• رمانی مردانه یا زنانه

  پایان هفته گذشته باشگاه کتاب انقلاب، میزبان جمعی از نویسندگان و علاقه‌مندان ادبیات داستانی بود که به بهانه نقد و بررسی کتاب «سگ سالی» نوشته بلقیس سلیمانی گردهم آمده بودند.

 • تفنگ نه دال؛ روایت رشادت بختیاری‌ها

  «تفنگ نه دال» برای همه بختیاری‌ها نامی آشناست، چرا که این تفنگ به یکی از قهرمانان حماسی فرهنگ بختیاری اختصاص داشته که ناجوانمردانه کشته می‌شود و پس از مرگ وی دعوا و درگیری برای تملک این تفنگ ایجاد می‌شود.

 • آمد بهار جان‌ها؛ ای شاخ تر به رقص آ

  بهار در شعر فارسی

  ادبیات آیینه تمام نمای فرهنگ واندیشه یک ملت است این سخن بدان معناست که آنچه آدمی‌ می‌اندیشد و آنچه به صورت رفتار خاص از این اندیشه از وی سر می‌زند درادبیات نمایان است. از همین رو می‌توان با مطالعه آثار ادبی یک سرزمین به زوایای نهان و آشکار مردمان آن پی برد و علاوه بر شناخت دیدگاه اقوام مختلف نسبت به پدیده‌ها و موضوعات گوناگون، رسوم و آیین‌های ایشان را نیز در مناسبت‌ها و وقایع مختلف مورد تجزیه وتحلیل قرار داد.

 • گفت‌وگو با محمدرضا بایرامی، نویسنده

  «سنگ سلام» ادای احترامی است به سنت

  محمدرضا بایرامی، نویسنده شناخته‌شده‌ای است‌ بخصوص با آثاری مانند: مردگان باغ سبز، کوه مرا صدا زد، گرگ‌ها از مرگ نمی‌ترسند و بسیاری دیگر.

 • رییس شورای برنامه‌ریزی خبرگزاری کتاب منصوب شد

  طی حکمی از سوی نجفعلی میرزایی،‌ مدیرعامل خانه کتاب، سید فرید قاسمی به سمت رییس شورای برنامه‌ریزی خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) و محمدرضا اسدزاده به سمت سردبیر خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) منصوب شد.

 • شاعر نجابت شگفت و خلوت کویر

  بر شعر عباس باقری نجابت شگفت و انسانیت شگرف شاعرش سایه انداخته است ورنه این صدای خسته و دردمند که درد و رنج حسرت بار و طاقت سوز انسان سرگردان و سردرگم و بلاتکلیف امروز را تلخ و تیره ـ اما بلیغ و روشن ـ فریاد می‌زند و هوار می‌کشد بیشتر باید شنیده می‌شد.

 • کتاب‌های خوب برای یک نوروز خاطره‌انگیز

  برای ایام تعطیلات نوروز یکی از مناسب‌ترین کارها و تفریحات کتابخوانی است، زیرا از این طریق هم خوراک‌های فکری برای خود فراهم می‌کنیم و هم از اجرای بعضی بدعت‌های تازه ‌متداول‌شده نوروزی فاصله می‌گیریم.

 • لهجه‌دارترین هنر ایرانیان

  شعر در همه‌جای دنیا از میان مردم ساده برخاسته، از درون دل‌های آدمیان آمیخته با طبیعت و زیبایی‌های ناب و دلنواز آن. شاید شعر بعد از موسیقی به ‌وجود آمده باشد.

 • انتشار داستان‌های عاشقانه رضا پهلوی

  از زمانی که آقای علی جنتی به عنوان وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت یازدهم کار خودش را آغاز کرد تا به امروز حدود هفت ماه می‌گذرد، در طول این مدت اظهارنظرهای آقای وزیر همواره مورد توجه رسانه‌ها بوده است و گاه حتی حاشیه‌ها و جنجال‌هایی نیز در پی داشته است.

 • گفت​وگو با فریده خلعتبری

  نباید بنشینیم تا شانس در غرفه‌مان را بزند

  فریده خلعتبری، مدیر انتشارات شباویز، سال‌هاست می‌کوشد کتاب‌های خود را در نمایشگاه‌های مختلف دنیا عرضه کند و از معدود ناشران بخش خصوصی است که کپی رایت بیش از 600 جلد از کتاب‌هایش را به فروش رسانده.