• خداحافظ ایتالیا، خداحافظ دنیا

  معمولا اردیبهشت با پروازی از رم، خود را به تهران می‌رساند تا ببیند در نمایشگاه کتاب تهران چه آثار تازه‌ای عرضه شده است.خودش هم معمولا ترجمه‌های جدیدی در نمایشگاه داشت. برای امضای کتاب‌هایش جوانان دورش حلقه می‌زدند و او با حوصله و تامل با آنها گفت‌وگو می‌کرد.

 • اهالی قلم​ بهترین کتاب‌های انقلابی را پیشنهاد می‌دهند

  کلمه، کلمه انقلاب

  یکی از مهم‌ترین نمودهای اتفاقات مهم هر کشوری را باید در ادبیات و سطرهای مکتوب آن یافت. کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 • آثار برتر جشنواره مطبوعات کتاب می شود

  دبیر بیستمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاههای اطلاع رسانی گفت: گزارش سیر کامل این دوره جشنواره و زندگینامه و کارنامه داوران و دبیران جشنواره به همراه آثار منتخب به دو صورت کتاب و الکترونیکی منتشر می شود.

 • (فیلم)

  ترویج فرهنگ کتابخوانی

  جام جم آنلاین:ترویج فرهنگ کتابخوانی یکی از دغدغه های اصلی فرهنگ دوستان بوده و هست.مستند «راهی که آمدیم» به موضوع کتاب و کتابخوانی و دستاوردهای فرهنگی کشور در این عرصه پرداخته است.

 • درآمدی بر فلسفه زیست‌شناسی

  بتازگی برنامه‌ای تلویزیونی درباره رژیم غذایی انسان پخش شد که با این جمله به پایان می‌رسید: «ما موجوداتی هستیم با ژن‌هایی از عصر حجر که در عصر فضا زندگی می‌کنیم.» موضوعی که یادشده برنامه را به این نتیجه‌گیری‌ نهایی کشانده بود، تبیین مساله‌ پرخوری انسان و کشف ریشه‌های تکاملی آن بود.

 • تقدیر از «هوشنگ ابتهاج» و «تقی رفعت»

  دهخدا، فردوسی معاصر است

  در مراسم بزرگداشت دو نوپرداز معاصر «نیما یوشیج و علی‌اکبر دهخدا»، عنوان شد، دهخدا بی‌اغراق نماد طنز فاخر، معهد، متخلق و مردمی است.

 • ‌محمدعلی علومی، نویسنده:

  گنجینه ادبیات خود را فراموش کرده‌ایم

  محمدعلی علومی از ‌ نویسندگان شناخته شده‌ای است که در آثارش به دنبال بیان داستان‌هایی می‌رود که در آنها قومیت‌های مختلف کشورمان را زنده می‌کند. این اتفاق چندی است ‌ در ادبیات داستانی ما کمرنگ شده و کمتر شاهد آن هستیم. با این نویسنده درباره این موضوع گفت‌وگویی کرده‌ایم تا نظر او را درباره دلایل کمرنگ‌شدن حضور قومیت‌ها در ادبیات امروز جویا شویم.

 • سالی که نکوست از «بهمن»‌اش پیداست

  از قدیم می‌گویند «سالی که نکوست از بهارش پیداست» در واقع آغاز سال که معمولا همراه با زیبایی و طراوت است باعث شده تا مردم هنرمند و هنردوست ایران این مصراع موزون را به‌عنوان یک ضرب‌المثل طی سال‌ها و قرن‌ها با خود زمزمه کنند و درواقع «بهار» در این ضرب‌المثل نوعی مَجاز برای بیان موارد مختلف و امور گوناگون است.

 • بهترین پژوهش برای شناخت جامعه

  مراسم رونمایی از کتاب «درآمدی بر اسطوره‌شناسی» اثر بهمن نامورمطلق، روز چهارشنبه دوم بهمن، در تالار امیرخانی خانه هنرمندان ایران با حضور علی عباسی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، امیرکاووس بالازاده عضو هیات علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز، بهار مختاریان عضو هیات علمی دانشگاه هنر اصفهان و نویسنده کتاب برگزار شد. اجرای این جلسه را حمیدرضا شعیری، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس به عهده داشت.

 • پلمب باز شد

  مهلت یک‌ ماهه برای تغییر مکان بنیاد ادبیات داستانی

  ساختمان بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان که چهارشنبه هفته گذشته در پی شکایت مالک آن پلمب شده بود، امروز یکشنبه باز شد اما مهلت یک ماهه داده شده تا مسئولان بنیاد در پی ساختمانی جدید برای ادامه فعالیت باشند.