• جام‌جم اما و اگرها درباره «سامانه اعلام حقوق مدیران دولتی» را بررسی می‌کند

  شفافیت در ابهام

  در شرایطی که طبق ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه دولت مکلف بود در سال اول برنامه، سامانه حقوق و مزایا را ایجاد و دریافتی و حقوق تمام دستگاه‌ها و نهادهای مربوط به قوای سه‌گانه را در آن ثبت کند و آن را در دسترس مردم قرار دهد، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی از محدودیت در دسترسی مردم سخن می‌گوید.

 • دارایی مدیران شفاف شود

  ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه می گوید، دولت مکلف است سامانه حقوق و دستمزد مدیران دولتی را به منظور شفافیت و مشاهده مردم و دستگاه‌های نظارتی، راه اندازی کند.

 • مهلت دولت درباره دلارهای خانگی تمام شد

  در جریان یکسان‌سازی نرخ ارز، بانک مرکزی نسبت به نگهداری بیش از ده هزار یورو تا پایان فروردین هشدار داده و اعلام کرده بود اگر مازاد بر این به فروش نرسیده یا سپرده‌گذاری ارزی نشود، در صورت کشف با دارنده طبق قانون برخورد می‌شود. این مهلت تمام شد ولی مشخص نیست قرار است با چه سازوکاری دارندگان ارز بیش از ده هزار یورو شناسایی و با آنها‌ برخورد شود.

 • مالیات حقوق بگیران در سال ۹۷ + جدول

  بر اساس بند الف تبصره ۶ لایحه بودجه مصوب شده در کمیسیون تلفیق، مرتبط با موضوع ماده ۸۴ قانون مالیاتهای مستقیم در سال آینده سقف معافیت مالیاتی حقوق کارمندان ۲۷ میلیون و ششصد هزار تومان تعیین شده است.

 • بانک مرکزی اعلام کرد؛

  کاهش نرخ رسمی ۱۵ ارز

  بانک مرکزی نرخ ۳۹ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن، نرخ ۱۵ ارز از جمله پوند نسبت به روز چهارشنبه کاهش و نرخ ۱۴ واحد پولی دیگر افزایش یافت.

 • «حمایت‌گرایی» سیاست همیشگی کشورهای توسعه یافته

  بسیاری از دستاوردهایی که امروزه به اندیشه‌ تجارت آزاد نسبت داده می‌شود، ناشی از بررسی نظری این مفهوم بر اساس پیش فرض‌های نادرست است. بررسی دقیق تاریخچه پیشرفت کشورهای توسعه یافته، نشان می‌دهد این کشور‌ها در مسیر توسعه به طور گسترده از سیاست‌های حمایت‌گرایی بهره برده‌اند.

 • گاردین: سیاست‌های «تجارت آزاد» ابزاری برای توسعه اقتصادی نیست

  نشریه انگلیسی گاردین در تحلیلی درباره عملکرد تجارت آزاد نوشته است:‌ تاریخ تجارت جهانی و روند توسعه کشورهای غربی نشان می‌دهد که تجارت آزاد ابزاری برای توسعه اقتصادی نیست. کشورهای توسعه یافته کنونی با اتخاذ سیاست‌های تجارت آزاد به توسعه یافتگی نرسیده اند و کشورهای کمتر توسعه یافته نیز تنها با استفاده از سیاست‌های حمایتی توانسته اند موفق به تولید ثروت شوند.

 • کمپین چینی‌ها برای تحریم کالای آمریکایی

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور پر سر و صدای آمریکا اخیرا یکی از وعده‌های انتخاباتی خود را به مرحله اجرا گذاشته است. او در جریان رقابت‌های انتخاباتی با به چالش کشیدن مقررات تجارت آزاد از این که چهار لنگه دروازه بازار 300 میلیونی آمریکا بازنگه داشته شده و بویژه سیل کالاهای ارزان چینی به این بازار راه یافته‌اند انتقاد می‌کرد. ترامپ، سیاست «نخست آمریکا» را مطرح کرد که روی دیگر ملی‌گرایی قرن بیستم است. این که آمریکا از سیاست درهای باز بیشتر زیان می‌بیند تا سود، پایه اصلی سیاست ملی گرایانه «نخست آمریکا» را تشکیل می‌دهد.

 • قیمت 6 گروه کالای اساسی افزایش یافت

  براساس گزارش بانک مرکزی از قیمت مواد خوراکی در هفته منتهی به 24 فروردین ماه، قیمت خُرده فروشی ۶ گروه از جمله گوشت قرمز، برنج و لبنیات نسبت به ماه قبل از آن با رشد همراه بوده است.