• سلسله نشست های تخصصی هفته پژوهش و هنر انقلاب در حال برگزاری است

  40 سال شعر انقلاب زیر ذره بین پژوهش

  سلسله نشست‌های تخصصی هفته پژوهش و هنر انقلاب اسلامی از سوی حوزه هنری در سه بخش مجزای «شعر»، «داستان» و «خاطره‌نگاری» با حضور صاحب‌نظران و جمعی از اصحاب رسانه در حوزه هنری در حال برگزاری است.

 • گفت‌وگو با مرتضی امیری اسفندقه

  شعر حسان، یک خاطره آیینی

  خبر کوتاه بود: حبیب‌الله چایچیان در گذشت... شاعری که در طول زیست شعری‌اش برای اهل بیت(ع) بسیار نوشت در شب جمعه، شب زیارتی حضرت اباعبدالله(ع) هم آسمانی شد... حالا چند روزی از تشییع غریبانه و خاموش شاعر آیینی‌سرا استاد حبیب چایچیان بیشتر نمی‌گذرد. پیرمردی که شعرهایش چه برای آنها که دغدغه شعر آیینی دارند و چه آنها که مخاطب عامند و از دور دستی بر آتش دارند یک خاطره ساخت. آمدم ای شاه پناهم بده... امشب شهادت نامه عشاق امضا می‌شود... و بسیاری دیگر از اشعار او خاطره جمعی خیلی از ماست. به همین مناسبت پای صحبت‌های استاد مرتضی امیری اسفندقه نشستیم و از حسان گفت:

 • غزل‌هایی با طعم خاک و باروت

  بین بچه‌های شعر آیینی کسی نیست که نشناسدش. اوایل شیخ رضا بود. شجره نامه‌ای پیدا شد تحقیق کردند و بعد پیش علمای قم بردند و ایشان هم تائید کردند. حالا همه به سیدرضا می‌شناسندش. شاعر توانایی است. نستعلیق را بسیار نیکو و به قاعده می‌نویسد. دستگاه‌های موسیقی ایرانی را اشراف دارد و طبیعتا منبری قهاری هم هست. زحمتش دادیم و از حسان خواستیم بنویسد. این‌گونه نوشت:

 • گفت‌و‌گو با مجید قیصری؛ نویسنده رمان «سه‌ کاهن»

  برای پیامبر (ص) کم کار کردیم

  «زندگی پیامبر اسلام(ص)، قابلیت این را دارد که وارد ادبیات داستانی شود! اما کمتر کسی دغدغه این را دارد که درباره ایشان بنویسد».

 • استفاده دکوری از کتاب برای تزئینات کریسمس کاخ سفید حاشیه‌ساز شده است

  بهره‌کشی نابخردانه ترامپ از یار مهربان!

  این فقط رسانه‌های کشورهای غیرهمسو با سیاست‌های ایالات متحده نیستند که به انتقاد از سبک زندگی ترامپ می‌پردازند. خود رسانه‌های آمریکایی نیز از هر فرصتی استفاده می‌کنند تا او را به نقد بکشند و البته این خود اوست که این فرصت را مدام در اختیار آنها قرار می‌دهد و همین باعث شده هر روز رابطه او با رسانه‌های کشورش تیره‌تر شود.

 • مجموعه شعر «دست خون» سروده‌علی محمد مودب بررسی شد

  دست زدن شاعران برای «دست خون»

  در چهارمین نشست «رصد صبح» که به بررسی مجموعه شعر «دست خون» از سروده‌های علی محمد مودب اختصاص داشت، هادی خورشاهیان این کتاب را در راستای اقتدا به فرامین الهی و ولایی دانست، محمود اکرامی‌فر گفت نگاه مودب به معنویت حرف اول را می‌زند، میلاد عرفان‌پور اظهار کرد که همه ساحت‌های موضوعی که در ادبیات گذشته ما وجود دارد در این کتاب جمع آمده است و مرتضی امیری اسفندقه هم بیان کرد که کاش قسمت‌هایی از این کتاب آموزنده در کتاب‌های درسی بیاید.

 • هوشنگ مرادی‌کرمانی از فرهنگ خاموش و کارکرد کتابخانه‌ای ادبیات بومی می‌گوید

  سینماگران و داستان‌نویسان به شهرستان تمایل ندارند

  ادبیات بومی و مناسبات پیرامونی آن، از موضوعات پرچالش در دهه‌های اخیر بوده است؛ بخصوص هرگاه پای مبحث جهانی‌شدن ادبیات ایران وسط آمده، این تردید نیز بوده که آیا پرداختن به ادبیات بومی، ما را از پیوستن به مناسبات جهانی ادبیات بازمی‌دارد یا برعکس، جهان را متوجه ادبیات ما می‌کند.

 • جام‌جم از چرایی کمبود مطالعه کتاب‌های سینمایی بین اهالی سینما گزارش می‌دهد

  قهر سینماگران با کتاب

  صنعت نشر در کشور ما همیشه مورد اجحاف واقع شده. سال‌هاست سرانه مطالعه در ایران پایین آمده و مردم به علل گوناگونی از جمله مشکلات مالی، ظهور و گسترش فضای مجازی و... کتاب نمی‌خرند. در سینما عدم مطالعه کتاب بین سینما و ادبیات فاصله انداخته و همین مساله باعث تولید آثاری بدون جذابیت می‌شود. این درحالی است که در گذشته نسلی از سینماگران ایران مانند بیضایی، مهرجویی، تقوایی و... کتابخوان بودند، اما نسل جدید سینماگران متاسفانه از ادبیات و بالاخص ادبیات سینمایی، اطلاعات چندانی ندارند.

 • گفت‌وگوی جام‌جم با منیژه آرمین، نویسنده

  فیلمسازان غرور کاذب دارند

  منیژه آرمین، نویسنده کتاب‌هایی همچون کیمیاگران نقش، ای کاش گل سرخ نبود، بوی خاک، شب و قلندر، شباویز و 16 سال، است. او با نوشتن یا با ساخت مجسمه‌ در جست‌وجوی نیمه گمشده‌ بی‌رنگ و نشان‌اش می‌گردد. او کتاب‌هایش را شبیه به نقاشی کلاژ می‌داند که قسمتی از آن را پرتره انسان تشکیل داده، قسمتی طبیعت و بخشی دیگر تکه‌ای از روزنامه یا کتاب. قصد او از نوشتن، ایجاد سرگرمی و تفنن نیست، بلکه پنجره‌ای برای اندیشیدن است در تاثیر متقابل نفسانیت و رویدادهای اجتماعی.