stats
 • با سعید یوسف‌ نیا به بهانه سالروز درگذشت فروغ فرخزاد

  «فروغ» باور کرد که «نقطه رسیدن» در این دنیا نیست

  51 سال پیش در چنین روزی پیکر «فروغ فرخزاد» را در ظهیرالدوله به خاک سپردند.شاعری که در 32 سالگی درگذشت، اما درطول این سال‌ها شعر فروغ مورد توجه مردم و اهالی شعر و ادب است؛ مردمی که از لابه‌لای اشعارش به زندگی او پی‌ می‌برند چون به قول سعید یوسف‌نیا: «فروغ زندگی‌اش را به شعر درنمی‌آورد، بلکه با شعر زندگی می‌کرد».

 • جام جم آنلاین گزارش می دهد

  شعر فجر گرفتار تسلسل و تکرار / مدیریت جشنواره پشت درهای بسته

  جشنواره شعر فجر این روزها در حال برگزاری است، رویدادی که حالا با رسیدن به دوازدهمین سال متوالی برگزاری همچنان منتقدان جدی دارد و کم نیستند اهالی ادبیات که باور دارند شعر فجر نتوانسته است خروجی مناسبی در سال های اخیر داشته باشد.

 • دوستداران کتاب برای رمان «ر ه ش» رضا امیرخانی صف بستند

  شگفتی‌های این تصویر آخرالزمانی!

  لابد شما هم بارها تصاویر منتشرشده از آن خیابان معروف در توکیو یا عکس‌های راسته معروف کتابفروشی‌های لندن را دیده‌اید؛ همین اسفندماه گذشته مردمان چشم‌بادامی آن خیابان را احتمالا رصد کرده‌اید که صف بسته بودند تا تازه‌ترین رمان نویسنده محبوب کشورشان یعنی هاروکی موراکامی را بخرند. این، تصویری است که بارها در لندن نیز برای خرید تازه‌ترین نسخه‌ از مجموعه‌ رمان‌های هری پاتر مشاهده شده است؛ جایی که جی‌کی‌رولینگ، داخل یکی از آن کتابفروشی‌ها و تحت تدابیر امنیتی، چند ساعتی را می‌ایستد پشت پیشخوان تا هری‌‌پاتر جدید را امضا کند و بدهد دست دوستدارانش.

 • اولین نشست خبری دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر برگزار شد

  بازگشت فجـر با شعر

  دهه فجر به پایان رسید اما رویدادهای هنری منتسب به آن، همچنان پرچم هنر و ادبیات انقلاب را بالا نگه داشته ‌است. جشنواره‌های فجر یکی یکی پشت هم برگزار می‌شوند و تنور هنر را داغ می‌کنند. پس از به پایان‌رسیدن جشنواره‌های تئاتر، سینما و موسیقی فجر و رسیدن جشنواره‌ هنرهای تجسمی فجر به روزهای پایانی، حالا نوبت اهالی شعر فجر است که خودشان را آماده برگزاری رویداد مهم‌شان کنند.

 • با تقدیر از خانواده زنده یاد قیصر امین‌پور و با حضور بزرگان شعر و ادب کشور؛

  انجمن ادبی دانشگاه تهران آغاز به کار کرد

  آیین گشایش انجمن ادبی دانشگاه تهران با نکوداشت یاد و خاطره دکتر قیصر امین‌پور و تقدیر از خانواده این هنرمند با حضور معاون فرهنگی دانشگاه تهران و معاون اجرایی اداره کل ریاست و روابط عمومی، جمعی از هنرمندان و اهالی فرهنگ و ادب در باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد.

 • دعوا در خانه جلال و سیمین!

  کوچه رهبری در یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های دزاشیب، یک ماهی است مهم‌ترین جغرافیای خبری ادبیات ایران است؛ در این مدت هر روز خبری در رابطه با سه تن از بزرگان ادبیات معاصر ایران از این کوچه بیرون آمده و به صدر اخبار ادبیات رسیده است؛ خبر حذف خانه نیما یوشیج از فهرست آثار ملی و سپس چندین و چند واکنش و سرانجام نجات خانه از دست مالک جدید که قصد تغییر کاربری داشت، نخستین فصل از کش‌و قوس‌های مربوط به کوچه رهبری بود.

 • رونمایی از کتاب «مشق خورشید»

  همزمان با ایام سوگواری شهادت مظلومانه حضرت فاطمه زهرا (س) آیین رونمایی از کتاب "مشق خورشید" با موضوع کتابت خطبه فدکیه با حضور استاد محمدحسین رجبی دوانی، استاد علی علی، کامران شرفشاهی، مدیران فرهنگی و هنری، اساتید خوشنویسی و جمعی از علاقه مندن به خاندان عصمت و طهارت روز دوشنبه نهم بهمن ماه ساعت 16 در فرهنگسرای مهر برگزار می شود.

 • علیرضا قزوه مطرح کرد:

  هنر انقلاب اتفاقی بزرگ در تاریخ ۲۰۰ سال اخیر کشور است

  علیرضا قزوه گفت: باید فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی را بشناسیم و هنرمندان واقعی را ترویج کنیم. هنرمند واقعی کسی نیست که در ماشین گران‌قیمت خود می‌نشیند و زندگی آنچنانی دارد؛ هنرمند واقعی کسی است که جیبش خالی است اما کار می‌کند و در اوج عزت زندگی‌می‌کند.

 • حواشی و متن اختتامیه نهمین جشنواره «کتاب برتر کودک و نوجوان»

  سایه سیاست بر روز شلوغ باغ کتاب

  باغ کتاب تهران در واپسین روز هفته گذشته، میزبان دو رویداد بود تا کاربری‌اش را از صرفا یک کتابفروشی بزرگ به محل برگزاری رویدادهای مهم هم تغییر داده باشد؛ سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روز پنجشنبه گذشته در باغ کتاب کلید خورد و از سوی دیگر در همین روز، اهالی جشنواره «کتاب برتر کودک و نوجوان» برای برگزاری مراسم پایانی‌شان همین جا را انتخاب کردند.

 • شاعران خانه نیما را می‌خرند

  محمدرضا عبدالملکیان، دبیر کنگره شعر نوی ایران اعلام کرد اگر مشکل خانه نیما یوشیج در تهران حل نشود و از آن حفاظتی صورت نگیرد ما آن را با استمدادی که از شاعران در کشور خواهیم گرفت خریداری می‌کنیم.