• گزارش جام جم آنلاین از شب شعر «همه برای فلسطین»

  بمب اتمی بزرگی که کریستف کلمب کشف اش کرد

  ششمین کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین از سه شنبه این هفته به طور رسمی آغاز به کار می کند، اما در آستانه افتتاحیه این همایش جمعی از شاعران و هنرمندان کشورمان در حوزه هنری گرد هم آمدند تا با بیان و نگاهی متفاوت از رژیم کودک کش و سفاک و حامیانش بگویند.

 • سوم اسفند؛ آغاز ثبت نام ناشران برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران

  مدیر کمیته ناشران داخلی از آغاز ثبت نام از ناشران برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران خبر داد.

 • خبرنگار افتخاری

  کتابخوانی را مد کنیم

  مُدِ کتاب، تَبِ کتاب بیایید تَبِ کتاب بگیریم ! در هر دوره ای از تاریخ سالهای اخیر ایران یک موضوعی در زمینه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مُد شده و مردم تَبِ آن را گرفته اند و شدیداً درگیر آن موضوع خاص شده اند.

 • سند همکاری ۳ جانبه تحول فرهنگ مطالعه در خوزستان

  سند همکاری سه‌ جانبه به ‌منظور تحول در فرهنگ مطالعاتی استان خوزستان با نظارت اداره کل استاندار امضا و اجرایی شد.

 • اختصاصی جام جم آنلاین

  سرنوشت تلخ یک محکوم دادگاه انگیزاسیون + عکس

  نام دادگاه انگیزاسیون برای قرن ها لرزه به اندام فلاسفه، دانشمندان و حتی مردم عادی می انداخت. کمترین حرف، بی اهمیت ترین اقدام و حتی شایعات بی اساس در مورد یک فرد، موجب می شد تا دادگاه انگیزاسیون احکامی با مجازات های وحشتناک را صادر کند.

 • منطقه 20 تهران، نامزد پایتخت کتاب ایران

  وزارت فرهنگ و ارشاد ضمن تقدیر از شهرداری منطقه 20 شهر تهران بابت فعالیت و ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی، از شهر ری به عنوان نامزد پایتخت کتاب ایران خبر داد.

 • گفت‌وگو با صادق صندوقی، تصویرگر کتاب‌های درسی:

  یک آخ بزرگ به تلفن‌های همراه!

  شاید به چهره و حتی نام، خیلی‌ها صادق صندوقی را نشناسیم، اما کافی است بگوییم او تصویرگر بسیاری از طرح‌ها و نقاشی‌های کتاب‌های درسی بود؛ از اصحاب فیل گرفته تا تصویر مشاهیر روی جلد کتاب‌های درسی.

 • رونمایی از کتاب «حاجی فیروز»

  خاطرات دیده بان جانباز، فیروز احمدی از دوران جنگ تحمیلی در کتابی با عنوان «حاجی فیروز» به چاپ رسیده است که این اثر ارزشمند جمعه این هفته رونمایی خواهد شد.

 • در آستانه برگزاری ششمین کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه برگزار می شود

  برپایی شب شعر فلسطین

  شب شعر فلسطین با عنوان «همه برای فلسطین» در تالار سوره حوزه هنری برگزار می‌شود.

 • ادبیاتِ هنر در اعتراض به زرد دیوانه

  جهان هر روز با شمایل تازه‌ای از جنبش‌های ضدترامپی آشنا می‌شود؛ با این‌که از ورود مرد کاهل به کاخ سفید، هنوز یک ماه نگذشته، التهاب جهان نسبت به باورناپذیری ریاست جمهوری او بر آمریکا، فروکش نکرده است.

 • وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست خبری تاکید کرد:

  عزم ارشاد برای مبارزه با قاچاق کتاب

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته برای نخستین بار در برابر خبرنگاران قرار گرفت تا در کنار اعلام سیاست‌‌های وزارتخانه متبوعش، به پرسش‌های اهالی رسانه درباره موضوعات گوناگون فرهنگی و هنری پاسخ دهد.

 • حداد عادل در پاسخ به جام جم آنلاین توضیح داد

  ضعف شاعران و موسیقیدانان کجاست؟ + نماهنگ «پرچم آزادگی»

  غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی که بتازگی سرودی از او در قالب نماهنگ به مناسبت دهه فجر منتشر شده است، درباره این سرود و نقش موسیقی در انتقال مفاهیم سخن گفت.

 • اختصاصی جام جم آنلاین / حسن انوشه از آخرین وضعیت دانشنامه ادب فارسی گفت

  نادیده گرفتن 23 سال تلاش فرهنگی / روی زمین ماندن قلم 30 استاد بزرگ غیر ایرانی

  دکترحسن انوشه، سرپرست دانشنامه ادب فارسی است، دانشنامه ای که برای تدوین آن 23 سال، او و همراهانش از جمله 30 چهره فرهنگی غیرایرانی زحمت کشیدند، اما حالا حاصل این تلاش با بی مهری و مشکلی جدی رو به رو شده است.

 • گفت‌وگو با محمدرضا بایرامی، نویسنده

  کلاس داستان نرفتن نویسنده‌ام کرد

  محمدرضا بایرامی از جمله نویسندگان بی‌حاشیه‌ای است که کارش را می‌کند. همین دو ماه قبل بود که او موفق شد با رمان «لم یزرع» جایزه جلال آل احمد را به دست بیاورد البته او چند سال قبل با کتاب «کوه مرا صدا زد» از قصه‌های سبلان توانست جایزه خرس طلایی و جایزه کبرای آبی سوئیس و نیز جایزه کتاب سال سوئیس را از آن خود کند.

 • محفل جوانانه شعر فجر با طعم شعرهای فاطمی

  همزمان با ایام شهادت حضرت صدیقه اطهر، حضرت زهرا (س) هفمتین محفل جشنواره شعر فجر با شعرخوانی جوانان و با موضوع اشعار فاطمی، فردا دوشنبه در تهران برگزار می‌شود.

 • اختصاصی جام جم آنلاین

  روایت کوتاه زندگی یک برنده نوبل که جایزه اش را نگرفت + عکس

  کتاب دکتر ژیواگو را اغلب دوستداران ادبیات خوانده اند حتی بسیاری از افرادی که علاقه ای به ادبیات ندارند دستکم نام کتاب یا فیلمی را که براساس آن ساخته شد، شنیده اند. کتاب دکتر ژیواگو جایزه نوبل ادبیات را برای نویسنده اش به ارمغان آورد اما وی اجازه نیافت تا جایزه اش را بگیرد.

 • نامزدهای جشنواره روستاهای دوستدار کتاب اعلام شد

  دبیر اجرایی رویدادهای ترویج‌ کتاب‌خوانی اسامی بیست روستای راه یافته به مرحله نیمه‌نهایی سومین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب را اعلام کرد.

 • با تقدیر از فریبا وفی

  همایش روز جهانی داستان کوتاه برگزار می شود

  همایش روز جهانی داستان کوتاه همراه با تقدیر از فریبا وفی روز دوشنبه ۲۶ بهمن در کانون ادبیات ایران برگزار می شود.