• جام‌جم از نمایش 6410 گزارش می‌دهد

  فرود خلبان لشکری بر‌صحنه تئاتر

  18 سال در اسارت بود و غربت و تنهایی؛ سال 1359 گرفتار بعثی‌ها شد و 18 سال بعد با آخرین گروه آزادگان به کشور بازگشت. خلبان شهید حسین لشکری بعد از دوره اسارت، فقط ده سال با خانواده‌اش زندگی کرد و دیگر درد جراحت‌های ناشی از شکنجه‌های 18 ساله را تاب نیاورد. همسرش خاطرات روزهای چشم‌انتظاری را مکتوب کرده و از خود شهید نیز کتاب خاطراتی به یادگار مانده که براساس آنها نمایش 6410 این روزها به قلم محسن عظیمی و کارگردانی علی برجی در تماشاخانه سرو اجرا می‌شود.

 • نگاهی به مواضع و اظهار نظرهای حاشیه ساز سینما گران در دیپلماسی عمومی

  لطفا «سیاست» را فیلم نکنید!

  جوزف استالین، دیکتاتور شوروی سابق زمانی گفته بود: «سینما را در اختیارم بگذارید تا بر جهان حکم برانم.» هرچند این بهره‌برداری سیاسی از سینما در فضای تیره و تار آن زمان شوروی نتیجه مثبتی نداشت، اما آمریکایی‌ها به بهترین شکل از این جمله استالین استفاده کردند و بویژه در سال‌های اخیر بیشترین جولان سیاسی را در سینما داده‌اند.

 • نامه داوودنژاد به ترامپ!

  از اول بنا نبود سینما و سیاست، کار و ربطی به هم داشته باشند، اما گذر این دو تقریبا خیلی زود و از همان اوایل ظهور پدیده سینما به هم افتاد و برخی فیلم‌ها رنگ و بوی سیاسی به خود گرفتند و اصلا بعدها گونه سیاسی هم جایش را در سینما تثبیت کرد.

 • گفت‌وگو با سیدمسعود اطیابی، کار‌‌‌گردان «تگزاس» فیلم پرفروش این روزهای سینمای ایران

  حمله بلاتکلیف ها به کم فروش ها و پرفروش ها

  دروغ چرا؟ همین آخر هفته‌ای که گذشت، دست خانواده را گرفتیم و برای دیدن «تگزاس» به سینما رفتیم و مقادیری هم خندیدیم و حال خوش و مفرحی به ما و اهل منزل دست داد. تگزاس، فیلمی کمدی ساخته سیدمسعود اطیابی با بازی بازیگرانی چون سام درخشانی، پژمان جمشیدی و حمید فرخ نژاد قصه دو جوان ایرانی را روایت می‌کند که برای بهبود زندگی و سروسامان گرفتن به برزیل می‌روند، اما آرزوهایشان آنجا برآورده نمی‌شود و عوضش خود را وسط یک ماجرای خطرناک می‌بینند

  • گفتگو
 • در پانزدهمین جشن بازیگر

  برترین های تئاتر معرفی شدند

  پانزدهمین جشن بازیگر با تجلیل از پیشکسوتان، بازیگران و هنرمندان عرصه تئاتر در تالار وحدت برگزار و در این مراسم هوتن شکیبا به عنوان برگزیده ویژه و فرزین محدث یکی از سه بازیگر برگزیده مرد انتخاب شد.

 • گفت‌وگو با مصطفی کیایی، کارگردان «چهارراه استانبول»

  تولید ملی دغدغه ذهنی من است

  «چهارراه استانبول» فیلم سختی است. بازسازی دکورهای ساختمان پلاسکو، راهنمایی بازیگران در داخل آن راهروهای بسته و میزانسن دادن به آن تعداد بازیگر در صحنه‌های پراضطراب و غم‌انگیز اصلا کار راحتی نبود، اما مصطفی کیایی که بارها در سینما امتحانش را پس داده این بار هم بخوبی توانسته همدلی مخاطب را برانگیزد.

 • «فیلشاه» پرفروش‌ترین انیمیشن تاریخ سینمای ایران شد

  جدیدترین آمار فروش فیلم‌های سینمای ایران در حالی منتشر شد که فیلم سینمایی «لاتاری» با از دست دادن سرگروه خود همچنان پرفروش است و انیمیشن سینمایی «فیلشاه» پرفروش‌ترین انیمیشن تاریخ سینمای ایران شد.

 • گفت‌وگو با بازیگر دریایی سینما؛ به مناسبت روز خلیج‌فارس

  مجید مظفری چطور به‌آب‌و‌آتش زد؟

  همان‌قدر که محمد بزرگ‌نیا در دریای سینما بزرگی کرده و بهترین فیلم‌های دریایی و آبی سینمای ایران همچون کشتی آنجلیکا، جنگ نفتکش‌ها، طوفان و راه آبی ابریشم را ساخته، مجید مظفری هم در بخش مهمی از این مسیر او را به عنوان بازیگر نقش اصلی همراهی کرده است. این بازیگر کهنه کار سینمای ایران در سه فیلم اولی که نام آنها آورده شده، نقش‌های اکتیو و ماجراجویانه‌ای بازی کرد؛ از آن نقش‌هایی که هر بازیگری دوست دارد خودش را در آنها به چالش بکشد و سختی و لذت بازی را یکجا بچشد و این طعم توامان را به تماشاگر هم منتقل کند.

  • گفتگو