• گفت‌وگو با سیدمحمدرضا دربندی معاون امور بین‌الملل بنیاد سعدی

  فارسی‌آموزان 40 کشور در نصف جهان

  تهران این روزها میزبان زبان‌آموزان هشتاد و چهارمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی است. این زبان‌آموزان در شش سطح به یادگیری زبان فارسی می‌پردازند تا قند فارسی کام مشتاقان را از بنگاله تا ینگه دنیا شیرین کند.

 • سایه هیولا بر چهارشنبه های کتاب

  فرهنگسرای تهران در پویش چهارشنبه های کتاب این هفته با عباس جهانگیری، نویسنده کتاب «سایه هیولا» دیدار می کند.

 • جام‌جم در گفت‌وگو با کارشناسان، طرح شناسه‌دارکردن انجمن‌های ادبی را بررسی می‌کند

  از تنگی قافیه تا ردیفی برای اعتبار ادبی

  انجمن‌های ادبی در ایران، حیات پر فراز و فرودی را سپری کرده‌اند. از قدیم‌الایام تا کنون همگان بر وجود انجمن‌ها، محافل و کارگاه‌های ادبی فعال و پویا، تاکید داشته‌اند اما هر چه جلوتر آمده‌ایم از تاثیرگذاری‌های فرهنگی و ادبی این انجمن‌ها بر اهالی ادبیات کاسته شده است.

 • دوره بی‌رونق کتاب

  گمان می‌کنم بازار کتاب در وضعیت خوبی نباشد. این امر ریشه در امروز و دیروز ندارد، بلکه مربوط به دیروزتر است. مشکلات صنعت نشر فقط به تولیدگران منتهی نمی‌شود.

 • کارشناسان از طرح‌های فصلانه کتاب به عنوان مُسکن‌های مقطعی برای بازار راکد نشر یاد می‌کنند

  نوش‌دارویی برای کتاب

  در حالی ‌که در طرح تابستانه کتاب امسال هم قرار است کتابفروشان کشور به ارائه تخفیف به خریداران کتاب بپردازند، کارشناسان حوزه نشر نسبت به عدم نظارت بر چنین طرح‌هایی اظهار نگرانی می‌کنند و از سوی دیگر چنین طرح‌هایی را نوعی درمان مقطعی و مُسکن برای بازار راکد نشر کتاب می‌دانند.

 • رونمایی از «برگ فرهنگ» در باغ‌موزه نگارستان

  شماره جدید «برگ فرهنگ» فصلنامه مطالعات فرهنگی دانشگاه تهران، پس از 5 سال وقفه، منتشر شده و در مراسمی، دوشنبه 2 مرداد از ساعت 18 تا 19:30 در باغ‌موزه نگارستان، رونمایی خواهد شد.

 • جام جم آنلاین گزارش می دهد

  خوش آن زمانه که تو صبح صادقش بودی

  همزمان با فرارسیدن سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) برای شما گزیده ای از آثار سروده شده توسط شاعران معاصر در مدح این امام همام را برگزیده ایم.

 • ثبت نام دومین پویش کتابخوانی تابستان در فرهنگسرای فناوری اطلاعات +عکس

  همزمان با آغاز دومین جشنواره «پویش کتابخوانی تابستانی شهر تهران»، جمعی از کودکان و نوجوانان با مراجعه به کتابخانه فرهنگسرای فناوری اطلاعات به این پویش پیوستند.

 • همزمان با سالروز ولادت حضرت معصومه (س)

  اختتامیه جشنواره ادبی «شاه بیت» برگزار می شود

  همزمان با سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) و گرامیداشت روز دختر، آیین اختتامیه اولین دوره جشنواره ادبی "شاه بیت " با حضور محمدعلی بهمنی، حمیدرضا شکارسری، صابر قدیمی و جمعی از شاعران و نویسندگان آئینی روز سه شنبه سوم مردادماه ساعت 18 در فرهنگسرای سرو برگزار می شود.

 • مصطفی رحماندوست، شاعر و نویسنده

  ظرف عاطفی خانواده‌ها خالی است

  خودش می‌گوید حدود 300 کتاب نوشته است اما این‌که از میان آن‌ همه نوشته و شعر و کتاب من شعر «صد دانه یاقوت....» را به یاد دارم شاید به این دلیل است که از کودکی تا همین بزرگسالی این شعر را گاه و بیگاه با خود زمزمه کرده‌ام بخصوص وقتی پاییز می‌رسد و فصل دانه کردن انار! اما مصطفی رحماندوست این شعر را که در کتاب‌های درسی هم چاپ شده در شرایط ویژه‌ای سروده است.

 • رقابت خیابانی و فردوسی‌پور به بازار کتاب کشید!

  سه چهار سال پیش عادل فردوسی‌پور، مجری و گزارشگر محبوب فوتبال، با ترجمه کتاب‌هایی وارد بازار کتاب هم شد و اتفاقا آثارش بسیار مورد استقبال قرار گرفت. شاید حالا با ملاحظه همین روند است که جواد خیابانی، کتابی به ترجمه خود روانه بازار کتاب کرده و همچون عرصه گزارشگری، به عرصه رقابت با او در دنیای کتاب نیز برآمده است.

 • گزارشی از بزرگ‌ترین فروشگاه دائمی «یار مهربان»

  تفرج در باغ پربرگ کتاب

  حالا 13 سال از آن روز می‌گذرد؛ روزی که طرحی برای ساخت مجموعه‌ای مجزا برای برپایی نمایشگاه کتاب و انتقال آن از نمایشگاه دائمی به شهردار وقت ارائه شد. یک سال بعد، طراحی مفهومی و اقدامات اولیه برای برگزاری مسابقه‌ای به منظور طراحی نقشه‌ها و مشخص‌شدن پیمانکار و شرکت ناظر انجام شد و دو سال بعد بالاخره کلنگ ساخت نمایشگاه به زمین خورد و طرح ساخت آغاز شد؛ همان سالی که نمایشگاه کتاب موقتاً به مصلی رفت.

 • وزیر ارشاد دولت دوازدهم چه کسی است؟

  با توجه به عملکرد نامناسب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و انتقاد و نارضایتی موجود میان اهالی فرهنگ و هنر به نظر می‌رسد احتمال رفتن صالحی امیری از وزارت ارشاد قوت گرفته است.

 • اینستاگردی

  تبریک جالب رامبد جوان برای روز ملی ادبیات + عکس

  رامبد جوان اینستاگرامش را با تبریک جالبش به مناسبت روز ملی ادبیات کودک و نوجوان به روز کرد.

 • گفت‌وگو با محمدحسن شهسواری به بهانه انتشار «میم عزیز »

  زبان، همه چیز رمان است

  با این‌که پیش از آن هم آثاری را منتشر کرده و حضور فعالی در مطبوعات و نشریات ادبی داشت، اما رمان پاگرد بود که نام محمدحسن شهسواری را به عنوان قصه‌نویسی شاخص به ما شناساند. از سال 1383 که آن رمان منتشر شد، تا امروز هر چه از او منتشر شده، مورد توجه مخاطبان ادبیات داستانی ایران و همچنین منتقدان ادبی و جایزه‌ها قرار گرفته است. بخش دیگری از فعالیت‌های او جز داستان‌نویسی و داوری جوایز ادبی به فیلمنامه‌نویسی مربوط است. تازه‌ترین اثری که از او منتشر شده، میم عزیز نام دارد. گفت‌وگوی ما با او بیشتر بر همین اثر متمرکز است.