• گفت‌وگو با محمدرضا گودرزی، نویسنده و منتقد ادبی

  ادبیات عامه‌پسند را نباید سرکوب​ کرد

  محمدرضا گودرزی نویسنده و منتقد ادبی است. پشت حصیر، در چشم تاریکی، شهامت درد، آنجا زیر باران، رویاهای بیداری، اگه تو بمیری، و چرا می‌زنی آثار او هستند.

 • تجربه شب‌های ایرانی در کلاس درس

  به کتابفروش می‌گویم، کتابی به من معرفی کن! کتابی که دخترم را تشویق به مطالعه کند. یک جورایی کتاب‌ خوانش کند... با اطمینان می‌گوید: باید از کتاب‌های عاشقانه شروع کند. کتاب‌هایی که روابط آدم‌هایش بر مبنای عشق و عاشقی است... بعد ادامه می‌دهد، پسرها معمولا با کتاب‌های پلیسی و ترسناک مطالعه را شروع می‌کنند و دخترها با کتاب‌های عاشقانه!

 • فیلمفارسی‌​های ادبیات!

  در طول سال‌های دور و نزدیک از داستان‌های عامه‌پسند به‌عنوان پاورقی و از نویسندگان این آثار نیز به‌عنوان پاورقی‌نویس، بسیار یاد شده است. فهیمه رحیمی نیز که درگذشت، برخی از او به‌عنوان نویسنده داستان‌های عامه‌پسند و پاورقی‌نویس یاد کردند. اما فهیمه رحیمی که هیچ‌گاه داستان‌هایش را در قالب پاورقی منتشر نکرد، پس از چه رو او را پاورقی‌نویس خوانده‌اند؟

 • افتتاح یازدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب استانی در رفسنجان

  یازدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب استانی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در رفسنجان افتتاح شد.

 • محمود حکیمی از ویژگی‌های منتظران واقعی می‌گوید:

  بنیان حکومت حضرت ولی عصر (عج) آزادی است

  روز گشته تازه‌ترین کتاب استاد محمود حکیمی با عنوان «حضرت مهدی(عج) پیام‌آور مهرورزی و محبت» رونمایی شد که پس از کتاب «ویژگی‌های اخلاقی امام زمان (عج)» که در سال 1385 منتشر شد، دومین اثر این نویسنده و پژوهشگر کشورمان در حوزه اخلاق و رفتار مهدوی به شمار می‌رود.

 • دسترسی اینترنتی به 90 درصد نسخ خطی‌ کتابخانه مجلس

  با انجام مراحل مختلف مرمت، فهرست‌نویسی و دیجیتال‌سازی، بخش عمده‌ای از 24 هزار نسخه خطی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، بارگذاری و امکان دسترسی اینترنتی و استفاده پژوهشگران از این اسناد و نسخ فراهم شد.

 • به بهانه‌ درگذشت فهیمه رحیمی

  از داستان‌های عامه‌پسند و نویسندگان‌شان چه می‌دانید؟

  ادبیات عامه‌پسند از پاورقی‌های دهه‌ی 20 تا داستان‌های عاشقانه و احساسی امروز، بخشی از ادبیات داستانی ایران را تشکیل می‌دهد. ادبیاتی که با وجود موافقان و مخالفان سرسختش همچنان جایگاه خود را در بین کتاب‌خوان‌ها حفظ کرده است.

 • شفیعی کدکنی نامزد دریافت جایزه قلم زرین شد

  کتاب «رستاخیز کلمات» محمدرضا شفیعی کدکنی به عنوان کاندیدای دریافت یازدهمین جایزه قلم زرین معرفی شد.

 • وداع با خالق رمان «پنجره»

  فهیمه رحیمی یکی از معروف‌ترین نویسندگان داستان‌های عامه پسند روز گذشته در اثر بیماری سرطان معده در بیمارستان مهر تهران درگذشت. رحیمی را بسیاری از اهالی ادبیات با عنوان نویسنده داستان‌های پاورقی یا داستان‌های عامه پسند می‌شناسند.

 • وزیر ارشاد توضیح داد:

  برخی حاشیه‌سازی‌ها برای انتصاب رییس نمایشگاه کتاب

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به حاشیه سازی برخی رسانه‌ها نسبت به انتصاب رییس نمایشگاه بیست و هفتم کتاب تهران اشاره کرد و گفت: این انتصاب طبق روال گذشته که پس از پایان جشنواره‌ها و نمایشگاهها دبیر و رییس بعدی آن تعیین می شود، انجام شده است.

 • ادبیات ایران، «دانیل استیل» خود را از دست داد

  فهیمه رحیمی نویسنده معروف ایرانی و صاحب سبک در خلق داستان‌های عامه پسند در اثر بیماری سرطان درگذشت.

 • فلانری اوکانر 39 سال بیشتر عمر نکرد

  داستان تحول مذهب و فرهنگ در آمریکا

  انتشار مجموعه‌ داستان‌های کوتاه فلانری اوکانر (ترجمه آذر عالی‌پور، نشر آموت، 1392) که دربردارنده‌ 25 داستان کوتاه است، فرصتی را در اختیار فضای ادبی ایران قرار می‌دهد تا بار دیگر از منظری دقیق‌تر و فنی‌تر، به داستان‌کوتاه کلاسیک بنگرد و معیارهای نقد و فهم داستان کوتاه را از نو بسنجد.

 • این کتاب‌های خوردنی

  این روزها در کتابفروشی‌ها برای نوزادان و خردسالان نیز قفسه‌هایی در نظر گرفته‌اند که انواع کتاب‌های لمسی، سخت، حمام و... در آن به فروش می‌رسد. تولید و تصویرگری این کتاب در نگاه اول ساده به نظر می‌آید، ولی ناشران نظری متفاوت دارند.

 • معاهدین مازندرانی در اردوگاه میرزا کوچک خان

  بررسی نهضت جنگل به رهبری میرزا کوچک خان جنگلی و چگونگی فراز و فرود آن یکی از مسائل مهم تاریخ معاصر ایران است. این قیام که در شرایط نامساعد سیاسی شکل گرفت و آرزوی سروسامان دادن به اوضاع ایران را داشت در چنبره بسیاری از مشکلات داخلی و خارجی گرفتار شد و در نهایت شرایط مناسبی پیدا نکرد.

 • «انجمن کتاب زنده» در فرهنگسرای ملل

  فرهنگسرای ملل نشست تبادل گروهی تجربیات «انجمن کتاب زنده» را برگزار می کند.