• تمساح عظیم‌الجثه! +عکس

  ورزشگاه خانگی باشگاه «بورسا اسپور» ترکیه که به شکل یک تمساح عظیم‌الجثه و از لقب این تیم «تمساح سبز» الهام گرفته شده است.

 • شکست امپراتوری پرتغال و پس‌گیری جزیره هرمز (اینفوگرافیک)

  بازپس‌گیری جزیره هرمز که به مدت ۱۱۶ سال از سال ۱۵۰۷ زمان پادشاهی شاه اسماعیل یکم صفوی در تصرف و اشغال امپراتوری پرتغال بود، در سال ۱۶۲۲ زمان شاه عباس صفوی و با کمک کمپانی هند شرقی بریتانیا صورت گرفت. این واقع باعث شده که 10 اردیبهشت به نام خلیج فارس نامگذاری شود.

 • خلیج فارس به روایت تاریخ + اینفو گرافیک

  درحالی برخی شیطنت‌های خارجی به دنبال جریان سازی برای جعل نام خلیج همیشه فارس است که اسنادی تاریخی و غیرقابل انکار در اقصی‌نقاط جهان و مجامع علمی و بین المللی وجود دارد.

 • گزارشی خواندنی از «خلیج همیشه فارس»

  اسناد سخن می گویند(+عکس)

  وقتی نام و یا نقشه خلیج فارس را می‌بینیم ناخودآگاه ذهنمان مروری بر برگه‌های تاریخ داشته و به ریشه‌های هزاران ساله این نام می‌رسد، اما مدتی است کارشکنی‌های برخی از کشورها درباره استفاده از نام‌های جعلی برای خلیج همیشه فارس بالا گرفته و به نوعی در تلاش‌هستند نام حک شده در دل تاریخ این منطقه را تغییر دهند. در این زمینه اگرچه اسنادی غیرقابل انکار از صدها سال پیش تا کنون وجود دارد و در مراکز علمی یا موزه‌های معتبر نگهداری می‌شود ولی بازهم دستان پنهانی برای کمرنگ کردن نام خلیج همیشه «فارس» وجود دارد که با استفاده از لابی‌های مختلف در تلاش‌‌اند دستی بر تاریخ برده و خلیجی تازه به وجود آورند.

 • شهری فراتر از ابرها! +عکس

  در جنوب فرانسه شهری به نام کوردس سوق سیل وجود دارد که به معنای «طنابی در آسمان» است و همان طور که نامش نشان می دهد، بر فراز ابرها می‌باشد.