• توضیح روابط عمومی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد درباره یک یادداشت

  غباری نیست

  روز دوشنبه جام جم آنلاین، یادداشتی با عنوان «آمار با غبار» منتشر کرد که این یادداشت درباره آمارهایی که دو معاون محترم وزارت ارشاد اعلام کرده بودند، چند پرسش داشت و همچنین خواستار شفاف سازی از سوی روابط عمومی وزارت ارشاد شده بود.

 • یادداشت

  آمار با غبار

  دکتر سید عباس صالحی، در حاشیه افتتاح نمایشگاه کتاب هرمزگان اعلام کرد که از ابتدای سال تا به امروز 60 هزار عنوان کتاب در کشور منتشر شده که نسبت به سال گذشته رشدی 8 درصدی داشته است.

 • گفت‌وگو با حمیدرضا شکارسری در روز بزرگداشتش

  ما یک جمهوری شعر داریم

  امروز دوشنبه 27 دی ماه از ساعت 15 بعدازظهر نخلستان سازمان اوج میزبان مراسم بزرگداشت و شب شاعر «حمیدرضا شکارسری» است، شاعری که در یکی دو دهه اخیر بیشتر نام او با نقد و ادبیات علمی گره خورده است و توانسته در میان صداهای اغلب متعلق به جریان روشنفکری هنر ایران، آوازه ای خاص برای خودش ثبت کند.

 • تهرانگردی در ازای اهدای کتاب

  برنامه «تهرانگردی در ازای اهدای کتاب» با همکاری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ری و اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان تهران در کتابخانه روستایی ابوریحان شهرستان ری برگزار شد.

 • مجید قیصری، نویسنده:

  با تبلیغ و شعار کتاب‌خوان نمی‌شویم

  مجید قیصری از نویسندگان انگشت‌شمار کشور است که فقط به نویسندگی اشتغال دارد. قیصری شب یلدای سال 1345 در تهران به دنیا آمده و دانش‌آموخته روانشناسی است. از دهه 70 به نویسندگی روی آورد و درباره دفاع مقدس نوشت؛ آثاری چون ضیافت به صرف گلوله، سه دختر گل‌فروش، باغ تلو، گوساله سرگردان و ... او جوایز ادبی متعددی کسب کرده و در شمار داوران معتبرترین جشنواره‌ها و جوایز ادبی کشور بوده است.

 • اظهارات صریح شمس لنگرودی درباره شعر و شاعران معاصر

  براهنی هذیان می گوید / باباچاهی مردی است با کت ، کراوات و پیژامه

  محمد شمس لنگرودی از شاعران و پژوهشگران مشهور کشورمان بتازگی در گفت و گویی درباره شعر امروز ایران و برخی شاعران معاصر اظهارات جالب و خواندنی بیان کرده است.

 • نویسنده جن‌ گیر درگذشت

  «ویلیام پیتر بلَتی»، نویسنده رمان «جن‌ گیر» که فیلم آن شهرت فراوانی دارد، ‌درگذشت.

 • کتاب هایی که هاشمی نگذاشت سوزانده شود

  صبح امروز در کتابخانه ملی به بهانه برگزاری همایش نسخ خطی نشست خبری برگزار شد که در این نشست مدیرکل نسخ خطی کتابخانه ملی خاطره ای جالب از مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی نقل کرد.

 • با حضور استادان هندی و پاکستانی در ایران

  کارگاه نسخه شناسی و بیدل پژوهی برگزار می شود

  دو کارگاه تخصصی با محوریت نسخ خطی، نسخه‌شناسی و بیدل‌پژوهی در چهارمین کنگره عرس بیدل در تهران با حضور استادان هندی و پاکستانی برگزار خواهد شد.

 • اجتماع هنرمندان درتجلیل ازگلعلی بابایی

  نویسنده ای که 20 سال از زمان جلوتر است

  مراسم پاسداشت گلعلی بابایی راوی خاطرات رزمندگان و بسیاری از عملیات های دفاع مقدس عصر امروز در سازمان رسانه ای اوج برگزار شد.

 • جدایی مسجد جامعی از شورای شهر تهران

  نائب رییس فراکسیون اصلاح طلبان شورای شهر تهران از قطعی شدن جدایی مسجد جامعی از شورای شهر و پذیرش مسوولیت ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی توسط او خبر داد.

 • گلایه های «نورالدین پسر ایران» در گفت و گو با جام جم آنلاین

  آنچه برایش جنگیدیم این نبود/ مسوولان با هم بودن را فراموش کرده اند

  نورالدین عافی، جانباز آذری کشورمان که خاطراتش در کتاب «نورالدین، پسر ایران» نزدیک به هفتاد بار تجدید چاپ شده است و مقام معظم رهبری هم بر آن تقریظ نوشتند، می گوید برخی مسوولان فراموش کرده اند که رمز پیروزی در دوران جنگ تحمیلی چه بود؟ او وحدت، پشت سر ولایت حرکت کردن و در یک کلام «با هم بودن» را از مسوولان می خواهد.

 • ۱۷ ژانویه شب کتابخوانی فرانسوی‌ها

  دولت فرانسه برای حضور مردم در کتابخانه‌ها فراخوان داد

  وزارت فرهنگ فرانسه از مردم این کشور خواست تا در ۱۷ ژانویه ۲۰۱۷ با هدف مشارکت در اجرای برنامه‌های فرهنگی «شب کتابخوانی»، در کتابخانه‌های پاریس و دیگر شهرهای فرانسه حضور پیدا کنند.

 • جشنواره شعر فجر در راه جهانی شدن

  درحالی که یک دهه از عمر جشنواره شعر فجر می‌گذرد، مسئولان این جشنواره برای تحقق واژه بین‌المللی در عنوان جشنواره، با انتخاب دبیری غیرایرانی و افزودن بخش ویژه افغانستان گام‌های مؤثری برداشته‌اند.

 • در گفت و گوی جام جم آنلاین با دکتر بقایی ماکان مطرح شد:

  «عالیجناب مولوی» در راه است

  دکتر محمدبقایی ماکان از چهره های سرشناس ادبیات امروز ایران این روزها چهار کار مهم را در دست نگارش و انتشار دارد، از «حافظ روح ایرانی» تا «عالیجناب مولوی»