تصویر مهرداد کاظمی

مهرداد کاظمی

مهرداد کاظمی خواننده شناخته شده سال های دهه شصت و هفتاد، در سال 1330 در شهر تهران دیده به جهان گشود. مهرداد کاظمی دوره ابتدایی را در مدرسه قدوسی و متوسطه را در دبیرستان‌های امین‏الدوله و مروی تهران به پایان رساند. در زمان تحصیل به خصوص دوران ابتدایی در مدرسه، قرآن و سرود می‌خواند و همیشه مورد شویق و محبت مربیان و همکلاسی‌هایش قرار می‌گرفت. کاظمی در دوران متوسطه، با گروهی از همکلاسی‌هایش ارکستری تشکیل داد و با همین ارکستر در مسابقات هنری دبیرستان‌ها و اردوهای منظریه و رامسر شرکت و مقام‌هایی کسب کرد. مهرداد کاظمی، در 16 سالگی در امتحان ورودی رادیو و تلویزیون شرکت کرد و پس از قبولی به این مرکز راه یافت و پس از طی دوره‌هایی وزارت فرهنگ و هنر وقت راه یافت.
وی در آن زمان تحت تعلیم استادان موسیقی ایرانی و خارجی قرار گرفت و پس از چندی به عنوان تکخوان گروه کر و ارکسترهای فرهنگ و هنر مشغول به کار شد. کاظمی در سال 1350 نزد شادروان ادیب خوانساری چهره نامدار شیوه آوازی مکتب اصفهان رفت و به مدت 4 سال ردیف های آوازی موسیقی سنتی را از مکتب این هنرمند بزرگ بهره‌‏مند شد و پس از آن به هنرستان عالی موسیقی رفت و 4 سال هم از مکتب زنده‌‏یاد استاد محمود کریمی،از شاگردان عبدالله خان دوامی بهره‌‏ها برد. وی حدود 2 سال هم نزد استاد محمدرضا شجریان رفت و از وی نیز برای بالا بردن دانش آوازی خود بهره‌مند شد. کاظمی دارای دیپلم طبیعی و لیسانس موسیقی است و موفق به دریافت درجه دکترای افتخاری ارزشیابی هنری نیز شده است. مهرداد کاظمی با اجرای آهنگ «ای ساربان» که از ساخته‏‌های دکتر ریاحی می‌باشد و همراه با گروه کر و ارکستر سمفونیک تهران اجرا شد بیش از پیش شکوفا شد. این اثر در دستگاه همایون و رو غزل معروف مولانا با مطلع ای ساربان آهسته ران کآرام جانم می رود ساخته شد و چند سالی از جمله آثار پرخواستار علاقه مندان موسیقی ایرانی بود که بارها و بارها به صورت صوتی و تصویری از رادیو و تلویزیون پخش شد.
از جمله کارهای دیگر کاظمی آلبوم «بهاران» است که کاری گروهی بوده و حاصل 10 سال موسیقی بعد از انقلاب است. این آلبوم با همکاری حسین قوامی، محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، علیرضا افتخاری، علی رستمیان و مهرداد کاظمی تهیه شده است. همچنین آلبوم «جام جان» که روی شعری از مولانا و حافظ ساخته و با همکاری‏ علی رحیمیان با ارکستر سمفونیک تهران اجرا شده است. نوای «مینای دل» که موسیقی سنتی می‌باشد و آهنگ آن از احمد راغب با شعرهایی از مهرداد اوستا و مشفق کاشانی می‌باشد و با ارکستر سنتی صدا و سیما اجرا و ضبط شده است. «گلبانگ عارفان» نیز با شعرهایی از مولانا، سعدی و باباطاهر است، آهنگ آن از علیرضا بس‏دست می‌باشد و با ارکستر سنتی تالار وحدت (رودکی) اجرا شده است.

آلبوم های مهرداد کاظمی