• هجوم مردم سلیمانیه به فروشگاه‌ها

  نگرانی از بسته شدن مرزها موجب شد تا مردم به فروشگاه‌ها در شهر سلیمانیه عراق هجوم ببرند.

 • همه‌پرسی کردستان عراق آغاز شد +عکس

  مراکز رای‌گیری برای همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان عراق، لحظاتی پیش همزمان در داخل و خارج از مرزهای اداری این منطقه، باز شدند.

 • ناهمسانی همه‌پرسی اقلیم با موازین حقوق بین‌الملل

  نکته‌ای که در مسأله کردستان و همه‌پرسی استقلال آن باید بیش از همه مورد نظر داشت، این است که از دیدگاه حقوق بین‌الملل حد جدایی براساس کنوانسیون‌های بین‌المللی پذیرفته نشده است و اقدامی که توسط کردهای کردستان عراق صورت می‌گیرد با موازین حقوق بین‌الملل همسان نیست، اما جهان فعلی، دنیای حقوق بین‌الملل نیست، بلکه دنیای سیاست بین‌الملل است و متأسفانه اکنون هم برخی قدرت‌های بیرونی و هم برخی قدرت‌های منطقه‌ای بویژه رژیم صیهونیستی و باز متأسفانه رژیم سعودی از کسانی هستند که این جدایی و تفرقه و در واقع تخم یک بحران را در منطقه می‌کارند و پرورش می‌دهند.

 • همه‌پرسی اقلیم کردستان توطئه‌ای علیه وحدت عراق

  چندی پیش، عملیات بزرگ مشترک ارتش عراق و الحشد الشعبی برای آزاد‌سازی الحویجه و اطراف استان دیالی انجام شد که به قلع و قمع بقایای گروه تروریستی داعش انجامید. در این زمینه، اقلیم کردستان موافقتی با این عملیات نداشت و در عین حال، ادعاهایی نسبت به مالکیت بر بخش‌هایی از استان دیاله مطرح کرد. این درحالی است که در مخالفت محلی و منطقه‌ای با همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان، مسعود بارزانی، رئیس این اقلیم همچنان بر برگزاری آن اصرار دارد. در همین زمینه با بهمن شمسی، پژوهشگر گفت‌وگو کرده‌ایم:

 • نگاهی به تاریخ و جغرافیای کردستان عراق

  کردستان عراق یا اقلیم کردستان یک منطقه خودمختار در بخش شمالی کشور عراق است که از شرق با ایران، از شمال با ترکیه و از غرب با سوریه هم‌مرز است و مرکز آن اربیل نام دارد. اقلیم کردستان سال 1970 در پی پیمانی میان حکومت وقت عراق و رهبران کرد عراق تشکیل شد. واحد پول رایج در منطقه کردستان عراق، دینار عراق است و زبان‌های کردی و عربی به عنوان زبان‌های رسمی در این منطقه به شمار می‌روند.

 • گفت‌وگو با محمدرضا رئوف شیبانی، سفیر سابق ایران در سوریه

  اعلام استقلال، تامین‌کننده منافع کردهای سوریه نیست

  مسعود بارزانی از چند ماه پیش، وعده برگزاری همه‌پرسی در 25 سپتامبر را داده بود. با توجه به این که بخشی از جمعیت کشورهای منطقه را کردها تشکیل می‌دهند، برخی کارشناسان معتقدند این همه‌پرسی زمزمه جدایی را در این جمعیت‌ها بلند خواهد کرد. درباره اصرار مسعود بارزانی بر اجرای همه‌پرسی استقلال در کردستان عراق و جایگاه کردهای سوری در فرآیند همه‌پرسی استقلال کردستان و وضعیت آنها در کوران تحولات کردی در منطقه با محمدرضا رئوف شیبانی، سفیر سابق ایران در سوریه گفت‌وگو کرده‌ایم.

 • سرنوشت صدر اعظم آهنین در انتخابات آلمان

  انتخابات پارلمانی آلمان در حالی امروز، یکشنبه برگزار می شود که همه پیش بینی ها و نظرسنجی ها نشان از پیروزی حزب اتحاد دموکرات مسیحی به رهبری آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان دارد.

 • کارشناس سیاست خارجی در گفتگو با جام جم آنلاین مطرح کرد

  احتمال ورود نظامی ترکیه به اقلیم کردستان

  یک کارشناس سیاست خارجی با تبیین تحولات مربوط به همه پرسی اقلیم کردستان عراق از احتمال ورود نظامی ترکیه به این اقلیم در صورت استقلال آن خبر داد.

 • میشل عون دخالت ایران در امور داخلی لبنان را تکذیب کرد

  رئیس جمهور لبنان گفت: برخلاف آنچه برخی ادعا می کنند ما مداخله ایران در امور داخلی لبنان را مشاهده نکرده ایم و این امر صحت ندارد.

 • بغداد: کشورهای خارجی هم خواست خرید نفت از اقلیم کردستان را متوقف کنند

  درخواست دولت عراق از اقلیم کردستان برای تحویل دادن گذرگاه های مرزی و فرودگاه ها

  خبرگزاری رویترز از درخواست دولت عراق از اقلیم کردستان برای تحویل دادن گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌ها خبر داد.

 • 8 زخمی در تیراندازی کلیسایی در آمریکا

  تیراندازی در داخل یک کلیسا در ایالت تنسی به زخمی شدن هشت نفر منجر شده است.

 • خودشیفتگی بدخیم در رئیس جمهور آمریکا

  بیماری های ترامپ که باعث سخنرانی های عجیب می شود

  دونالد ترامپ رئیس جمهوری کشوری است که بر اساس آمار رسمی حداقل ۶ هزار و ۸۰۰ کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد و یکی از کیف‌های رمز شلیک موشک‌های کشتار جمعی آمریکا همیشه همراه اوست.

 • واکنش سفیر عراق به رفراندوم اقلیم کردستان:

  یکپارچگی عراق حفظ خواهد شد

  سفیر عراق در ایران در واکنش به موضوع رفراندوم اقلیم کردستان عراق گفت: عراق همچنان در تمام خاک خود یکپارچه خواهد ماند بدون اینکه مخالفتی در این زمینه ایجاد شود، همچنین مجامع بین‌المللی بر یکی بودن عراق تأکید می‌کنند.

 • اظهارات جدید بارزانی در باره همه‌پرسی و بسته شدن حریم هوایی ایران

  رئیس اقلیم کردستان عراق در نشستی خبری گفت که همه‌پرسی روز دوشنبه برگزار می‌شود و «شراکت ما با بغداد تمام شده است.»

 • العبادی: عراق یکپارچه باقی خواهد ماند

  نخست وزیر عراق طی سخنانی اعلام کرد که همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق تلاش برای تجزیه عراق است.