داخلی کردستان با اجرای آن مخالف هستند و انجام آن را سرآغاز پدید آمدن مشکلات و چالش‌های جدید در منطقه می‌دانند، اما مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق اصرار بر برگزاری همه‌پرسی دارد، گرچه تاکید کرده اگر گزینه آری هم رای بیاورد به معنی عملی شدن استقلال کردستان نیست.

 • نظامی‌گرایی آمریکا در افغانستان

  آمریکا شمار نظامیان خود در افغانستان را افزایش می‎دهد.

 • روز جهانی خانه عشق

  یک جریان صهیونیستی آمریکایی بر این اعتقاد است که ویرانی مسجد الاقصی و ساخت معبد سوم سلیمان شرط ظهور حضرت مسیح (ع) است بر پایه این اعتقاد پوچ واهی در 30 مرداد 1348 مسجد الاقصی قبله اول مسلمین جهان توسط صهیونیست ها به آتش کشیده شد اما این کار هیچ تاثیری در جایگاه و عظمت والای قبله اول مسلمین نداشته و از نظر مسلمانان درجه اهمیت مسجدالاقصی کماکان پس از مسجدالاحرام و مسجدالانبی قراردارد. پس از این رخداد و بنا بر پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران و تصویب اعضای کنفرانس اسلامی این روز به نام روز جهانی مسجد نامگذاری شد.

 • مخاطب پیام دیروز رئیس‌جمهور کیست؟

  دیروز و در آخرین جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی برای دولت دوازدهم، آقای روحانی چند نوبت به اهمیت موضوع «آب» اشاره مستقیم داشت و در دفاع از وزیر کشاورزی از سه مولفه «آب، محیط زیست و امنیت غذایی» به عنوان محور توجه دولت نام برد؛ سخنانی که هفته گذشته نیز در جلسه معرفی کابینه جدید به مجلس با شرح و تاکید بیشتر بیان کرده بود.