• مدیر باغ موزه دفاع مقدس:

  450 هزار گیگ اطلاعات مرتبط با دفاع مقدس داریم

  باغ موزه دفاع مقدس در شرایطی یکی از سرفصل های اصلی خود را به پژوهش و حمایت از فعالیت های علمی و دانشگاهی اختصاص داده است که رئیس این مجموعه می گوید، 450 هزار گیگ اطلاعات مرتبط با دفاع مقدس را گردآوری و آماده کرده اند که می توانند در اختیار پژوهشگران قرار دهند.

 • سخت‌ترین ماموریت‌های یک فرمانده

  26 دی‌ماه مصادف با بیست و یکمین شهادت سردار شهید بنامعلی محمدزاده فرمانده گردان مقداد و قائم مقام تیپ ذوالفقار لشکر 31 عاشورا است.

 • انقلاب ما منشاء فرهنگ سازی است

  در همه کشورها میراث فرهنگی بن‌مایه تمام فعالیت‌ها به‌شمار می‌آید،‌ توجه به این موضوع یعنی تکیه کردن به آنچه بعنوان میراث در یک جامعه شناخته می‌شود، یعنی آنچه از گذشته برای آنها به یادگار مانده و مایه افتخار است.

 • باقر توکلی، جانباز شیمیایی 70 درصدی است که هربار مجروح شد، دوباره خودش را به جبهه رساند

  نفس بریده در فاو

  موقع مصاحبه هرجا که نوبت به باقر توکلی می‌رسید،‌ هروقت که ما از دوران جنگ می‌پرسیدیم و او دفتر خاطراتش را ورق می‌زد که آن روزها و آن لحظه‌ها را یکی یکی به خاطر بیاورد، نفسش می‌گرفت؛ سرفه‌های پشت سرهم امانش را می‌برید و با صدایی گرفته که از ته گلو در می‌آمد جواب می‌داد.

 • شهیدی که بعد شهادت از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد

  روز چهارشنبه ۲۲دی‌ماه در دانشکده هنرهای زیبای تهران جلسه‌ جالبی برگزارشد. جلسه دفاع پایان‌نامه شهید مدافع حرم «شهید مصطفی کریمی»، تا این شهید مدرک خود را در غیاب خودش بگیرد.

 • لحظه اصابت گلوله دشمن به رزمنده بسیجی +عکس

  عکاس توانسته لحظه‌ تکان‌دهنده‌ اصابت گلوله دشمن به یک بسیجی ایرانی و احتمالا شهادت او را به ثبت برساند.

 • سکینه جمشیدی؛ زنی که 8 سال پیاپی برای جبهه‌ها نان پخت، هنوز شوق دفاع از میهن دارد

  ننه سکینه، 28 سال پس از پایان جنگ

  سکینه جمشیدی بغایت شکسته شده، بسیار شکسته‌تر از تاریخ تولد شناسنامه‌‌اش که 70 سال را نشان می‌دهد و خودش می‌گوید متعلق به خواهری بوده که چند سال پیش از به دنیا آمدن او از دنیا رفته است. زنی شصت و چند ساله از صفر تا صد جنگ را به یاد دارد، نه با اسامی و تاریخ‌های دقیق که همچون تکه‌های یک پازل که وقتی به هم می‌چسبند، می‌شوند خاطرات او از هشت سال دفاع مقدس.

 • گلایه های «نورالدین پسر ایران» در گفت و گو با جام جم آنلاین

  آنچه برایش جنگیدیم این نبود/ مسوولان با هم بودن را فراموش کرده اند

  نورالدین عافی، جانباز آذری کشورمان که خاطراتش در کتاب «نورالدین، پسر ایران» نزدیک به هفتاد بار تجدید چاپ شده است و مقام معظم رهبری هم بر آن تقریظ نوشتند، می گوید برخی مسوولان فراموش کرده اند که رمز پیروزی در دوران جنگ تحمیلی چه بود؟ او وحدت، پشت سر ولایت حرکت کردن و در یک کلام «با هم بودن» را از مسوولان می خواهد.

 • رییس‌جمهوری با خانواده شهیدان بغدادی دیدار کرد

  رییس‌جمهوری شامگاه چهارشنبه با حضور در منزل شهیدان حسن، هادی و نقی بغدادی با مادر و دیگر اعضای خانواده این شهدای والامقام دوران دفاع مقدس دیدار و گفت‌وگو کرد‎.‎

 • بازگشت پیکر 98 شهید دفاع مقدس به ایران

  پیکرهای مطهر 98 شهید دوران دفاع مقدس صبح امروز از مرز بین المللی شلمچه وارد میهن اسلامی شدند.

 • با گل‌علی بابایی و نوشته‌هایش درباره دوران دفاع مقدس

  زندگی شهید همدانی به روایت «پیام ماهی‌ها»

  گل‌علی بابایی از رزمندگان اهل قلمی است که پس از جنگ به نگارش و مکتوب کردن خاطرات هشت سال دفاع مقدس اشتغال دارد. او که متولد سال 1339 در روستای برار از توابع شهرستان چالوس است سال 61 به جبهه رفت و از همان زمان درباره جنگ و شهدا نوشت.

 • رئیس حوزه هنری:

  بیان خاطرات دفاع مقدس، نشان‌دهنده هویت انقلابی مردم ماست

  محسن مومنی‌شریف در شب خاطره «یاد سهند، یار سبلان» گفت: اگر به ‌دور از سیاه‌نمایی‌های دشمنان در عرصه بیان خاطرات دفاع مقدس موفق شویم، حتماً در دنیا حرف‌های بسیاری خواهیم داشت.

 • چهارشنبه در باغ موزه دفاع مقدس برگزار می‌شود

  آیین نکوداشت شهدای دانشجو و مدافع حرم

  آیین نکوداشت شهدای حماسه هویزه و مدافع حرم چهارشنبه در باغ موزه دفاع مقدس و با سخنرانی شهردار تهران برگزار می‌شود.

 • خوابی که در سنگر مهمات تعبیر شد

  سنگرهایی به شکل آشیانه تانک درست کرده بودیم که به آنها «ضرب‌الاجلی» می‌گفتیم. مهمات مورد نیاز هر قبضه را داخل آن سنگرها بردیم.

 • سهم سینمای دفاع مقدس فقط 6 فیلم

  شش فیلم دفاع مقدسی، متقاضی حضور در بخش مسابقه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر هستند؛ آثاری که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم از جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس و اثرات و خاطرات به جامانده از آن صحبت می‌کنند. باتوجه به شرایط دشوار تولید چنین فیلم‌هایی و محدودیت‌ها و معذوریت‌هایی که سازندگان این آثار از ابتدا تا پایان یک اثر با آن دست به گریبان هستند، حتی همین آمار هم امیدوارکننده است و اگر نیمی از این تعداد هم بتوانند با تائید هیات انتخاب، جایی میان 22 فیلم نهایی بخش مسابقه داشته باشند، باید آن را به فال نیک گرفت.